Reklama

Nowe przystanki kolejowe w Mielcu i Chorzelowie. Ułatwienia dla podróżujących

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pkp

Nowe przystanki kolejowe w Mielcu i Chorzelowie. Ułatwienia dla podróżujących - Zdjęcie główne

Dodatkowe przystanki Mielec Europark, Chorzelów Południowy ułatwią podróże na Podkarpaciu. | foto pkp

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Dodatkowe przystanki Mielec Europark, Chorzelów Południowy oraz Strzyżów Zachód ułatwią podróże na Podkarpaciu. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowy z wykonawcami na budowę nowych przystanków. Prace za blisko 9 mln zł będą wykonane w ramach „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025”.

Nowe przystanki Mielec Europark i Chorzelów Południowy

Dodatkowe przystanki Mielec Europark, Chorzelów Południowy oraz Strzyżów Zachód ułatwią podróże na Podkarpaciu. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowy z wykonawcami na budowę nowych przystanków. Prace za blisko 9 mln zł będą wykonane w ramach „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025”.

Nowe przystanki Mielec Europark i Chorzelów Południowy powstaną na trasie Padew – Dębica. Mieszkańcy zyskają dodatkowe punkty dostępu do kolei, a to oznacza lepsze możliwości codziennych przejazdów koleją do pracy, szkoły, czy podróży okazjonalnych. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały 1 lutego br. umowy z wykonawcami na zaprojektowanie i zrealizowanie prac o łącznej wartości blisko 9 mln zł netto.

– Budowa nowych przystanków w Mielcu, Chorzelowie i Strzyżowie w ramach Programu Przystankowego jest odpowiedzią na potrzeby komunikacyjne mieszkańców Podkarpacia. Dzięki rządowemu programowi zwiększy się dostępność do kolei, a to przekłada się również na atrakcyjność regionu i poprawę warunków życia – powiedział Ireneusz Merchel – prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Ułatwienia dla podróżujących

W Mielcu, przystanek Europark będzie zlokalizowany w rejonie strefy ekonomicznej, koło przejazdu kolejowo-drogowego. Chorzelów Południowy zostanie wybudowany w ciągu drogi gminnej Chorzelów – Szkotnia, przy przejeździe kolejowo-drogowym.

Wysokie perony nowych przystanków ułatwią podróżnym wsiadanie do pociągów. Przewidziano na nich wiaty, ławki i tablice informacyjne. Lepszy dostęp dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania się zapewnią pochylnie. Ułatwieniem dla podróżnych niewidomych i niedowidzących będą ścieżki dotykowe i pasy ostrzegawcze oraz oznakowanie w alfabecie Braille’a.

"Wójt obudził się gdy mleko się już rozlało". Dyrektor pogotowia odpowiada wójtowi Czermina

Program Przystankowy na Podkarpaciu

Umowy w sprawie budowy przystanków: Mielec Europark – za 3 040 827,06 PLN netto i Chorzelów Południowy - za 2 482 113,82 PLN netto podpisano z firmą INTOP Tarnobrzeg sp. z o.o. 

Zaprojektowanie i wykonanie robót dla budowy nowych przystanków zaplanowano w ramach „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021–2025”. Rozpoczęcie prac zaplanowano w pierwszym kwartale 2023 r., a ich zakończenie w trzecim kwartale 2023 r.

W województwie podkarpackim, Rządowy Program Przystankowy obejmuje 9 inwestycji z listy podstawowej w miejscowościach: Przemyśl, Hurko, Medyka, Żurawica, Ropczyce, Strzyżów, Mielec (dwa nowe przystanki), Zaklików. W toku jest także postępowanie przetargowe na przebudowę peronów w Ropczycach.

Na liście rezerwowej Programu jest 11 kolejnych zadań: Brzezówka, Gorliczyna, Zawada koło Dębicy, Huta Krzeszowska, Golce, Huta Deręgowska, Kłyżów, Mielec, Wielowieś, Tarnobrzeg Ocice, Kępie Zaleszańskie.

Zwiększona dostępność dla podróżujących

W maju br. przyjęto uchwałę w sprawie ustanowienia „Rządowego Programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025”, przedłożoną przez Ministra Infrastruktury.

Celem programu jest przeciwdziałanie wykluczeniu komunikacyjnemu, promowanie ekologicznych środków transportu oraz wspieranie polskiej gospodarki. Zaplanowane zadania inwestycyjne umożliwią podróżnym dostęp do kolejowej komunikacji wojewódzkiej i międzywojewódzkiej. Na ten cel przeznaczono 1 mld zł. Środki zostaną wykorzystane m.in. na wybudowanie lub zmodernizowanie przystanków kolejowych, a także sfinansowanie prac, związanych z dostępnością miejsc parkingowych dla pasażerów.

W „Rządowym Programie budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025” uwzględniono 355 lokalizacji w całej Polsce. Na liście podstawowej są 173 lokalizacje, a na liście rezerwowej 182.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy