- Mieszkańcy gminy Radomyśl Wielki pytają o możliwość utworzenia w Radomyślu punktu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej - powiedział. - Nie chodzi nam o to, by była to taka opieka zdrowotna, jaka funkcjonuje przy Szpitalu Specjalistycznym w Mielcu, ale o zatrudnienie w dni wolne od pracy, takie jak soboty i niedziele czy święta, lekarza, pielęgniarki, bądź nawet samej pielęgniarki, żeby mieszkańcy mieli możliwość pobrania zastrzyków czy kroplówek. Chodzi tu głównie o osoby starsze, które mają utrudniony dojazd do Mielca. Moim zdaniem są pewne przesłanki, które pozwoliłyby na utworzenie takiego punktu: między innymi dlatego, że w Radomyślu Wielkim jest podstacja Podkarpackiego Pogotowia Ratunkowego w Mielcu, więc można by postarać się o wygospodarowanie odpowiedniego lokalu czy też pozyskanie w tym zakresie jakiegoś sprzętu medycznego - podkreślał radny Lasota. - I koszty nie będą się generowały aż tak duże.
Radny podkreślał, że takie rozwiązanie odciążyłoby nocną i świąteczną opiekę w Mielcu, z której korzysta bardzo wiele osób starszych i dzieci.
- Musicie sobie państwo zdawać sprawę z tego, że osoby starsze mają problem, by pobrać zastrzyki w dni wolne od pracy. Nie chodzi o to, żeby pielęgniarka pracowała przez 8 godzin, tylko wystarczy dwie, trzy godziny, żeby była i mogła ewentualnie takie zastrzyki dać - zakończył radny.
Dyrektor Kolendo przyznał, że taki pomysł był już podnoszony.
- Mieliśmy razem z panem dyrektorem Gałuszką (dyrektor pogotowia) taki pomysł, żeby stacja pogotowia była podwykonawcą nocnej i świątecznej opieki medycznej - przyznał dyrektor Kolendo. - Natomiast ten pomysł upadł z wielu względów. Niewykluczone jednak, że możemy wrócić do niego. W podstacjach - nie mówię, że to będzie Radomyśl - ale można by było pomyśleć nad miejscem, gdzie ta odległość od szpitala jest stosunkowo duża, żeby ewentualnie taką opiekę wprowadzić, może tylko w zakresie pielęgniarskim.
- Biorąc pod uwagę potrzeby, które istnieją w ościennych gminach, wydawałoby się zasadnym utworzenie takich punktów, nieświadczących usług dotyczących samego leczenia, ale także pomagania tym pacjentom w otrzymaniu pomocy medycznej czy też w ramach pielęgniarstwa środowiskowego, wykonania zastrzyków i innych zabiegów - dodał dyrektor pogotowia, Grzegorz Gałuszka. - Stworzenie na bazie tych podstacji, które posiadamy: w Padwi Narodowej, Borowej i Radomyślu Wielkim takich punktów medycznych to dobry kierunek. Razem z panem dyrektorem tę koncepcję będziemy brali pod uwagę.
- Żebyśmy do Radomyśla całego powiatu nie przenieśli - zakpił radny Zbigniew Tymuła. - Są inne miejsca, jest Borowa, Padew, tyle wiosek, nie patrzmy w jeden punkt! Musimy popracować nad zmianą systemu lekarza rodzinnego. Powiat nie jest w stanie zabezpieczyć wszystkich! Babcie mieszkają w Radomyślu, w Dulczy, również w Gawłuszowicach, Ostrówku. Musimy zabezpieczyć cały powiat! - zaznaczył radny Tymuła.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.