Reklama

Nazywam się Miliard – Mielec zatańczył przeciwko przemocy wobec kobiet

Opublikowano: wt, 15 lut 2022 10:28
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Przed budynkiem Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu grupa kobiet zatańczyła w ramach ogólnoświatowej akcji “Nazywam się Miliard”.

Nazywam się Miliard w Mielcu

Akcja ta, zwraca uwagę na przemoc wobec dziewcząt i kobiet, przede wszystkim na najbardziej drastyczny, wciąż lekceważony jej przejaw– przemoc seksualną. W tańcu udział wzięła liczna grupa mielczan, a także Zastępcy Prezydenta miasta Mielca – Adriana Miłoś i Paweł Pazdan.

- Dziękujemy wszystkim uczestnikom akcji za okazaną solidarność i wsparcie dla wszystkich kobiet na świecie, które doświadczają różnych form przemocy. - powiedzieli organizatorzy akcji w Mielcu.

Nazywam się Miliard — historia

Akcję zapoczątkowała Eve Ensler, autorka słynnych „Monologów waginy”, działaczka feministyczna i antyprzemocowa. Po fali gwałtów w USA w 2011 roku napisała:

"Mam dość mówienia o gwałcie pięknymi słówkami. To trwało zbyt długo; byłyśmy zbyt wyrozumiałe. To nasza kolej, by GWAŁTOWNIE domagać się uwagi, w każdej szkole, w parku, w radiu, w telewizji, domu, biurze, fabryce, obozie dla uchodźców, bazie wojskowej, szatni, nocnym klubie, alejce, sali sądowej, ONZ. Ludzie muszą – raz na zawsze – zdać sobie sprawę z tego, jak to jest, gdy twoje ciało przestaje być twoje, gdy twój świat rozpada się jak domek z kart, a psychika zostaje rozdarta na strzępy. Musimy połączyć się we wspólnym buncie i pasji, by zmienić sposób myślenia o gwałcie… Żyjemy na planecie, na której w ciągu swojego życia około miliarda kobiet padnie lub padło ofiarą gwałtu. MILIARD KOBIET!"

I zapowiedziała akcję „Powstanie Ofiar Gwałtu – ONE BILLION RISING” na Walentynki 2013 roku. Wzięło w niej udział ponad 200 państw w tym Polska.

Polska akcja nosi nazwę „Nazywam się Miliard”, by w ten sposób okazać solidarność i wsparcie dla wszystkich kobiet na świecie, które doświadczają przemocy. Polska przyłączyła się do akcji "One Billion Rising", która po raz pierwszy miała miejsce w Walentynki - 14.02.2013. 

Pierwszego roku do akcji przyłączyło się 17 miejscowości z Polski, a w 2018 roku tańczyło i protestowało niemal 100! Za każdym razem poruszają trudny, zamieciony pod dywan problem związany z przemocą wobec kobiet i/lub dziewcząt.

Koordynatorką akcji w Polsce jest fundacja Feminoteka.

Mielczanki zatańczyły

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy