Reklama

Narodowe Czytanie w Elektryku

Opublikowano:
Autor:

Narodowe Czytanie w Elektryku - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości 6 września, w przeddzień ogólnopolskiej akcji, Zespół Szkół im. prof. J. Groszkowskiego w Mielcu włączył się w Narodowe Czytanie 2019.

Podczas tegorocznej edycji ,,Czytanie 2019" Para Prezydencka zaproponowała do czytania nowele polskie. Prezydent Andrzej Duda z Małżonką dokonali wyboru z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta. Ostatecznie wybrano 8 nowel. Są to:


"Dobra pani"– Eliza Orzeszkowa
"Dym" – Maria Konopnicka
"Katarynka" – Bolesław Prus
"Mój ojciec wstępuje do strażaków" (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz
"Orka”– Władysław Stanisław Reymont
"Rozdzióbią nas kruki, wrony…" – Stefan Żeromski
"Sachem" – Henryk Sienkiewicz
"Sawa” (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski


Jak napisał w specjalnym liście Prezydent Duda, są to nowele „...których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. (…) Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii..”

W tym szczególnym dniu, swoją obecnością szkołę zaszczycili znamienici goście, którzy włączyli się we wspólne czytanie nowel. Były to panie: Emilia Żola - popularyzatorka literatury, która przez całe swoje życie zawodowe związana była z Miejską Biblioteką Publiczną, obecnie wiceprezes do spraw kultury w Polskim Towarzystwie Gimnastycznym „Sokół 1893”, Aleksandra Piguła – poetka i animatorka, członkini Towarzystwa Miłośników Ziemi Mieleckiej i Mieleckiej Grupy Literackiej „Słowo” TMZM, w której od 2017r. pełni funkcję prezesa oraz pani Małgorzata Mikina – poetka i dziennikarka portalu wcj24.pl, również członkini mieleckiej Grupy Literackiej „Słowo” TMZM.

Pierwszy fragment noweli Brunona Schulza pt.: "Mój ojciec wstępuje do strażaków" przeczytała pani Lidia Gereło - Dyrektor szkoły. W dalszej kolejności wystąpili zaproszeni goście, a także: pani Elżbieta Bąk - Wicedyrektor szkoły i pan Paweł Kolb – nauczyciel przedmiotów zawodowych w ZS.

Grono uczniów reprezentowali: Alicja Ciejka z kl.3B, Maciej Kłoda z kl. 3E i Jakub Ciemięga z kl. 2E, który wraz z Robertem Rybakiem – uczniem kl. 3C zadbali o oprawę muzyczną uroczystości. Całość poprowadziła nauczycielka j. polskiego - pani Lucyna Maryniak, która wygłosiła słowo wstępne i przybliżyła wszystkim problematykę wybranych nowel. Wszyscy zgromadzeni w auli zobaczyli też przygotowane specjalnie na tą okazję wystąpienie pary prezydenckiej.

Uroczystość zorganizowały nauczycielki j. polskiego - panie: Lucyna Maryniak i Halina Bednarz oraz bibliotekarki- panie: Dorota Targosz i Marta Stachura.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE