Reklama

Największy wzrost śmiertelności w Polsce na Podkarpaciu. Jest też lista powiatów

Opublikowano:
Autor:

Największy wzrost śmiertelności w Polsce na Podkarpaciu. Jest też lista powiatów  - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W październiku tego roku odnotowano w Polsce ponad 50 tys. zgonów. W analogicznym okresie roku ubiegłego niecałe 40 tys. Redakcja konkret24.pl opracowała dane porównawcze dotyczące zgonów w październiku z podziałem na województwa i powiaty w kraju. Jak się okazuje największy wzrost śmiertelności nastąpił w woj. podkarpackim, a wśród 20 przodujących pod tym względem powiatów aż 8 jest z Podkarpacia.

Z danych Ministerstwa Cyfryzacji wynika, ze w październiku tego roku wystawiono 54 890 aktów zgonu. W analogicznym okresie  roku ubiegłego  tych zgonów było 38 743. O rosnącej niepokojąco liczbie zgonów, których powodem nie jest tylko koronawirus  pisaliśmy w tekście: Ostatniej doby rekord zgonów. Tylu ludzi nie umierało od 10 lat.
 

Redakcja konkret24 podzieliła  dane o październikowych zgonach na poszczególne województwa i powiaty. I jak się okazało  w październiku 2020 roku w każdym województwie odnotowano duży wzrost liczby zgonów w porównaniu do tego samego okresu roku ubiegłego.

W tej smutnej statystyce niestety na pierwszym miejscu jest woj. podkarpackie, w którym przyrost zgonów wynosił aż 84 proc., na drugim miejscu jest woj. małopolskie z 65 proc. przyrostu zgonów, na trzecim świętokrzyskie – 61 proc. Najniższy wzrost odnotowało woj. zachodniopomorskie 17 proc.

W rozbiciu na powiaty (jest ich w Polsce 380) też przodują te z woj. podkarpackiego. Wśród 20 powiatów, w których procentowy wzrost zgonów był najwyższy jest aż 8 z woj. podkarpackiego.

Największy przyrost zgonów nastąpił w powiecie bieruńsko-lędzińskim ( woj. śląskie) - 373 proc., ale już na dwóch kolejnych miejscach są powiaty z Podkarpacia – pow. bieszczadzki – 360 proc. przyrostu zgonów i ropczycko-sędziszowski – 252 proc.

Na tej niechlubnej liście jest jeszcze sześć podkarpackich powiatów: na miejscu 6  strzyżowski – 180 proc. przyrostu zgonów, na 9 dębicki – 161 proc.,  na 10 Przemyśl jako miasto na prawach powiatu – 159 proc., na 11 krośnieński – 159 proc., na 13 przeworski – 145 proc., na 17 jarosławski – 130 proc.

Skokowy przyrost zgonów na koronawirusa w pow. mieleckim

Powiatu mieleckiego w tej pierwszej dwudziestce nie ma, choć to  nie znaczy, że sytuacja w nim jest dobra.

Ostatni tydzień przyniósł   bardzo złe wiadomością  jeśli chodzi o umieralność na koronawirusa. Na dzień 13 listopada łączna  liczba zmarłych z powodu COVID 19 wynosiła w powiecie mieleckim 34 osoby. W ciągu tygodnia nastąpił skokowy wzrost zgonów dokładnie o drugie tyle do  68 osób.

Najbardziej tragiczne były trzy dni – 14 listopada kiedy komunikat sanepidu obwieścił o 10 zmarłych z naszego powiatu, 18 listopada – kiedy obwieścił o 11 zmarłych i 20 listopada– kolejnych 11 zmarłych.

Wśród  11 zmarłych, o których dowiedzieliśmy się wczoraj jest 3 kobiety i 8 mężczyzn. Wśród kobiet  jest dwie w średnim wieku – 45 i 49 lat oraz 75 latka. Wśród mężczyzn najmłodszy zmarły ma 66 lat, pozostali 70,76, 80,82, 82, 83, 90. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE