Reklama

Na ślubnym kobiercu

Opublikowano:
Autor:

Na ślubnym kobiercu - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Na twoim palcu lśni pierścionek zaręczony. Czekałaś na ten moment długo, a teraz masz poczucie, że jesteś najszczęśliwszą kobietą na świecie. Niestety, narzeczeńska sielanka wkrótce może się skończyć, bo organizacja ślubu może cię sporo kosztować, nie tylko pieniędzy, ale i nerwów. Podpowiadamy, jak temu zaradzić.

Niegdyś związek małżeński zawierano przesądnie w miesiącach, w nazwach których widniała litera "r". Stąd najbardziej popularne były – czerwiec, sierpień, wrzesień i październik. Obecnie młode pary nie przywiązują do tego już takiej wagi.

- W ostatnim czasie rzeczywiście więcej par świadomie decyduje się na organizację ślubu i wesela poza tzw. sezonem. Mniejsze zainteresowanie miesiącami jesienno – zimowymi powoduje, że można wtedy liczyć na wolne terminy w atrakcyjnych miejscach oraz możliwość wynegocjowania korzystniejszych cen. Ma to szczególne znaczenie dla par, które planują szybki ślub, bez wielomiesięcznego wyprzedzenia – mówi Aneta Kułaga, właścicielka Agencji Ślubnej LOF, która na co dzień zajmuje się planowaniem i realizacją ślubnych projektów.

Ale od początku, czyli od czego najlepiej zacząć przygotowania? - Życzyłabym sobie, aby pary młode w Polsce, tak jak w większości krajów zachodnich, zaczynały przygotowania do ślubu i wesela od kontaktu z konsultantem ślubnym. W Polsce korzystanie z jego usług jest jeszcze mało popularne, ale to się zmienia - mówi organizatorka ślubów. - Gdy jednak nie decydujemy się na zatrudnienie konsultanta, radzę, aby planowanie ślubu i wesela rozpocząć od szczegółowego rozdzielenia budżetu i dokładanego przemyślenia priorytetów - dodaje. Jeśli znamy już możliwości finansowe, przychodzi czas na podjęcie dalszych trudnych decyzji.

Wybór sali
W Mielcu nie możemy narzekać na niedobór miejsc, gdzie mogłoby odbyć się przyjęcie. Jednak musimy pamiętać, że wolne terminy, szczególnie w okresie letnim, rozchodzą się jak świeże bułeczki. - Zachęcam do rozważnego wyboru obiektu weselnego, od początku uwzględniając swoje oczekiwania odnośnie do charakteru całej uroczystości. Często rezerwacja lokalu jest pierwszym, jak się później okazuje, nie do końca przemyślanym krokiem, a od tego w dużej mierze zależy jakość uroczystości - mówi Kułaga. Rezerwacji sali narzeczeni dokonują zazwyczaj 2-3 lata wcześniej, podpisując umowę. Nasz ekspert apeluje jednak, by umowa sporządzana była z jak największą drobiazgowością, zaznaczając, że o słownych ustaleniach można przez taki okres czasu zapomnieć. Przy wyborze sali najczęściej omawiane jest także menu.  Od bogactwa potraw uzależniona jest cena za osobę. - W Mielcu i okolicach ceny restauracji zaczynają się od 135 zł za osobę. Na cenę ma wpływ przede wszystkim termin uroczystości, pakiet menu, model uroczystości i liczba gości – zaznacza konsultantka. 

Kościół
Po zarezerwowaniu sali narzeczeni zazwyczaj kierują się do kościoła, by ustalić godzinę ceremonii. W kościele możemy liczyć na krótkie omówienie, jaki przebieg będzie miał ślub oraz jakie formalności trzeba spełnić do tego czasu. - Najpopularniejsze godziny na ślub to 14-16, żeby maksymalnie wydłużyć czas uroczystości - mówi Kułaga. - Niemożliwe jest udzielenie sakramentu małżeństwa poza murami świątyni bez uzasadnionych okoliczności. W chwili obecnej można wziąć za to ślub cywilny poza urzędem stanu cywilnego. Alternatywą jest również ślub humanistyczny, czyli wyłącznie symboliczny, w dowolnym miejscu, ale nie ma on póki co żadnych skutków formalnoprawnych - wyjaśnia.

Zespół
Rezerwacja zespołu odbywa się zazwyczaj dwa lata przed weselem. Zdarzają się i dłuższe terminy. Popularniejsze zespoły mają wypełniony terminarz na kilka najbliższych sezonów i może zdarzyć się tak, że zespół, na którym nam zależało, nie będzie miał dla nas czasu. Wtedy warto szukać alternatywy. - Sprawdźmy ofertę, nawet wychodząc poza rynek lokalny. Istnieje dużo zespołów, które są mniej popularne, ale mają olbrzymi potencjał i możliwości, a w dodatku wolne terminy - mówi właścicielka agencji. Coraz modniejsze jest wynajmowanie DJ-ów, którzy zadbają o oprawę muzyczną wesela. Takie rozwiązanie może okazać się dobrym pomysłem, bo jak twierdzi nasz ekspert, DJ to orkiestra i animator w jednym.

Kamerzysta, fotograf
Moda na długie filmy ukazujące praktycznie wszystkie chwile przygotowań, ślubu i późniejszej zabawy, skończyła się już kilka lat temu. Obecnie królują produkcje trwające maksymalnie 1,5 godz. Popularne stają się starannie przygotowane podziękowania dla rodziców bądź krótkie teledyski podsumowujące całą zabawę. Za tego typu usługi trzeba należycie zapłacić. Oferty kamerzystów wahają się od 2 do nawet 5 tys. zł. Podobnie rzecz ma się z fotografem. Branża obsługi fotograficznej i filmowej na przestrzeni lat stała się bardziej profesjonalna, a za profesjonalizm trzeba  zapłacić.

Suknia i garnitur
Ubiór panny młodej i pana młodego jest już kwestią bardzo indywidualną. Salony prześcigają się w ofercie, pomocą służą też krawcowe, które zrealizują każde zamówienie. Rozstrzał cenowy jest ogromny i zależy od wielu czynników. Dla osób z ograniczonym budżetem dobrym rozwiązaniem mogą być komisy sukien ślubnych.

Goście weselni, którzy wsiedli do niewłaściwego autokaru, interwencja straży pożarnej po puszczaniu lampionów szczęścia czy brak obrączek przy ołtarzu należą już chyba do klasyki ślubnych wpadek. Nawet najstaranniej przygotowana ceremonia nie da pewności, że wszystko pójdzie zgodnie z planem. Wszystkie wpadki przyjmijmy z uśmiechem, w końcu takie historie wspomina się najlepiej. Nie zapominajmy, że najważniejsze w tym dniu jest nasze samopoczucie. Najpiękniejszy makijaż nie zatuszuje złości czy innych negatywnych emocji. Pamiętajmy o symbolice wydarzenia i nie martwmy się rzeczami, na które nie mamy pływu.

Przykładowy ślubny kosztorys:

 • Wynajem sali, przy 100 osobach - minimum 13, 5 tys. zł.
 • Kościół - ok. 1 tys. zł.
 • Organista - 100 - 200 zł.
 • Przystrojenie kościoła: 100 - 200 zł.
 • Zespół - 3 - 5 tys. zł.
 • Kamerzysta - ok. 3 tys. zł.
 • Fotograf - ok.2,5 tys. zł.
 • Suknia ślubna, welon, buty - 2 - 5 tys. zł. 
 • Garnitur i dodatki - 1,5 - 3 tys. zł.
 • Obrączki - 300 - 500 zł.
 • Alkohol - 1, 5 tys. zł.
 • Tort weselny - 200 - 800 zł.
 • Wynajęcie zabytkowego samochodu - ok. 1 tys. zł.
 • Zaproszenia - ok. 300 zł.
 • Fryzura i makijaż - 150 - 400 zł.
 • Łącznie = 37, 900 tys. zł.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE