Reklama

Można otrzymać 5 tys. zł. na własny prąd. Trzeba się jednak spieszyć

Opublikowano: śr, 17 cze 2020 17:27
Autor:

Można otrzymać 5 tys.  zł. na własny prąd. Trzeba się jednak spieszyć - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Najpierw musimy wyłożyć własne pieniądze na instalację fotowoltaiczną na dachu naszego domu. Potem będziemy mogli zwrócić się o zwrot 50 procent poniesionych kosztów, choć nie więcej niż 5 tys. zł. Ponadto istnieje możliwość odliczenia 18 proc. kosztów inwestycji (już po odjęciu wsparcia ) od podatku PIT. Tak wygląda realizowany od ubiegłego roku rządowy program „Mój prąd”.

Na program „Mój prąd” rząd przeznacza 1 mld zł, a jego celem jest wspieranie budowy domowych instalacji fotowoltaicznych o mocy od 2 do 10 kilowatów (kW). Za jego realizację odpowiada bezpośrednio Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dofinansowanie może wynieść do 50 proc. kosztów zakupu i montażu mikroinstalacji, ale nie więcej niż 5 tysięcy złotych. Program skierowany jest do gospodarstw domowych i według szacunków może z niego skorzystać 200 tys. osób.

 

W pierwszym naborze do programu, który był ogłoszony w ubiegłym roku, udało się łącznie dofinansować 17,5 tys. instalacji fotowoltaicznych. Kwota dotacji zamknęła się kwotą 90 mln złotych.

 

Drugi nabór wystartował w styczniu 2020 r. Termin składania wniosków w ramach tego naboru mija 18 grudnia 2020 roku. Jest więc jeszcze trochę czasu, ale należy pamiętać, że najpierw musimy zainstalować fotowoltaikę na dachu.

 

Ale po kolei. Proces starania się o dofinansowanie można podzielić na trzy etapy.

 

W pierwszym kroku zainteresowany musi kupić i zamontować mikroinstalację fotowoltaiczną, a następnie poczekać na zainstalowanie przez zakład energetyczny licznika dwukierunkowego.

 

W drugim podpisuje umowę dwustronną z dystrybutorem energii o przyłączeniu mikroinstalacji do sieci elektrycznej.

 

I w trzecim złożyć wniosek o dofinansowanie. Do wniosku tego należy dołączyć następujące dokumenty: fakturę na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej, dowód zapłaty faktury, zaświadczenie operatora sieci dystrybucyjnej potwierdzające montaż licznika wraz z numerem punktu poboru mocy, w którym go zainstalowano

 

Jeśli chodzi o wnioski to należy pamiętać, że od 31 marca tego roku można składać tylko e-wnioski. Potrzebny do tego jest profil zaufany lub e-dowód. Wnioski należy składać poprzez formularz udostępniony na portalu GOV.pl.

 

Dodatkowe informacje i wyjaśnienia o programie „Mój Prąd” można znaleźć na przygotowanym specjalnie serwisie internetowym: https://mojprad.gov.pl/.

 

Szerzej o programie „Mój prąd”, zasadach funkcjonowania instalacji fotowoltaicznej, dokładnych kosztach jej zainstalowania, czasie zwrotu zainwestowanych pieniędzy można będzie przeczytać w najbliższym papierowym wydaniu tygodnika Korso, które ukaże się w kioskach i sklepach spożywczych w dniu 23 czerwca 2020 roku.

PRZECZYTAJ TAKŻE>>

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.