Reklama

Młodzi mieszkają z rodzicami. Zobacz jak wielu i dlaczego

Opublikowano: ndz, 27 gru 2020 10:26
Autor: | Zdjęcie: Fot. Archiwum

Młodzi mieszkają z rodzicami. Zobacz jak wielu i dlaczego - Zdjęcie główne

Bardzo duża grupa młodych ludzi mieszka z rodzicami | foto Fot. Archiwum

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Jak wynika z "Raportu o stanie mieszkalnictwa" przygotowanego przez Ministerstwo Rozwoju 45 proc. młodych Polaków w wieku od 25 do 34 lat mieszka z rodzicami. Z czego to wynika i czy jest szansa, żeby to zmienić w tekście poniżej.

Odsetek osób w przedziale wiekowym od 25 do 34 lat mieszkających  z rodzicami wynosi w Polsce 45,1 proc. co w liczbach bezwzględnych przekłada się na  ok. 2,4 mln osób.   Taki wynik plasuje nas bardzo wysoko, bo  na ósmym miejscu w Europie. Pierwsze miejsce pod tym względem zajmuje  Chorwacja (62,4 proc), dalej Grecja (57,5 proc) i Słowacja (56,4 proc). Z kolei na przeciwległym biegunie  znalazły się kraje skandynawskie -  Dania ( tylko 3,2 proc młodych osób mieszka z rodzicami), Finlandii (5,4 proc) i Szwecji (6,4 proc).

Dlaczego młode osoby mieszkają z rodzicami

Z czego wynika fakt, że prawie połowa młodych Polaków mieszka z rodzicami? Głównym powodem  jest brak własnego dachu nad głową. Młodych osób, które w naturalny sposób w momencie startu w dorosłość najczęściej nie mają żadnych oszczędności  nie stać  ani na kupno  mieszkania w bloku czy budowę domu  ani na  najem nieruchomości. Szczególnie, że  zarówno ceny budowanych jak i wynajmowanych mieszkań idą wciąż w górę. W ciągu ostatnich trzech lat wzrosły o 30 proc.

W Polsce od wielu lat wytworzył się rynek bankowych kredytów hipotecznych, ale dla wielu młodych są one nieosiągalne.  Nie mają  oszczędności, a więc środków na rosnący wkład własny ( w większości banków jest to w tej chwili 20 proc. wartości nieruchomości). Nie mają tak zwanej zdolności kredytowej, bo wielu z nich nie ma umów o pracę, a tylko umowy  cywilnoprawne lub pracuje w formie samozatrudnienia, albo zbyt mało zarabiają.

Innym,  ważnym obok ekonomii powodem jest dłuższe niż dawniej poszukiwanie partnera życiowego.  Osoby młode dłużej niż kilkanaście lat temu  pozostają samotne lub w fazie randkowania. Dopóki też nie zwiążą się na trwałe z jakimś partnerem   wolą mieszkać z rodzicami niż  być na swoim,  co wiąże się to z wieloma dodatkowymi obowiązkami jak gotowanie, pranie, sprzątanie, do których młodzi nie są skorzy.

Dziewczyny bardziej samodzielne

Według badań Eurostatu szybciej rodzinne gniazdo  opuszczają młode Polski. Robią to  w wieku 26,5 roku. Młodzi Polacy potrzebują na usamodzielnienie się więcej czasu i wyprowadzają się od rodziców mając dopiero 29 lat. Obie grupy znajdują się powyżej unijnej średniej, czyli opuszczają rodzinny dom relatywnie późno.

Przyszłość nie różowa

Niestety pandemia, niepewność na rynku pracy, brak skutecznych działań rządowych wspierająych młodych w usamodzielnienieniu sie i znalezieniu własnego dachu nad głową ( program mieszkanie plus okazał sie po raz kolejny nieskuteczny i w tej chwili praktycznie się  o nim  nie mówi) nie wróżą młodym nic dobrego na przyszłość. Nadal wielu, chcąc nie chcąc,  będzie skazana na życie z rodzicami

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (1)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

  • rok temu | ocena +0 / -0

    KtoTo

    Mieszkanie z rodzicami ma swoje zalety, chyba nawet nie muszę ich wymieniać. Dawniej co dom ludzie zamieszkiwali z rodzicami i dziadkami, no ale świat zeszedł na psy i ludzie się zrobili niedobrzy i nie chcą wspólnie już mieszkać...