Reklama

Minister Środowiska stwierdził, że pozwolenie wydane przez Marszałka nie tylko zwiększa moc nominalną fabryki Kronospanu, ale też zwiększy emisje niektórych substancji.

Opublikowano:
Autor:

Minister Środowiska stwierdził, że pozwolenie wydane przez Marszałka nie tylko zwiększa moc nominalną fabryki Kronospanu, ale też zwiększy emisje niektórych substancji. - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Minister Środowiska unieważnił decyzję Marszałka Podkarpacia o nałożeniu "rygoru natychmiastowej wykonalności" nowego pozwolenia zintegrowanego dla mieleckiego Kronospanu. W tej sprawie swoje oświadczenie przygotowało Stowarzyszenie "Specjalna Strefa Ekologiczna" z Mielca.

Treść oświadczenia:

Nasze Stowarzyszenie z zadowoleniem przyjęło Postanowienie Ministra Środowiska, na mocy którego unieważniona została decyzja Marszałka Ortyla z czerwca b.r. o nałożeniu „rygoru natychmiastowej wykonalności” do przyznanego przez Marszałka firmie Kronospan nowego pozwolenia zintegrowanego, przeciwko któremu głośno i wyraźnie wypowiedziała się społeczność Mielca.


Pozwolenie zintegrowane, którego przyznanie Marszałek ogłosił dn. 20.czerwca w Urzędzie Miasta w Mielcu samo w sobie wzbudziło wiele kontrowersji i zdecydowanego sprzeciwu wśród mieszkańców miasta. Urząd Marszałkowski poszedł jednak o krok dalej, wydając na wniosek firmy Kronospan Mielec postanowienie o „rygorze natychmiastowej wykonalności” pozwolenia zintegrowanego – czyli natychmiastowego wprowadzenia w życie jego zapisów. Co znamienne, Marszałek w uzasadnieniu tej decyzji powołał się na konieczność ochrony „interesu społecznego”, zatem interesów mieszkańców miasta, narażonych na uciążliwości powodowane przez działalność firmy Kronospan Mielec. W rzeczywistości jednakże, Marszałek wydał taką a nie inną decyzję również ze względu na interesy firmy, która, jak podkreślamy, sama zawnioskowała o ustanowienie rygoru wykonalności.

Od postanowienia o rygorze wykonalności odwołała się białostocka Fundacja Ecoprobono, która wykazała problematyczne kwestie w treści postanowienia. Bardzo cieszy nas zaangażowanie organizacji, która już od 2015 roku uczestniczy aktywnie w sprawach związanych z działalnością Kronospanu w Mielcu oraz fakt, że Ministerstwo Środowiska przychyliło się do wniosku Ecoprobono o uchylenie decyzji Marszałka.

W uzasadnieniu Ministra Środowiska możemy przeczytać, iż argumenty którymi posługiwał się Urząd Marszałkowski nie znajdują potwierdzenia w stanie rzeczywistym. Ministerstwo stwierdza, iż pozwolenie wydane przez Marszałka nie tylko zwiększa moc nominalną fabryki Kronospanu, ale też zwiększy emisje niektórych substancji. Co jeszcze ważniejsze, sam Kronospan odwołał się od nowego pozwolenia zintegrowanego, co świadczy o tym, że nie zamierza wykonywać jego zapisów, szczególnie tych tyczących się monitoringu.

Jak w takim razie odnieść to do twierdzenia samej firmy, że „Ostatnie dwa lata to istotne zmiany w firmie. Wsłuchując się w głos mieszkańców Mielca, postawiliśmy na rozwiązania proekologiczne, transparentność i uczciwą komunikację z całą mielecką społecznością.”? (cyt. Ze strony „ekologicznykronospan.pl”)


Naszym zdaniem, firma po raz kolejny mówi jedno, po to, by w tym samym czasie robić coś dokładnie odwrotnego: Kiedy mówi o transparentności, utajnia jednocześnie protokoły kontroli swojego zakładu. Gdy mówi o proekologicznych działaniach, na jej terenie wybucha instalacja, powodując wielki pożar, który następnie sama firma określa „bezpiecznym dla środowiska”. Gdy mówi o uczciwej komunikacji, na światło dzienne wychodzą dokumenty, które świadczą o czymś dokładnie odwrotnym. Dlatego też liczymy, że po tej decyzji Ministerstwa Środowiska przyjdzie kolejna, nakazująca ponowne przeprowadzenie procesu, który tyczy się działalności naszego „dobrego sąsiada”. Na potwierdzenie tych słów, wkrótce opublikujemy nowe informacje co do faktycznych działań firmy.

- Treść Postanowienia Ministerstwa Środowiska pokazuje to, na co wskazywaliśmy już w momencie, w którym Marszałek wydawał samo pozwolenie zintegrowane; mianowicie, że tak naprawdę emisje firmy Kronospan w wielu przypadkach wzrastają, a obowiązek monitoringu nałożono w bardzo małym zakresie. Mimo tego, Kronospan i tak się odwołał od tej decyzji, co pokazuje, że tak naprawdę nie chce na terenie swojego zakładu ani monitoringu, ani dodatkowych obowiązków, które stanowić będą dla firmy koszty. Mamy nadzieję, że w wyniku postanowienia Ministra, zmieni się również podejście w Urzędzie Marszałkowskim, który w końcu wyjdzie naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców i faktycznie podejmie rzeczywiste działania, mające na celu ostateczne zakończenie 20-letniej swobody poczynań Kronospanu w Mielcu - komentuje Mikołaj Skrzypiec, prezes Stowarzyszenia "Specjalna Strefa Ekologiczna"

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE