Reklama

Mieszkańcy przygotowali dla Marszałka ponad 40 wniosków z uwagami w sprawie modernizacji Kronospanu

Opublikowano:
Autor:

Mieszkańcy przygotowali dla Marszałka ponad 40 wniosków z uwagami w sprawie modernizacji Kronospanu - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Mieszkańcy Mielca i regionu przygotowali aż 47 wniosków z uwagami i interwencjami w sprawie dalszej działalności zakładu Kronospan w Mielcu. Wnioski zostały przekazane do Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie. Ale to nie są jedyne działania mieleckich aktywistów.

Warto przypomnieć, że 20 marca prawie 200 osób uczestniczyło w publicznej rozprawie administracyjnej w sprawie udzielenia tzw. pozwolenia zintegrowanego dla dalszej działalności zakładu Kronospan w Mielcu. Zakład działa właśnie dzięki takiemu dokumentowi, który określa, na jakich zasadach może korzystać z lokalnego środowiska. Pozwolenie wydawane jest na określony czas. Ostatni dokument wydano w 2015 roku. Przed wydaniem takiego pozwolenia zakład musi dostosować produkcję do nowych wymagań europejskich, standaryzujących działanie przedsiębiorstw zajmujących się przemysłem drzewnym. Warunki tzw. "BAT" mówią o restrykcyjnym ograniczeniu emisji zakładu. Kronospan obiecuje, że te standardy osiągnie w maju, przełączając produkcję na nową instalację. W swoich przekazach mówi o tym, że diametralnie zmniejszy się emisja pyłów. Jednak mieszkańcy podczas rozprawy mówili, że nie wierzą w zapewnienia firmy. W swoich wypowiedziach przypomnieli, jak uciążliwy jest zakład dla lokalnej społeczności. Pojawiły się głosy o cyklicznych zadymieniach różnych partii miasta, także o tym, że od czasu do czasu instalacja zakładowa miewa pożary, które do lokalnego środowiska wypuszczają kłęby czarnego dymu.

Monitoring

Mieszkańcy, którzy nie uczestniczyli osobiście w rozprawie administracyjnej, swoje uwagi i wnioski mogli przekazać drogą elektroniczną do 11 kwietnia. Od aktywistów działających oddolnie w mieście i związanych ze słynną akcją protestacyjną wpłynęło aż 47 wniosków.

Mieszkańcy wnioskują między innymi o przygotowanie studium zachorowalności w społeczności mieleckiej na choroby nowotworowe.

Zainteresowani są  także przygotowaniem raportu na temat stężeń tzw. formaldehydu, niebezpiecznego i rakotwórczego gazu.

Mielczanie chcą, aby władze zorganizowały prelekcje z naukowcami, którzy mogliby przybliżyć szkodliwość substancji, które zostaną ujęte w nowym pozwoleniu zintegrowanym.

Chcą też wprowadzenia obowiązku ciągłego monitoringu wszystkich emitorów znajdujących się na terenie zakładu. Monitoring miałaby prowadzić niezależna firma, a wyniki, zdaniem wnioskodawców, mogłyby być prezentowane online.

Mieszkańcy chcą przeprowadzenia badań skażeń przemysłowych, a także wód gruntowych w całym powiecie mieleckim.

Wnioskodawców interesuje także to, co dzieje się aktualnie z wnioskiem zarówno marszałka, jak i p.o. prezydenta o wstrzymanie produkcji w zakładzie po stwierdzeniu przekroczeń emisji.

Sejm i minister

W czwartek, 12 kwietnia, posłowie Ruchu KUKIZ`15, Maciej Masłowski i Wojciech Bakun, podczas sejmowej debaty zadali publicznie szereg pytań związanych z działalnością zakładów Kronospan w Polsce. Poseł Masłowski w swoim wystąpieniu, którego słuchał minister środowiska ds. jakości powietrza Sławomir Mazurek, zaapelował o centralne "przypilnowanie" modernizacji zakładu Kronospan w Mielcu. Minister Mazurek powiedział w sejmie, że Rząd RP rozpoczyna wprowadzanie programu na rzecz poprawy jakości powietrza w kraju.

Minister zaprosił mieszkańców Mielca na spotkanie, które organizuje za dwa tygodnie, we wtorek, 24 kwietnia. Podczas spotkania posłowie, a także mieszkańcy i minister mają wypracować konkretne rozwiązania dla poprawy sytuacji środowiska w Mielcu.

Szczegóły, w jaki sposób można się zaangażować i pojechać do ministra, można znaleźć na stronie facebookowej posła Macieja Masłowskiego (Ruch Kukiz`15).

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE