reklama

Mieszkańcy parafii Sarnów wrócili z pielgrzymki. Jakie miejsca odwiedzili?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Mieszkańcy parafii Sarnów wrócili z pielgrzymki. Jakie miejsca odwiedzili? - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
14
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościJak co roku, mieszkańcy parafii Sarnów wzięli udział w pielgrzymce, której celem tym razem były Bośnia i Hercegowina oraz Chorwacja. Pielgrzymka trwała siedem dni i pozwoliła uczestnikom zanurzyć się w duchowej atmosferze odwiedzanych sanktuariów maryjnych, a także poznać niezwykłe miejsca o bogatej historii i kulturze.
reklama

Przewodnikiem duchowym pielgrzymki był proboszcz Krzysztof Sudoł, który od lat organizuje te wyjazdy, dbając o komfort i duchowe przeżycia uczestników. W podróży towarzyszył im również dodatkowy przewodnik z biura podróży, który wzbogacił wyjazd o interesujące informacje na temat odwiedzanych miejsc.

Marija Bistrica – Duchowe serce Chorwacji

Jednym z pierwszych miejsc, które odwiedzili pielgrzymi było Marija Bistrica, najbardziej znane sanktuarium maryjne w Chorwacji, które od stuleci przyciąga wiernych z całego kraju. Znajduje się tu cudowna figura Czarnej Bogurodzicy, która według tradycji chroniła ludność przed najazdami tureckimi. Historia sanktuarium sięga XVI wieku, kiedy to figura została ukryta, aby uniknąć zniszczenia. Odnalezienie jej w cudowny sposób zainspirowało mieszkańców do budowy sanktuarium, które do dziś jest miejscem licznych pielgrzymek. Parafianie z Sarnowa mieli okazję zwiedzić Bazylikę, Drogę Krzyżową oraz inne miejsca kultu. 

Vepric – Chorwackie Lourdes

Pielgrzymi udali się również do Vepric, malowniczo położonego sanktuarium Matki Bożej z Lourdes, które zostało założone w 1908 roku przez biskupa Juraja Carića. Sanktuarium, otoczone górami Biokovo i lasami sosnowymi, przypomina Lourdes we Francji, zarówno swoją architekturą, jak i atmosferą. Vepric to miejsce głębokiej modlitwy i refleksji, gdzie pielgrzymi mogą w ciszy rozważać swoje życie duchowe. 

Medjugorje – Sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju

Trzeciego dnia pielgrzymi przebywali w Medjugorje, jednym z najważniejszych współczesnych miejsc kultu maryjnego na świecie. Miasteczko to zyskało światową sławę po tym, jak w 1981 roku grupa młodych ludzi zaczęła doświadczać objawień Matki Bożej. Od tego czasu miliony pielgrzymów przybywają tutaj, aby modlić się o pokój, zarówno wewnętrzny, jak i na świecie. Pielgrzymi z Sarnowa wspięli się na Górę Objawień Podbrdo, gdzie według świadków miały miejsce pierwsze objawienia. Wszyscy uczestniczyli także w Drodze Krzyżowej na Górę Krizevac, która jest symbolicznym miejscem cierpienia i ofiary Chrystusa. 

Mostar i wodospady Kravica – Most tradycji i natury

Kolejny dzień przyniósł wizytę w Mostarze, jednym z najbardziej charakterystycznych miast Bośni i Hercegowiny. Mostar słynie ze swojej architektury, będącej mieszanką wpływów osmańskich, austro-węgierskich i jugosłowiańskich. Centralnym punktem miasta jest XVI-wieczny kamienny Stary Most, który został zburzony podczas wojny w 1993 roku, a następnie odbudowany jako symbol pojednania i nadziei. Spacerując po wąskich uliczkach Starego Miasta, pielgrzymi mogli podziwiać tradycyjne bazary, meczety oraz domy mieszkalne, oddające unikalny charakter tego miejsca. Po południu grupa udała się do wodospadów Kravica, gdzie spędziła czas na łonie natury, podziwiając majestatyczne kaskady i ciesząc się chwilą wytchnienia.

Dubrovnik – Perła Adriatyku

Dubrovnik, nazywany "Perłą Adriatyku", to miasto o niezwykłej urodzie, które zachwyca swoją dobrze zachowaną starówką, otoczoną potężnymi murami obronnymi. Miasto jest wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO i stanowi jedno z najpiękniejszych miejsc w całej Europie. Pielgrzymi odwiedzili Katedrę Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, zbudowaną na ruinach wcześniejszej świątyni zniszczonej podczas trzęsienia ziemi w 1667 roku. W jej wnętrzu znajdują się cenne dzieła sztuki, w tym obraz "Wniebowzięcie NMP" przypisywany Tytianowi. Kolejnymi przystankami były Kościół Św. Błażeja, patrona Dubrovnika, oraz Kościół Jezuitów, znany z imponujących schodów przypominających te w Rzymie. 

Neum – Czas na odpoczynek

Pielgrzymi mieli również czas na odpoczynek i regenerację sił. Miejscowość Neum, jedyne bośniackie miasto nad Adriatykiem, oferuje piękne plaże i krystalicznie czyste wody. To idealne miejsce na relaks po intensywnych dniach pełnych modlitwy i zwiedzania. Parafianie mogli spędzić czas na kąpielach słonecznych, pływaniu w morzu, a także na spacerach po okolicy.

Split i Ludbreg 

Pielgrzymi byli również z wizytą w Splicie, drugim co do wielkości mieście Chorwacji, słynącym z dobrze zachowanego Pałacu Dioklecjana, jednego z najważniejszych zabytków rzymskich w Europie. Pałac ten, zbudowany na przełomie III i IV wieku, stanowi serce Starego Miasta i jest świadectwem dawnej świetności cesarstwa rzymskiego. Pielgrzymi zwiedzili również malowniczy port, skąd roztacza się widok na Morze Adriatyckie.
Zwieńczeniem pielgrzymki była wizyta w Ludbregu, Sanktuarium Najświętszej Krwi Chrystusowej, miejscu cudu eucharystycznego z XV wieku. To miejsce szczególne, gdzie według legendy podczas Mszy Świętej kapłan zauważył, że wino przemienia się w krew. Cud ten został uznany przez papieża Leona X, a Ludbreg stał się miejscem licznych pielgrzymek. Uczestnicy pielgrzymki z Sarnowa mieli okazję uczestniczyć tu we Mszy Świętej, kończąc swoją duchową podróż w miejscu o niezwykłym znaczeniu dla katolików.

Pielgrzymka pełna duchowych i kulturowych wrażeń

Pielgrzymi z Sarnowa wrócili do swoich domów pełni wrażeń i duchowo odnowieni. Wielu z nich podkreślało doskonałą organizację wyjazdu oraz rolę proboszcza Krzysztofa Sudoła, który jak zawsze czuwał nad każdym aspektem pielgrzymki. Dodatkowy przewodnik z biura podróży wzbogacił wyjazd o cenne informacje na temat odwiedzanych miejsc, co pozwoliło pielgrzymom lepiej zrozumieć i docenić znaczenie zarówno religijne, jak i kulturowe tych miejsc.

Pielgrzymka nie była jedynie podróżą modlitewną, ale również okazją do poznania różnorodnych aspektów historii i kultury regionu bałkańskiego. Każde z odwiedzonych miejsc oferowało coś unikalnego – od duchowej głębi sanktuariów po piękno naturalnych krajobrazów i bogactwo architektury historycznych miast. Tego rodzaju wyjazdy są nie tylko pielgrzymką w dosłownym sensie, ale również podróżą wewnętrzną, która pozwala na odnalezienie spokoju, radości i odnowienie więzi z Bogiem.

 

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama