reklama
reklama

Mieleckie statki powietrzne na straży bezpieczeństwa Bałtyku

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Fot. PAP/Andrzej Jackowski

Mieleckie statki powietrzne na straży bezpieczeństwa Bałtyku - Zdjęcie główne

foto Fot. PAP/Andrzej Jackowski

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościWielozadaniowy śmigłowiec S-70i Black Hawk oraz samolot M28 Bryza, produkowane w Mielcu, odegrały kluczową rolę w ćwiczeniach ochrony infrastruktury krytycznej na Bałtyku pod kryptonimem "Strażnik Bałtyku-25". Manewry odbyły się 3 lutego 2025 roku i miały na celu doskonalenie procedur reagowania na zagrożenia morskie.
reklama

Ćwiczenie typu SNEX (Short Notice Exercise) charakteryzuje się minimalnym czasem uprzedzenia zaangażowanych sił. W manewrach uczestniczyły wydzielone jednostki Sił Zbrojnych RP, w tym 3 Flotylla Okrętów, 8 Flotylla Obrony Wybrzeża, Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej, Wojska Specjalne oraz Morski Oddział Straży Granicznej. Obserwatorami byli także przedstawiciele Urzędu Morskiego. Całością operacji dowodziło Centrum Operacji Morskich – Dowództwo Komponentu Morskiego w Gdyni.

Scenariusz ćwiczeń zakładał naruszenie przez niezidentyfikowaną jednostkę strefy bezpieczeństwa wokół platform wiertniczych. Próba kontroli statku przez funkcjonariuszy Straży Granicznej zakończyła się niepowodzeniem, a na pokładzie wybuchła panika. W reakcji na to Marynarka Wojenna podjęła działania zmierzające do zabezpieczenia statku, zlokalizowania wyrzuconego za burtę ładunku oraz umożliwienia grupom abordażowym wejścia na pokład.

reklama

Operacja "Zatoka" i monitoring infrastruktury krytycznej

Marynarka Wojenna RP od 2022 roku prowadzi operację "Zatoka", której celem jest monitorowanie akwenów Bałtyku, w których znajdują się kluczowe dla Polski instalacje energetyczne i komunikacyjne. W ramach tej operacji Siły Zbrojne RP współpracują z Morskim Oddziałem Straży Granicznej, administracją morską oraz operatorami gazociągów i podmorskich kabli.

Okręty patrolują rejony kluczowych instalacji, analizując ruch jednostek i ich zachowanie. Szczególną uwagę zwraca się na jednostki poruszające się bez włączonego systemu AIS, a także te, które przebywają w rejonie infrastruktury dłużej niż standardowe operacje nawigacyjne. Wykorzystywane są również nowoczesne niszczyciele min typu Kormoran II oraz bezzałogowe pojazdy podwodne Hugin i Gavia, zdolne do inspekcji nawet 100 km rurociągu w ciągu doby.

reklama

Bałtyk kluczowy dla polskiej gospodarki

Codziennie na Morzu Bałtyckim przebywa około 3 tysięcy jednostek pływających, a przez polskie porty przechodzi blisko 140 milionów ton ładunków rocznie, w tym strategiczne surowce jak ropa naftowa i gaz skroplony. Dochody z działalności portowej stanowią nawet 10% budżetu państwa, co pokazuje znaczenie bezpieczeństwa morskiej infrastruktury.

Incydent związany z uszkodzeniem gazociągów Nord Stream w 2022 roku uwypuklił potrzebę wzmocnienia ochrony infrastruktury podmorskiej. NATO podjęło decyzję o utworzeniu w dowództwie MARCOM specjalnej komórki odpowiedzialnej za monitorowanie i zabezpieczanie kluczowych obiektów pod wodą. Polska Marynarka Wojenna koncentruje się na operacjach zapewniających ochronę szlaków komunikacyjnych i infrastruktur krytycznych, zapobiegając ewentualnym aktom sabotażu.

reklama

Manewry takie jak "Strażnik Bałtyku-25" są kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa strategicznych instalacji oraz stabilności gospodarki kraju. Współpraca różnych rodzajów sił zbrojnych i służb cywilnych pozwala na skuteczne reagowanie na zagrożenia oraz tworzenie skutecznych procedur w przypadku incydentów na morzu.

Black Hawk S-70i i M28 Bryza – kluczowe wsparcie w ćwiczeniach

Podczas ćwiczeń szczególną rolę odegrał śmigłowiec S-70i Black Hawk, który z żołnierzami GROM na pokładzie zapewniał wsparcie z powietrza. 

Z kolei z samolotu M28 Bryza należącego do Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej, prowadzone było rozpoznanie i monitoring obszaru ćwiczeń. Załoga samolotu na potrzeby ćwiczeń gromadziła dane o podejrzanej jednostce. 

reklama

Oba statki powietrzne, produkowane w Mielcu, pokazują wysoką jakość polskiego przemysłu lotniczego i jego znaczenie dla bezpieczeństwa narodowego. Wnioski z ćwiczeń "Strażnik Bałtyku-25" posłużą do dalszego doskonalenia strategii ochrony morskiej infrastruktury krytycznej.

Fot. Polskie Radio Koszalin

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Portal Korso.pl - Najnowsze wiadomości z Mielca, Wiadomości, Sport, Biznes, Rozrywka, Kultura, Mielec. Sprawdź! Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama