reklama
reklama

Mielec z lotu ptaka. Tak wyglądał w latach 80-tych i 90-tych

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Mielec z lotu ptaka. Tak wyglądał w latach 80-tych i 90-tych - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
10
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościW Narodowym Archiwum Cyfrowym można znaleźć zdjęcia dokumentujące ważne wydarzenia historyczne, jak również i to, jak wyglądała codzienność. Znajdziemy tam też zdjęcia z Mielca z lotu ptaka z lat 80-tych. Czy dużo się zmieniło? Oceńcie sami.
reklama

W czerwcu 1980 roku, w wyniku wyraźnie pogarszającej się sytuacji społeczno-gospodarczej w Polsce, pracownicy WSK Mielec rozpoczęli strajk. Braki na rynku lokalnym i rosnąca frustracja z powodu niskich zarobków doprowadziły do wybuchu niezadowolenia, które przerodziło się w prawdopodobnie pierwszy strajk tego okresu w Polsce. Strajk, który rozpoczął się 30 czerwca, zakończono po podwyżkach zarobków, lecz niezrealizowanie innych postulatów spowodowało kolejne przestoje w pracy.

4 września doszło do kolejnego strajku w WSK Mielec, który zakończył się podpisaniem porozumienia z kierownictwem przedsiębiorstwa. W tym czasie zaczęto organizować w mieleckich zakładach pracy komórki NSZZ „Solidarność”.

Rok 1981 przyniósł narastający chaos i liczne konflikty społeczne. Organizowano kolejne strajki o charakterze politycznym i ekonomicznym w WSK Mielec oraz innych zakładach pracy. 1 kwietnia wprowadzono reglamentację sprzedaży podstawowych produktów spożywczych: mięsa, wędlin, masła i produktów zbożowych.

reklama

30 sierpnia odbyły się „Uroczystości poświęcenia Lotniska i WSK Mielec” z udziałem biskupa Jerzego Ablewicza. Nocą z 12 na 13 grudnia wprowadzono w Polsce stan wojenny. Aresztowano i internowano wiele osób, w tym 10 osób z Mielca, które zostały uwolnione do końca grudnia 1981 roku lub na początku 1982 roku.

W 1982 roku nadal pogarszało się zaopatrzenie, co prowadziło do rosnących kolejek w sklepach. Wprowadzenie ograniczeń swobód obywatelskich oraz duże podwyżki cen żywności i energii powodowały powszechną frustrację. Mimo olbrzymich trudności, Mielec kontynuował szybkie tempo budownictwa mieszkaniowego oraz realizował szereg ważnych inwestycji. W tym czasie oddano do użytku m.in. wiadukt i dwa segmenty Szkoły Podstawowej Nr 8.

Od 1 stycznia 1983 roku rozpoczął funkcjonowanie Urząd Skarbowy. W ciągu tego roku oddano do użytku m.in. pierwszy segment Zespołu Szkół Technicznych, dolny kościół pw. Ducha Świętego oraz 440 mieszkań. W 1985 roku, po przyłączeniu do Mielca miejscowości Mościska, Smoczka, Wojsław i Rzochów, powierzchnia miasta wzrosła do 47,36 km², a liczba mieszkańców przekroczyła 50 tysięcy. Mielec otrzymał status miasta prezydenckiego.

reklama

W 1986 roku otwarto dla ruchu kołowego ulicę 22 Lipca (później al. Niepodległości). 

Lata 80. były dla Mielca czasem wielkich wyzwań, ale także dynamicznego rozwoju. Mimo trudności społeczno-gospodarczych, miasto kontynuowało rozwój infrastruktury, budownictwa mieszkaniowego i realizację kluczowych inwestycji. 

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Portal Korso.pl - Najnowsze wiadomości z Mielca, Wiadomości, Sport, Biznes, Rozrywka, Kultura, Mielec. Sprawdź! Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama