Patrząc na potencjał, Mielec szczególnie dobrze wypada jako miasto dla młodych ludzi zdobywających doświadczenie, ponieważ relatywnie niewiele jest w Polsce i na świecie ośrodków, gdzie można zdobyć doświadczenie w pracy w branży lotniczej czy samochodowej, które są ogromnymi gałęziami przemysłu światowego – no może nie jest to tak bardzo odczuwalne w Mielcu, głównie z uwagi na poziom zarobków. Ludzie z doświadczeniem w tej branży często znajdują zatrudnienie lepiej płatne poza Mielcem, a ci, którzy przyłożą się do nauki języka (angielski, niemiecki), mają dość spore szanse na znalezienie dobrze płatnego zatrudnienia za granicą.
Wracając do Mielca i patrząc na średnią zarobków w naszym powiecie (3699 zł brutto, czyli 2 643 zł "na rękę" – dane za rok 2016), to mogą one dawać pewną stabilizację, ale średnia zarobków nie pokazuje, ile w tej średniej było nadgodzin. A czas wolny po pracy także jest istotny dla rozwoju. Niestety, jak już dotkniemy aspektów, które przekładają się na życie w Mielcu, to spotkamy się z dość wysokimi cenami nieruchomości w relacji do dochodów, choć ceny nieruchomości są wysokie generalnie w całej Polsce, co przekłada się także na ceny wynajmu. Doszliśmy do sytuacji, w której zakup nieruchomości na kredyt niewiele odbiega, a czasami w ogóle się nie różni od ceny wynajmu, gdzie ofert na rynku też nie ma wiele. Ten deficyt mieszkań, także na wynajem, to jeden z głównych czynników motywujących młodych ludzi do wyjazdu.
Podsumowując, jak mamy już swoje mieszkanie, to możemy spokojnie żyć w Mielcu i rozwijać się w dużych korporacjach, które mają u nas swoje siedziby. Młodzi ludzie mogą zdobyć doświadczenie i stać się specjalistami w branżach, które dają duże możliwości rozwojowe i zarobkowe, szczególnie jeżeli chodzi o stanowiska techniczne czy inżynieryjne. Jednak ta sytuacja sprawia, że dookoła także kwitną inne możliwości.