Mielczanka współorganizuje polski festiwal w Norwegii [FOTO ROZMOWA]

Opublikowano:
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Kinga Kukla to mielczanka, która od prawie 10 lat mieszka w Norwegii. Mimo to aktywnie działa na rzecz polskiej kultury. Jest jedną ze współorganizatorek Polsk festival i Asker, czyli Polskiego Festiwalu w Asker. Porozmawialiśmy z nią na temat wydarzenia oraz atrakcji, jakie czekają na nim Polonię w Norwegii, w tym także tę mielecką. Na evencie będą znane twarze, w tym Marek Sekielski - brat Tomasza Sekielskiego, czy Piotr Niemczyk.

Polsk festival i Asker zaczyna się już dzisiaj, tj. w czwartek, 16 stycznia o godzinie 17:00. Wydarzenie otworzy debata wokół sytuacji politycznej w Polsce, w której to wezmą udział m.in. Nina Witoszek, profesor UiO. Cały festiwal potrwa do niedzieli, 19 stycznia i zakończony zostanie koncertem Ørganka.

Głową festiwalu jest Lech Tomczak, a samo wydarzenie ma skupiać się wokół tematów polskiej kultury, demokracji oraz praw człowieka. Uczestnicy eventu zapoznają się z polską, ale także norweską (skupioną wokół naszego kraju) literaturą. Będą mieć miejsce również pokazy filmowe. Norweskiej i polonijnej publiczności zaprezentowane zostaną takie dzieła, jak "Pokot", "Tylko nie mów nikomu", "Artykuł 18", "Twarz" czy wiele innych.  

O pozostałych atrakcjach na wydarzeniu możesz przeczytać tutaj:


A jak to wszystko się zaczęło i jaki jest udział mielczanki Kingi Kukli w organizacji festiwalu? Skontaktowaliśmy się z nią i porozmawialiśmy na ten temat. Krótki wywiad przeczytasz na następnej stronie artykułu. W naszej galerii zobacz pozostałe twarze współorganizatorów polskiego festiwalu w Norwegii.

 

Czym jest Polsk Festival i Asker?

Polsk festival i Asker, jest to w dosłownym tłumaczeniu - Polski festiwal w Asker. Asker jest miastem położonym 25 km od Oslo - stolicy Norwegii. Polski festiwal powstał z naszej potrzeby działania na rzecz polskiej kultury i demokracji. Jego głową jest Lech Tomczak. 

Wybór tematów na festiwal jest dość kontrowersyjny. Poruszać będziecie tematykę sytuacji politycznej w Polsce. Również wyświetlane filmy, takie jak np. "Tylko nie mów nikomu", poruszają istotne kwestie społeczne. Skąd taki wybór?

Poznaliśmy się głównie dzięki zaangażowaniu w różne ruchy obywatelskie - polityką, więc interesujemy się od zawsze. Trudno być obojętnym wobec obecnej sytuacji politycznej w Polsce. Połączyła nas chęć działania na rzecz demokracji i praw człowieka. Kilka dni temu obchodziliśmy rocznicę śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Ta tragedia miała wpływ na każdego z nas. Wszyscy przeżyliśmy to co się stało podczas koncertu WOŚP w Gdańsku... 

Czy to pierwsze tego typu wydarzenie?

Tak, to nasz pierwszy projekt i mamy nadzieję, że nieostatni. Nabieramy doświadczenia i chęci na więcej i takie są też plany na przyszłość. W końcu jesteśmy ambitni. 

Jaka jest Twoja rola w organizacji imprezy?

Jako, że głównym moim celem zawodowym jest praca z muzykami i artystami, to moja rola na festiwalu skupia się głównie na promocji muzyków, ogólnej promocji wydarzenia oraz reklamie. Mogąc połączyć pasję z ideami, festiwal pomaga mi w spełnianiu siebie i swoich marzeń.
Tutaj każdy ma przydzieloną swoją rolę i dlatego współpracuje nam się świetnie. A prócz tego wspieramy się wzajemnie i wymieniamy doświadczeniami. To bardzo ważne. W promocji działam w teamie razem z niezastąpioną Magdą Migałą. 

Czy jeszcze jacyś inni mielczanie odgrywają tutaj jakąś rolę? Ewentualnie osoby z Podkarpacia?

Jak dotąd nie dołączył nikt z Podkarpacia. Mam nadzieję, że po pierwszym festiwalu będzie nas więcej. Nie tylko z Podkarpacia czy Mielca, ale z całej Polski. 

Na festiwalu mają być naprawdę interesujące postacie. Na przykład Piotr Niemczyk. Jak udało się do nich dotrzeć?

Tak, będą bardzo interesujące postaci kultury. M.in. Maciej Zaremba Bielawski, Marek Sekielski, Nina Witoszek, Ingrid Brekke, Zuzanna Dąbrowska czy wspomniany Piotr Niemczyk oraz zespół Ørganek, który wystąpi ostatniego dnia festiwalu. A jak udało się do nich dotrzeć? Cóż, nasza strona wzbudziła zainteresowanie i dzięki temu dużo energicznych ludzi uwierzyło w nas, okazało zainteresowanie i wsparcie. 

Czy wstęp na festiwal jest płatny?

Udział w debatach jest bezpłatny, natomiast seanse filmowe oraz koncert zespołu Ørganek są biletowane. 

Czy będą jakieś polskie media?

Nie mamy informacji, co do obecności polskich mediów w trakcie festiwalu. Będziemy jednak prowadzić transmisję na żywo na naszej stronie, na którą serdecznie zapraszamy wszystkich tych, którzy nie mogą zaszczycić nas swoja obecnością na naszym Polskim Festiwalu w Asker.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE