Reklama

Mielczanin Jerzy Mamcarz odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi

Opublikowano: śr, 4 maj 2022 11:57
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości 29 kwietnia w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych. Wśród odznaczonych znalazł się też mielczanin, znany poeta i pieśniarz Jerzy Mamcarz, który otrzymał Złoty Krzyż Zasługi.

Łącznie zostały przyznane 24 odznaczenia. Krzyże Kawalerskie Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Orderu Krzyża Niepodległości, Złote, Srebrne oraz Brązowe Krzyże Zasługi, Medale Złote za Długoletnią Służbę oraz Medale Stulecia Odzyskanej Niepodległości wręczył Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł.

 

Złotym Krzyżem Zasługi odznaczony został Jerzy Mamcarz - mielczanin, znany poeta i pieśniarz. W laudacji podkreślono przebieg jego działalności artystycznej, scenicznej i jako twórcy, od 15 lat, Ogólnopolskiego Festiwalu im. Jonasza Kofty „Moja Wolności". Jerzy Mamcarz jest prezesem Związku Polskich Autorów i Kompozytorów ZAKR.

Krzyż Zasługi, ustanowiony w 1923 r., nadawany jest osobom, które położyły zasługi dla państwa lub obywateli, spełniając czyny przekraczające zakres ich zwykłych obowiązków, a przynoszące znaczną korzyść państwu lub obywatelom, ofiarną działalność publiczną, ofiarne niesienie pomocy oraz działalność charytatywną. Krzyż Zasługi może być nadany tej samej osobie w każdym stopniu dwukrotnie. Przed nadaniem Krzyża Zasługi wyższego stopnia powinny upłynąć co najmniej 3 lata. Odstępstwo od tej zasady dopuszczalne jest wyjątkowo.

 

Jerzy Mamcarz urodził sie 3 lipca 1952 r. w Mielcu. W latach 1972-1979 pracował w WSK Mielec jako technolog, a następnie został zatrudniony w Gminnym Ośrodku Kultury w Wojsławiu na stanowisku instruktora muzycznego. W tym okresie uczestniczył z powodzeniem w amatorskim ruchu artystycznym, prezentując głównie utwory własnej kompozycji. Był laureatem m.in.: Spotkań Zamkowych „Śpiewajmy Poezję” w Olsztynie, OMPP w Toruniu, STiMPA w Myśliborzu, „O Laur Podgórza” w Tarnowie, Turnieju Recytatorskiego w Wałczu i „Old Meeting Folk” w Krakowie. Otrzymał Złotą Odznakę Recytatora.

Od 1980 r. występował w krakowskim kabarecie „Piwnica pod Baranami”. Po zdaniu egzaminu przed Państwową Komisją Egzaminacyjną w Warszawie w 1982 r. otrzymał uprawnienia do wykonywania zawodu piosenkarza. Odtąd rozpoczął samodzielną działalność artystyczną. Ważniejsze występy to: recitale w TVP pr. II, warszawskich teatrach: „Rampa”, „Na Woli” i „Stara Prochownia”, im. S. Witkacego w Zakopanem, „Piwnica pod Baranami” w Krakowie i „Piwnica pod Harendą” oraz występy w radiu Hessischer Rundfunk we Frankfurcie n/Menem i OIRT w Pradze w ramach „Festiwalu Twórczości Redakcji Rozrywki.

Wydał autorską kasetę i płytę CD pt. ...jeszcze tańczą ogrody i książkę poetycką o tym samym tytule, z interpretacjami graficznymi Krzysztofa Litwina. Prezentował swoją twórczość na Międzynarodowych Targach Książki w Warszawie i Krajowych Targach w Krakowie. Występował także kilkakrotnie w rodzinnym Mielcu.

W 2006 r. był jednym z inicjatorów i wykonawców cyklu wieczorów autorskich Galeria śpiewających poetów w Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza i jego filii w Warszawie.

Jest członkiem ZASP (Warszawskie Koło Artystów Estrady), ZAKR (Sekcja Literacka) i ZAiKS (Sekcja Kompozytorów). W 2006 r. został prezesem grupy artystycznej Stowarzyszenie Warszawska Scena Bardów. W grupie tej jest jednym z konferansjerów i wykonawców. Także od 2006 r. pełni funkcję dyrektora artystycznego Festiwalu im. Jonasza Kofty „Moja Wolności”.

11 V 2012 r. w sali widowiskowej Domu Kultury SCK w Mielcu odbył się benefis z okazji 40-lecia jego pracy artystycznej. Wyróżniony Brązowym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. W 2015 r. wydał płytę „Romans na łyżworolkach”. 16 VII 2020 r. został wybrany na prezesa ZAKR w Warszawie.

Encyklopedia Miasta Mielca

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy