reklama

Mielczanie po spotkaniu ze służbami WIOŚ

Opublikowano:
Autor:

Mielczanie po spotkaniu ze służbami WIOŚ - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościSala Obrad Urzędu Miejskiego w Mielcu w poniedziałek (14 listopada) stała się areną do wymiany poglądów pomiędzy mieszkańcami miasta, a służbami Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Spotkanie to było pokłosiem porozumienia jakie udało się ustalić w biurze europosła Tomasza Poręby.

Pytania na temat problematyki zanieczyszczenia powietrza w Mielcu i powiecie można było zadawać m. in. Krystynie Sołek (Wojewódzkiej Inspektor Ochrony Środowiska), Andrzejowi Adamskiemu (kierownikowi Delegatury WIOŚ w Tarnobrzegu). W spotkaniu uczestniczyli wiceprezydenci Mielca: Tadeusz Siemek i Jan Myśliwiec. Niestety na spotkaniu nie było przedstawicieli Starostwa Powiatowego, ani Urzędu Marszałkowskiego. Brakowało także wielu radnych miejskich. (dyskusji przysłuchiwali się radni: Kazimierz Totoń, Krzysztof Szostak i Andrzej Zemmel). Mieszkańcy owszem przyszli, ale na sali było wiele wolnych miejsc.

Jaki jest cel spotkania?

W dyskusji wielokrotnie padały pytania jaki cel miało spotkanie, które odbyło się w Urzędzie Miejskim. Przedstawiciel europosła Tomasza Poręby wyjaśnił, że WIOŚ spotkał się z mieszkańcami w wyniku porozumienia, jakie udało się wypracować podczas ostatniego spotkania władz miasta, powiatu i województwa w sprawie zanieczyszczenia powietrza w mieście. Spotkania te będą organizowane częściej po to, by wyjaśniać wszelkie problemy związane monitoringiem i kontrolami jakości powietrza w Mielcu. W pierwszej części spotkania pracownicy WIOŚ po raz kolejny przedstawili wyniki pomiarów jakości powietrza, które rejestrują stacje znajdujące się w Mielcu. W drugiej części można było zadawać pytania.

Jesteście po to by nas chronić!

W wypowiedziach mieszkańców najczęściej pojawiały się pytania o to, w jaki sposób można zgłaszać i ewentualnie interweniować w przypadku, kiedy istnieje niebezpieczeństwo nagłego pogorszenia stanu powietrza wynikające z działalności różnych firm znajdujących się na terenie strefy ekonomicznej, a także w wyniku niskiej emisji. Mielczanie wielokrotnie wskazywali jako główne źródło zanieczyszczeń emisję zakładu Kronospan. Pytali w jaki sposób WIOŚ bada powietrze w okolicach strefy. Padały propozycje wprowadzenia do miasta nowych technologii, która mogłaby umożliwić zbadanie to co faktyczni znajduje się w powietrzu w Mielcu.

Wiele pytań. Mało odpowiedzi

Osoby, które przyszły na spotkanie z specjalistami WIOŚ przygotowali wiele merytorycznych pytań. Władze miasta potwierdziły, że już na daniach będzie zakupiona mobilna stacja kontroli powietrza, która będzie mogła zbierać próbki do badań w rzeczywistym kierunku wiatrów. Ponadto przypomniano o porozumieniu władz Mielca z zakładem Kronospan o tzw. niezapowiedzianych kontrolach. To narzędzie będzie jeszcze wykorzystywane w tym roku. Szefowa WIOŚ Krystyna Sołek, potwierdziła kontrolę Głównego Inspektora Ochrony Środowiska, która będzie przeprowadzona w Mielcu w związku z interwencją Ministra Ochrony Środowiska.

Rozwiązanie? Jest? Nie ma?

Przedstawiciele WIOŚ przypomnieli podczas spotkania, że w ramach tzw. „dostępu do informacji publicznej” obywatel może zwrócić się do urzędu i skierować swoje pytania dotyczące monitoringu i kontroli prowadzonych przez WIOŚ. Dyskusja, która była prowadzona była rejestrowana. Wszystkie tematy, które zostały zgłoszone zostaną przekazana, zarówno do WIOŚ, jak i do biura europosła Tomasza Poręby. Przedstawiciele WIOŚ zachęcili także mieszkańców do tego, że jeśli są świadkami sytuacji świadomego zanieczyszczania powietrza to takie sprawy należy zgłaszać na Policję. Tylko w takim przypadku można uruchomić oficjalne procedury ścigania podmiotów odpowiedzialnych za taki proceder. Więcej na temat spotkania Mielczan z służbami WIOŚ w najbliższym numerze KORSO. 

Posłuchaj co Mielczanie myślą o tym spotkaniu? 

Posłuchaj komentarza Krystyny Sołek, wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska:

Szef delegatury WIOŚ w Tarnobrzegu Andrzej Adamski zwrócił uwagę, że interwencje mieszkańców zwiększyły się od 2015 roku:

Posłuchaj komentarza pierwszego wiceprezydenta Mielca, Jana Myśliwca:

 

Pytania skierowane do kierownictwa WIOŚ:

Pytania od mieszkańców do WIOŚ na spotkanie 14 listopada w UM w Mielcu

1. W jakim zakresie prowadzona jest kontrola emisji Kronospan Sp z o.o.  do potoku Babulówka przepływającego przez teren firmy? Jaka instytucja jest za to odpowiedzialna i czy są dostępne wyniki tych badań? 
2. Czy prowadzona była kiedykolwiek kontrola radiologiczna drewna sprowadzanego z Ukrainy? Czy można do takiej kontroli doprowadzić?
3. Czy zdaniem WIOŚ kontrolowane są wszystkie potencjalnie groźne dla życia ludzkiego i środowiska naturalnego substancje emitowane przez Kronospan? A może zezwolenie zintegrowane marszałka województwa pomija jakieś inne istotne dla zdrowia ludzkiego i środowiska substancje? Z kim to należy wyjaśniać jeżeli nie należy to do zakresu obowiązku WIOŚ? Czy prawo polskie przewiduje możliwość kontrolowania emisji  innych nie ujętych w zezwoleniu substancji i czy jest uzasadniona ich kontrola w przypadku produkcji typowej dla Kronospan. Z nieformalnych, „prywatnych wynurzeń” pracowników WIOŚ (w trakcie rozmów telefonicznych) wynika bowiem, że zdecydowanie ciekawsze jest to co wchodzi w zakres PM2,5 i PM 10 niż sam poziom emisji w zakresie tych „pyłów”
4. Jaka jest praktyczna i rzeczywista możliwość przeprowadzenia skutecznej prawnie kontroli lub pomiaru wielkości emisji przez podmiot niezależny od WIOŚ typu postronna osoba prywatna, firma lub instytucja. Czy są jakieś uznane przez WIOŚ certyfikowane urządzenia, którymi można się na tą okoliczność posłużyć? Jeśli tak jaka powinna być metodologia takich badań, aby były one skuteczne w rozumieniu prawa?
5. Czy możliwe jest zamontowanie odpowiednich czujników na dronie  i  wykonywanie badań z drona? – ponownie chodzi o badania skuteczne z punktu widzenia prawa
6. Czy niepoparte żadnymi dowodami interwencje e-mialowe  (w grunce rzeczy skargi na smród) mają jakiekolwiek znaczenie praktyczne i prawne?
7. Jakie okoliczności muszą nastąpić aby WIOŚ dokonał błyskawicznego i niezapowiedzianego w Kronospan Sp. z o.o.  pomiaru emisji na żądanie społeczne?
8. Jaki jest najszybszy możliwy termin dokonania takiego alarmowego sprawdzenia?
9. Czy Kronospan w jakikolwiek sposób  finansowo wspiera lub łoży na WIOŚ, np. na zasadzie darowizn, donacji, akcji marketingowych, itp.
10. Czy Miasto i jego mieszkańcy mają prawo do odszkodowań z tytułu zwiększonych i wykraczających poza normy emisji? Tak na zasadzie zadośćuczynienia.

Dodatkowo jest dodatkowe szczegółowe pytanie do WIOŚ odnośnie Kronospan a mianowicie czy wie:
- Z jakich procesów technologicznych jest "dym" wydobywający się z komina?
- Jaki jest dokładny skład tego "dymu"?
- Za pomocą jakich urządzeń (systemów) oczyszczany jest "dym" wychodzący z komina?
- Czy ilość wydobywającego się "dymu" (liczona w t/d= tony/dobę) jest zależna od dziennej produkcji płyt wiórowych? 
- Czy wielkością produkcji płyt wiórowych można regulować ilość wydobywającego się "dymu"?
- Jakie systemy firma ma zamiar zainstalować w celu oczyszczania "dymu"?


Pytania od mieszkańców do UM Mielec na spotkanie 14 listopada w UM w Mielcu


1. Dlaczego władze Mielca nie biorą przykładu z władz Krakowa/Płocka/Dąbrowy, które zdają się bardziej zdeterminowane i skuteczne

2. Czy UM przewiduje zlecenie niezależnego od Kronospan ciągłego, szczelnego i skutecznego w rozumieniu prawa  systemu badania wielkości i jakości emisji z terenu tej firmy?

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE