Reklama

Mielczanie chcą zmian w Kronospanie. Komentarz Marcina Serafina

Opublikowano:
Autor:

Mielczanie chcą zmian w Kronospanie. Komentarz Marcina Serafina - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Abstrahując od zasadności walki z jednym, konkretnym zakładem, uważam, że tylko nacisk społeczny może przynieść skutek. Po tym, jak prezydent, starosta i marszałek po kolei rozkładali ręce, mieszkańcy Mielca zostali pozostawieni sami sobie.

Jednak jak duży musi być to nacisk, skoro w przeszłości już wielokrotnie próbowano coś zmienić w tym temacie? Ostatnie próby grupy Aeris, które były wsparte solidną kampanią medialną, nie przyniosły pożądanego skutku. Już wtedy próbowano blokować rondo w strefie, lecz na samą demonstrację wybrało się zaledwie kilkadziesiąt osób. Trudno wyobrazić sobie przecież, że nagle pracownicy Kronospanu wstaną od swoich stanowisk i zaprotestują w imię walki o czyste powietrze.

 To dobrze, że wyborcy chcą reagować częściej niż co cztery lata, tym bardziej że organizacje pozarządowe tworzące trzeci sektor nie są w Polsce jeszcze dobrze rozwinięte. Jeszcze lepiej, że wykorzystuje się do tego narzędzia nieeksploatowane wcześniej, czyli właśnie Internet.

O ile sama idea jest jak najbardziej słuszna i godna zaangażowania, o tyle byłbym sceptyczny, dlatego że dzieje się to w roku wyborczym, a przecież problem jest nam znany od wielu lat. Głównymi inicjatorami tej bezpartyjnej i apolitycznej akcji są osoby, które wykazały już swoje zainteresowanie wyborami i o których mówi się jako o twarzach potencjalnych komitetów także w tym roku. W tym samym roku Kronospan obiecał zakończenie modernizacji swojej fabryki, która ma być remedium na zły stan powietrza. Organizatorom łatwo zatem będzie sprzedać swoją skuteczność: "spójrzcie, drodzy wyborcy, to dzięki nam!".

To, co na pewno pomoże nam w obecnej sytuacji, to edukacja obywateli, czym oddychają i co mogą zrobić, by samemu poprawić jakość powietrza. Środowisko, w którym żyjemy, nie tylko posłuży nam, ale i przyszłym pokoleniom, które będą stanowić przyszłość Mielca. Oprócz tego niezbędna będzie restrykcyjna egzekucja przepisów, które nakładają obowiązki na zakłady przemysłowe, jeśli te postępują niezgodnie z prawem.

 

Marcin Serafin. Mielczanin. Student Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Działacz Stowarzyszenia KoLiber. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE