Reklama

[Magazyn] Zarząd Strefy Ekonomicznej wydal kolejne pozwolenia na działalność

Opublikowano:
Autor:

[Magazyn] Zarząd Strefy Ekonomicznej wydal kolejne pozwolenia na działalność  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości 40 nowych projektów inwestycyjnych planują realizować przedsiębiorcy w ramach zezwoleń i decyzji o wsparciu wydanych przedsiębiorcom przez zarządzającego mieleckim EURO-PARKiem.

Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. zarządzająca Specjalną Strefą Ekonomiczną EURO-PARK MIELEC udzieliła przedsiębiorcom 32 zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej w SSE oraz 8 decyzji o wsparciu na rozwój projektów w ramach Polskiej Strefy Inwestycji. Pod względem ilości wydanych zezwoleń i decyzji mielecki EURO-PARK nie schodzi z podium już kolejny rok z rzędu.


Liczby same mówią za siebie. Inwestorzy zamierzają ponieść nakłady przekraczające 1,2 mld zł oraz stworzyć 683 nowe miejsca pracy, deklarując jednocześnie utrzymanie zatrudnienia na poziomie ponad 6,5 tys. etatów.


Największą inwestycję planuje firma Olimp Laboratories. Polski producent suplementów diety zbuduje nowe laboratoria, pracownie oraz linie produkcyjne dla nowych wyrobów spożywczych. Cała inwestycja pochłonie ponad 150 mln zł i stworzy co najmniej 40 nowych miejsc pracy.


Z kolei o solidne wzmocnienie swoich zasobów kadrowych zamierzają zadbać: BURY, producent wysokiej jakości urządzeń dla mobilnej komunikacji oraz WEISS.Solutions – firma specjalizująca się w tworzeniu linii produkcyjnych dla takich branż jak motoryzacyjna, kosmetyczna i farmaceutyczna, która planuje budowę swojego zakładu produkcyjnego w Trzebownisku. Każdy z przedsiębiorców stworzy warunki pracy dla co najmniej 50 nowych pracowników.


Najwięcej na Podkarpaciu


Spośród wydanych przez ARP S.A. zezwoleń i decyzji zdecydowana większość dotyczy inwestycji, które powstaną na Podkarpaciu, bo aż 33. Jak wynika z deklaracji przyszłych inwestorów, na samym Podkarpaciu wartość projektów sięgnie 950 mln zł, co stanowi 80% łącznej kwoty planowanej na inwestycje przez wszystkich przedsiębiorców. Ponadto swoją działalność planują rozwijać również przedsiębiorcy na Lubelszczyźnie, Pomorzu Zachodnim i Śląsku.


Polska Strefa Inwestycji


Dane statystyczne potwierdzają, że zarządzający SSE EURO-PARK MIELEC wspiera rozwój polskiej przedsiębiorczości. Prawie 75% inwestorów, którzy otrzymali zezwolenie bądź decyzję o wsparciu to firmy z polskim kapitałem, pozostałe deklarują kapitał spoza granic naszego kraju tj. niemiecki (8%) oraz brytyjski, cypryjski, duński, izraelski, macedoński, szwedzki i włoski.


Nowe regulacje


Ubiegły rok upłynął pod znakiem zmiany przepisów dotyczących funkcjonowania specjalnych stref ekonomicznych w całej Polsce. W ramach Polskiej Strefy Inwestycji przedsiębiorcy mają możliwość uzyskania zwolnienia z podatku dochodowego w związku z realizacją nowej inwestycji na terenie całego kraju. Nowe regulacje umożliwiają przedsiębiorcy wybór miejsca, gdzie zamierza rozwijać swoją działalność – nie ma tu znaczenia fakt, czy grunt jest w SSE czy znajduje się poza granicami strefy. Natomiast zmienia się procedura ubiegania się o decyzję o wsparciu, uprawniającą do ulgi. Uzyskanie zwolnienia w kontekście nowych zasad wymaga wypełnienia kilku warunków. W szczególności zależy od przedmiotu planowanej inwestycji oraz od spełnienia kryteriów ilościowych (poniesienie kosztów kwalifikowanych w określonej wysokości) i jakościowych, szczegółowo opisanych w rozporządzeniu o pomocy publicznej.
Kontynuując temat Polskiej Strefy Inwestycji to należy zaznaczyć jeszcze jeden aspekt, który zmienił się z chwilą wejścia w życie Ustawy o wspieraniu nowych inwestycji. Mianowicie temat odnosi się do obszaru jaki pozostaje we właściwości spółek zarządzających strefami ekonomicznymi. W przypadku zarządzającego mieleckim EURO-PARKiem jest to 20 powiatów i 3 miasta na prawach powiatu na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie. W ich obrębie ARP S.A. jako zarządzający SSE EURO-PARK MIELEC wydaje decyzje o wsparciu. Warto przypomnieć, że na tym obszarze obowiązuje największy w UE poziom pomocy publicznej oraz okres ważności decyzji o wsparciu (15 lat).


 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE