Reklama

Liderzy PSL w Mielcu : Mają receptę na zdrowie [VIDEO]

Opublikowano: pt, 4 paź 2019 10:55
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Jan Tarapata i Stanisław Lonczak - kandydaci Polskiego Stronnictwa Ludowego (Koalicji Polskiej) spotkali się z dziennikarzami przed szpitalem specjalistycznym w Mielcu. Mówili o tzw. "Pakcie dla zdrowia" - czyli zobowiązaniu, które chcą wprowadzić do parlamentu wraz z wyborem PSL.

PAKT dla Zdrowia zawiera pięć zasad, które zobowiązują się politycy PSL wprowadzić do Sejmu. Ich zdaniem trzeba przede wszystkim zwiększyć finansowanie śłużby zdrowia do co najmniej 6,8 % PKB już 2020 roku. Potrzeba też zwiększenia personelu medycznego. Przy czym ważne jest też przede wszystkim zwiększenie wynagrodzeń pracowników personalu co najmniej o 30 proc. wysokość wynagrodzenia. (szczególnie ratownikom medycznym, diagnostom laboratoryjnym, technikom medycznym). Mówią też o zapewnieniu dostępu (równego dostępu) do najnowocześniejszych metod leczenia tak jak w innych krajach UE. Politycy PSL mówią także o upowszechnieniu działań na rzecz profilaktyki chorób cywilizacyjnych. 

- Trudna sytuacja w służbie zdrowia szczególnie dotyczy szpitali powiatowych i do tego jeszcze na przełomie ostatnich dwóch lat - ta sytuacja jeszcze się pogorszyła. W 2018 roku ponad 90 proc. szpitali w kraju ma ujemny wynik finansowy. Na przykładzie mieleckiego szpitala - tutaj mamy np problem z kadra lekarską. Przepisy nakładają na nas pewne obowiązki odnośnie kadry lekarskiej pracującej w szpitalu i te obowiązki są nierówne w stosunku do kadry pracującej w podstawowej opiece zdrowotnej. Tak jest, że dużo łatwiej znajdujemy kadrę pracującą w POZ, niż do pracy w szpitalach. Jako samorządy lokalne mamy ograniczone możliwości na kształtowanie płac w szpitalu. Dzieje się tak, że na szczeblu centralnym ustalane są zarządzenia, a my musimy je realizować. Obserwujemy dużą różnicę między rzeczywistymi kosztami pracy w szpitalu, a kwota przyznaną szpitalowi w ramach stałego ryczałtu. My reagowaliśmy na tą sytuację i owszem wpłynęły do nas pieniądze. My jako szpital, który jest w tzw. trzecim stopniu - otrzymaliśmy w nagrodę tylko ok 50 tys. złotych! - komentuje Stanisław Lonczak, starosta mielecki i kandydat PSL na posła. 

ZOBACZ ZAPIS KONFERENCJI

Starosta skomentował sytuację związaną z oddziałem zakaźnym mieleckiego szpitala - który boryka się z problemem nadwykonań. Stanisław Lonczak zaznaczył, że w jego urzędzie przygotowano i wysłano pismo do ministra zdrowia z prośbą o pokrycie nadwykonań z budżetu ministerstwa. Starosta zapewnia, że oddział będzie pracować normalnie i nie ma żadnego zagrożenia w temacie tego oddziału. 

Lonczak odpierał tez zarzuty, że obecnie jest źle zarządzany szpital. na stratę finansową. Bo poprzedni dyrektor w odpowiednim czasie nie złożył wniosku o odnowienie akredytacji dla szpitala.

Jak przyznaje starosta. Po ostatniej wizycie Marcina Warchoła, który jest wiceministrem sprawiedliwości, jest już pierwsza informacja związana z reakcją ministra na temat sytuacji finansowej oddziału zakaźnego. - Temat jest obecnie analizowany przez Ministerstwo Zdrowia. Przypomnę, że złożyliśmy wniosek o dopłatę w związku z nadwykonaniami - dodaje Lonczak.

Kandydaci PSL z regionu mieleckiego symbolicznie podpisali "PAKT dla ZDROWIA" 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE