Reklama

Lekarze nie dostają dodatku covidowego. Jest zapowiedź pozwu zbiorowego

Opublikowano: 21 stycznia 2021 13:52
Autor: JT | Zdjęcie: Fot. Archiwum

Wielu lekarzy nie dostaje dodatku covidowego | foto Fot. Archiwum

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

wiadomosci Szefowie szpitali nie wypłacają lekarzom dodatku covidowego, albo w uszczuplonej postaci. Część z nich zapowiedziała złożenie pozwu zbiorowego. Czy dotyczy to również szpitala w Mielcu?

Zamiast kilku tysięcy dodatku covidowego, kilkaset złotych  zobaczyło na swoich kontach wielu lekarzy w Polsce, pracujących z osobami chorymi na COVID. To samo dotyczy pielęgniarek i położnych, choć w ich przypadku zamiast kilkuset było to kilkadziesiąt złotych.

Niektórzy mówią jednak, że i tak mają szczęście. W wielu placówkach medycznych dodatku covidowego nie dostał nikt, a w grupie najbardziej  poszkodowanych  są lekarze  rezydenci  pracujący na izbach przyjęć.

Dlaczego tak się dzieje? Wielu dyrektorów placówek traktuje dodatek covidowy uznaniowo i albo nie wypłacają go wcale albo tylko wybranym medykom albo  tylko za czas spędzony z zakażonym. Są szpitale gdzie lekarze i pielęgniarki chodzą z zeszytami i dokładnie wpisują czas spędzony z zakażonymi, a później kadry odpowiednio to podliczają ustalając wypłacane kwoty.

Tymczasem, zgodnie z prawem, dodatek należy się wszystkim pracownikom medycznym skierowanym do pracy przy zwalczaniu epidemii na mocy polecenia wojewody. Ci, których oddziały zostały przekształcone w covidowe, dodatek dostaną na mocy polecenia ministra zdrowia skierowanego  do prezesa NFZ. Jest jednak  warunek: oddziały te muszą być sklasyfikowane na II lub III poziomie, a dyrektor placówki musi zgłosić do wojewódzkiego oddziału NFZ ich dane i wysokość podstawy wynagrodzenia.

Jeśli te warunki są spełnione to sytuacja jest zero-jedynkowa. Jeżeli ktoś pracuje choć przez chwilę z chorymi na COVID-19 należy mu się 100 proc. dodatku do wynagrodzenia zasadniczego.

Jak podało dziś (21 stycznia) Radio Zet Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie przygotowuje zbiorowy pozew sądowy lekarzy, którzy nie otrzymali należnego dodatku covidowego.

O przygotowywanych pozwach sądowych informowała też już wcześniej Zespół Kryzysowy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy.

A jak jest w szpitalu w Mielcu? Na razie nie słychać żadnych krytycznych głosów ze strony lekarzy i pielęgniarek.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.