Reklama

LEKARZ RADZI. Jak poradzić sobie z biegunką u dzieci?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

LEKARZ RADZI. Jak poradzić sobie z biegunką u dzieci? - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Częstą przypadłością wieku dziecięcego są infekcje przewodu pokarmowego. Objawy takie jak biegunka, wymioty, nudności, bóle brzucha, gorączka są uciążliwe zarówno dla dziecka, jak i jego opiekunów. U większości dzieci mają łagodny przebieg, ale w niektórych przypadkach mogą prowadzić do poważnych powikłań.

Kiedy podejrzewać zakażenie przewodu pokarmowego u dziecka? Zakażenie przewodu pokarmowego może się objawiać biegunką. Są to luźne stolce (trzy lub więcej na dobę), lub stolce z domieszką krwi, lub śluzu. Inne objawy to nudności, wymioty, bóle brzucha, osłabienie i brak apetytu. Jeżeli dziecko miało kontakt z osobami, u których występowały podobne symptomy, a dodatkowo pojawia się gorączka, należy podejrzewać infekcję. Niektóre infekcje przebiegają bez gorączki, ale może im towarzyszyć stan podgorączkowy. 

 

Choroby brudnych rąk 

Infekcje przewodu pokarmowego są nazywane chorobami brudnych rąk, ponieważ wirusy czy bakterie, wywołujące te choroby, rozprzestrzeniają się właśnie poprzez kontakt z nieumytymi rękami. Źródłem zakażenia są chore osoby, nosiciele bezobjawowi, a także nieodpowiednio przygotowana żywność, np. mleko, jaja, warzywa, mięso. 

 

Co wywołuje biegunki?

Najczęstszą przyczyną biegunek u dzieci są wirusy. Do najbardziej zakaźnych i najczęstszych wirusów należy rotawirus. Poza tym są to kalciwirusy i adenowirusy. Jeżeli chodzi o bakterie, są to m.in. Escherichia coli, Salmonella, Shigella, Campylobacter, Yersinia. Rzadziej powodem biegunki są zakażenia pierwotniakami, jak np. Lamblia intestinalis.

 

Kiedy udać się do lekarza?

To zależy od wielu czynników. Pomocy lekarskiej należy szukać, jeżeli na biegunkę cierpi bardzo małe dziecko, zwłaszcza poniżej 6. miesiąca życia. Istotny jest także przebieg choroby – duża ilość bardzo luźnych stolców, liczne wymioty, towarzysząca gorączka, osłabienie i apatia, a także niechęć do przyjmowania płynów na pewno powinny skłonić do wizyty u lekarza. Ważne są także problemy współistniejące, jak przewlekłe choroby jelit, rozpoznane zaburzenia odporności, choroba nowotworowa, niewydolność nerek - w tych przypadkach biegunka może mieć cięższy przebieg i wymagać intensywnego leczenia.

 

Nie tylko infekcja

Wyżej wymienione objawy mogą występować także w chorobach innych narządów, np. w zapaleniu płuc, opłucnej, odmiedniczkowym zapaleniu nerek. Same wymioty mogą być objawem groźnych chorób ośrodkowego układu nerwowego, jak guz mózgu lub tętniak. Wtedy towarzyszą im objawy charakterystyczne dla tych schorzeń, jednak nie zawsze ujawniające się od początku choroby, co bywa mylące. Dlatego zawsze, kiedy stan dziecka niepokoi rodziców, należy skonsultować się z lekarzem.

 

Badania dodatkowe

Na podstawie samych objawów nie jesteśmy w stanie stwierdzić, jaki jest czynnik chorobotwórczy. Nie jest to jednak konieczne, gdyż większość infekcji przewodu pokarmowego u dzieci powodują wirusy, a leczenie jest takie samo, niezależnie od typu wirusa. Zakażenie bakteryjne zwykle ma cięższy przebieg, często z gorączką, a taki pacjent jest zwykle hospitalizowany. Rodzaj bakterii można ustalić na podstawie posiewu kału. W typowo przebiegającej infekcji pokarmowej nie ma też potrzeby wykonywania innych badań dodatkowych, jak morfologia krwi obwodowej czy CRP. Zwykle są one prawidłowe i nie mają wpływu na postępowanie lecznicze. 

 

Jakie mogą być powikłania?

W przebiegu infekcji przewodu pokarmowego mogą zdarzyć się powikłania. Najczęstszym jest odwodnienie. Dlatego tak ważne jest pilnowanie, by dziecko przyjmowało odpowiednią ilość płynów. Inne komplikacje to przejściowa nietolerancja laktozy czy zespół złego wchłaniania. Najgroźniejszymi powikłaniami są posocznica i zespół hemolityczno-mocznicowy,  które mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, a nawet zgonu.

 

Czy można zapobiec?

Zachowanie zasad higieny pozwoli nam uchronić dzieci przed zakażeniem. Te zasady to unikanie kontaktu z osobami chorymi, mycie rąk po korzystaniu z toalety, po zabiegach higienicznych u chorego dziecka, a w rodzinie – izolacja chorego od pozostałych, utrzymywanie higieny w toalecie i w otoczeniu. 

Ponieważ można zachorować także po spożyciu zakażonych pokarmów, należy pamiętać o ich odpowiednim przygotowaniu – mycie, gotowanie, używanie osobnych desek do krojenia mięsa, dbanie o czystość rąk i otoczenia osób przygotowujących posiłki.

Trzeba też pamiętać, że dziecko ma mniejszą szansę zachorować, jeśli na co dzień dbamy o jego dobrą kondycję – właściwe odżywianie, ruch na świeżym powietrzu, odpoczynek.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy