Reklama

Lear i Bury w czołówce zwolnień. Sytuacja na rynku pracy wciąż niepewna

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Fot. Archiwum

Lear i Bury w czołówce zwolnień. Sytuacja na rynku pracy wciąż niepewna - Zdjęcie główne

foto Fot. Archiwum

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Jak podaje Wojewódzki Urząd Pracy w Rzeszowie w ubiegłym roku w wyniku zwolnień grupowych pracę w woj. podkarpackim straciło 2746 osób. W czołówce tych zwolnień są dwie firmy z Mielca - Lear Corporation i Bury Sp.z.o.o.

Pierwotnie firmy zgłosiły do zwolnień grupowych 4716 osób. Później wycofały zwolnienia wobec  1382 osób. Do zwolnień pozostało więc 3448 pracowników, z których do 31.12.2020 roku wręczono wypowiedzenia 2 746 osobom tj. 79,6 proc.

CZYTAJ TAKŻE: Pierwszy polski samochód elektryczny powstał w Mielcu [ZDJĘCIA]

Te 2746 osób zaplanowanych do wyrzucenia na bruk w ramach procedury grupowej w 2020 roku to najgorszy wynik od 11 lat.  11 lat temu czyli w 2009 roku do zwolnień  grupowych zgłoszono aż 6255 osób.

Gdy jednak popatrzymy na ostatnie 4 lata, to zwolnień grupowych było w woj. podkarpackim prawie 5 razy mniej. W 2016 roku – 609 osób, w 2017 – 557, 2018 – 530, 2019 – 726.

W pow. mieleckim największe  zwolnienia w  firmach Lear i Bury

W powiecie mieleckim największe zwolnienia grupowe w 2020 roku zrealizowały dwie firmy  branży motoryzacyjnej, zlokalizowane w strefie w Mielcu. Lear  Corporation, który zwolnił 330 osób i Bury Sp.z.o.o., z którego odeszło 254 osoby.

Ponadto zwolnienia grupowe zrealizowały dwie mniejsze mieleckie firmy, z których do zwolnień zgłoszono odpowiednio 33 i 32 osoby i do końca 2020 roku większość z nich zrealizowano.

Z innych podkarpackich firm największe zwolnienia grupowe dotknęły pracowników rzeszowskiego oddziału Pratt Whitney – ponad 300 osób, Goodrich Aerospace Poland w Krośnie i Tajęcinie – ponad 200 osób, Safran Transmission Systems w Sędziszowie Młp – ok . 150 osób, Liu-Gong Machinery Dressta w Stalowej Woli – ponad 100 osób.

Jak podaje WUP Rzeszów w styczniu tego roku żadna podkarpacka firma nie zgłosiła pracowników do zwolnień grupowych. Sytuacja na rynku pracy wciąż jest jednak niepewna. Jak przewidują ekonomiści fala zwolnień może nadejść w momencie wyczerpania się wsparcia z tarcz antykryzysowych, które już w tej chwili jest dużo mniejsze niż na początku pandemii.
 


 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy