Na miejsce wezwano policję, która zabrała 17-latka na komendę. Usłyszał zarzut doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzenia mieniem, z który groziło mu nawet 8 lat więzienia.
Tak wysoka kara wynikała z przepisu, który nie uwzględnia w tym przypadku kwoty oszustwa. Wszczęto więc postępowanie, o którego przebieg zapytaliśmy w Wydziale Śledczym Prokuratury Okręgowej w Tarnobrzegu. Jak się okazuje, finalnie "bagietkowy oszust" uniknął 8-letniego wyroku, ponieważ do Sądu Rejonowego w Mielcu trafił wniosek o warunkowe umorzenie postępowania, który został uwzględniony.
Kiedy stosuje się warunkowe umorzenie?
§ 1. Sąd może warunkowo umorzyć postępowanie karne, jeżeli wina i społeczna szkodliwość czynu nie są znaczne, okoliczności jego popełnienia nie budzą wątpliwości, a postawa sprawcy niekaranego za przestępstwo umyślne, jego właściwości i warunki osobiste oraz dotychczasowy sposób życia uzasadniają przypuszczenie, że pomimo umorzenia postępowania będzie przestrzegał porządku prawnego, w szczególności nie popełni przestępstwa.
- czytamy w art. 66 Kodeksu Karnego
Warunkowe umorzenie nie oznacza więc, że dana osoba nie jest winna. Takie środki stosuje się, kiedy pomimo popełnionego czynu, sprawca rokuje na przestrzeganie prawa.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.