Na miejsce wezwano policję, która zabrała 17-latka na komendę. Usłyszał zarzut doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzenia mieniem, z który groziło mu nawet 8 lat więzienia.
Tak wysoka kara wynikała z przepisu, który nie uwzględnia w tym przypadku kwoty oszustwa. Wszczęto więc postępowanie, o którego przebieg zapytaliśmy w Wydziale Śledczym Prokuratury Okręgowej w Tarnobrzegu. Jak się okazuje, finalnie "bagietkowy oszust" uniknął 8-letniego wyroku, ponieważ do Sądu Rejonowego w Mielcu trafił wniosek o warunkowe umorzenie postępowania, który został uwzględniony.
Kiedy stosuje się warunkowe umorzenie?
§ 1. Sąd może warunkowo umorzyć postępowanie karne, jeżeli wina i społeczna szkodliwość czynu nie są znaczne, okoliczności jego popełnienia nie budzą wątpliwości, a postawa sprawcy niekaranego za przestępstwo umyślne, jego właściwości i warunki osobiste oraz dotychczasowy sposób życia uzasadniają przypuszczenie, że pomimo umorzenia postępowania będzie przestrzegał porządku prawnego, w szczególności nie popełni przestępstwa.
- czytamy w art. 66 Kodeksu Karnego
Warunkowe umorzenie nie oznacza więc, że dana osoba nie jest winna. Takie środki stosuje się, kiedy pomimo popełnionego czynu, sprawca rokuje na przestrzeganie prawa.
Komentarze (0)