Reklama

Ks. Kazimierz Skórski z Padwi Narodowej nominowany administratorem diecezji w Amazonii

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: diecezja tarnowska

Ks. Kazimierz Skórski z Padwi Narodowej nominowany administratorem diecezji w Amazonii - Zdjęcie główne

ks. Kazimierz Skórski pochodzi z Padwi Narodowej | foto diecezja tarnowska

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Pracujący od października 1995 roku na misjach kapłan diecezji tarnowskiej, który pochodzi z Padwi Narodowej ks. Kazimierz Skórski został mianowany administratorem prałatury apostolskiej przez Papieża. Będzie administrował misją Marajó w Amazonii. Decyzja w Watykanie w tej sprawie zapadła 14 kwietnia 2023 roku.

ks. Kazmierz SKórski to misjonarz pochodzący z Padwi Narodowej. Od początku swojej posługi duszpasterskiej był związany z diecezją tarnowską. Na początku lat 90. wyjechał do Brazylii, gdzie ropoczął pracę misjonarza w diecezjii Salvador da Bahia. Z obecną prałaturą Marajó w Amazonii związany jest od 2003 roku. 

- Jest on proboszczem w parafii pw. Matki Bożej w Bagre. Duszpasterstwo przez niego prowadzone miało i ma różne odcienie. W okresie swej aktywnej obecności ewangelizacyjno-socjalnej dokonał wielu przedsięwzięć, z których pięć zasługuje na specjalną uwagę. Jego pierwszym dziełem była budowa barki, dzięki której otworzyła się możliwość odwiedzin i organizowania nowych wspólnot przy rzekach i na wyspach. Kiedy zaczynał duszpasterstwo w Bagre, tych wspólnot było 22, a później ich liczba wzrosła do 38. Wybudował też nowy kościół poświęcony w lutym 2014 r. Umieścił w nim obraz Jezusa Miłosiernego, zakupiony w Łagiewnikach. Chronologicznie ostatnim przedsięwzięciem jest postawienie domu parafialnego, którego poświęcenie miało miejsce w Poniedziałek Wielkanocny. Dom jest zarówno punktem duszpasterskim, jak i plebanią. - komentuje ks. Kazimierz Czermak, który odpowiada za misje ewangelizacyjne w diecezji tarnowskiej

Prałatura Marajó położona jest na obszarze, który pokrywa 8 prefektur (powiatów). Całość liczy prawie 80 tys. km2. Powstała niespełna 100 lat temu (1928 r.) i położona jest w delcie największej rzeki świata, Amazonki. Obecnie posiada 10 parafii, w których duszpasterstwo jest prowadzone przez 8 miejscowych księży, 3 księży pochodzących z diecezji tarnowskiej i 6 księży zakonnych (augustianów) hiszpańskiej i brazylijskiej narodowości. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy