Reklama

Reklama

Korzystne zmiany w Prawie Ochrony Środowiska w Sejmie, teraz Senat

Opublikowano: 15 czerwca 2018 13:10
Autor: Redakcja

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

wiadomosci 377 posłów za, przy żadnym głosie przeciwnym i 38 wstrzymujących – tak wygląda wynik głosowania po trzecim czytaniu projektu zmiany ustawy Prawo Ochrony Środowiska. Teraz trafi on do senatu a później będzie czekać na podpis prezydenta.

Reklama

Zmiany w prawie zapowiedział w kwietniu w Mielcu minister środowiska Henryk Kowalczyk, a potwierdziła to również w Mielcu wicepremier Beata Szydło. Konieczność zmian zgłaszał marszałek Władysław Ortyl. Projekt po pracach w komisjach trafił pod obrady sejmu. 


Zmiany przyjęte przez Sejm dają możliwość wprowadzenia ciągłego monitoringu emisji zanieczyszczeń dla instalacji wymagających uzyskania pozwolenia zintegrowanego. Losy tego punktu ważyły się cały czas. Wniosek o jego skreślenie nie przeszedł w komisji, ale posłowie PO złożyli go na dzisiejsze obrady sejmu jako wniosek mniejszości. Wniosek ten sejm również odrzucił liczbą 211 głosów. Za likwidacją punktu wprowadzającego ciągły monitoringu głosowało 181 posłów PO. 

 

W głosowaniu nad całym projektem 377 posłów było za, ostatecznie nikt nie był przeciw, a 38 posłów wstrzymało się od głosu (20 - .N, 15 – PSL-UED i 3 niezrzeszonych), 45 posłów nie głosowało.


- Czekamy na decyzję senatu i podpis prezydenta. Wtedy nie będzie już wątpliwości czy ciągły monitoring można nakładać na firmy starające się o pozwolenie zintegrowane. Ma to duże znaczenie dla mieszkańców, którzy chcą wiedzieć co emitowane jest w powietrze. Jeśli firmy są tak ekologiczne jak zakładają, to poddanie się weryfikacji przez ciągły monitoring nie powinno spotykać się z ich sprzeciwem. Niezależnie od tego kiedy ustawa wejdzie w życie przygotowujemy się do narzucenia monitoringu ciągłego dla firmy Kronospan. Jest to na pewno duży przełom w sprawach ochrony środowiska nie tyko dla Mielca. Dużą rolę odegrała presja społeczna, społeczeństwo obywatelskie zdało egzamin. To kolejny krok w staraniach o lepsze Mielcu, w Żarach i w Szczecinku. Impuls wyszedł z Podkarpacia - skomentował wynik głosowania marszałek Władysław Ortyl.

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.