Reklama

Kontrowersje wokół głosowania na projekty budżetu obywatelskiego! Sebastian Peret ujawnia szczegóły [VIDEO]

Opublikowano:
Autor:

Kontrowersje wokół głosowania na projekty budżetu obywatelskiego! Sebastian Peret ujawnia szczegóły [VIDEO]   - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W Mielcu trwa głosowanie w ramach budżetu obywatelskiego. Sebastian Peret - prezes fundacji KML wywołał publiczną dyskusję na temat agitacji związanej z promowaniem konkretnych projektów. Zwraca uwagę na to, że autorzy projektu budowy tzw. "pumptracka" - jego zdaniem - w niewłaściwy sposób zachęcali do głosowania na swój projekt. Nazywa to "kupczeniem" głosów.

Sebastian Peret jest znanym w środowisku mieleckim młodym aktywistą, który prowadzi organizację pozarządową. "Klub Młodych Liderów" co roku dzięki pracy wielu młodych ludzi organizuje wydarzenia głównie w sezonie letnim. 

Sebastian nagrał w ostatnim tygodniu dwa filmiki, w których opowiada o - jego zdaniem - niegatywnym sposobie przekonywania do głosu na konkretny projekt w mieleckim budżecie obywatelskim. 

Do sytuacji opisywanej w filmiku doszło tydzień temu - w niedzielę 22 września - na osiedlu Smoczka. Okoliczne Rady Osiedlowe przygotowały dla mieszkańców rodzinny festyn na stadionie "Smoczanki". Na festynie autorzy projektu budowy pumptrucku - zachęcali do oddania głosu na własnie ten projekt. Jak relacjonuje Sebastian w filmie. Wszystkie osoby, które zdecydują się głosować na ten projekt w trakcie trwania festynu będą mogli wziąć udział w losowaniu nagrody rzeczowej - czyli w tym przypadku roweru. 

Film z - poniedziałku 23 września

Po publikacji filmu w sieci zawrzało. Pojawiło się mnóstwo komentarzy w których internauci z jednej strony bronili formy głosowania na budżet obywatelski, którą można było zobaczyć na festynie osiedlowym na Smoczce, z drugiej strony pojawiło się mnóstwo hejtów w stronę osoby Sebastiana. Po kilku dniach Sebastian publikuje drugi filmik, w którym przedstawia "eksperyment". Przy ZST w Mielcu ustawia stoisko z kartami do głosowania. Przypadkowym osobom mówi, że jeśli zagłosują na konkretny projekt to wezmą udział w losowaniu gry playstation. W taki Sposób Peret chce udowodnić, że zbieranie głosów na dany projekt poprzez formę loterii zaprzecza idei budżetu obywatelskiego. 

Głos w tej sprawie zabrali radni osiedlowi ze Smoczki, który zorganizowali festyn, gdzie promowano projekt "pumptrack". Oto zapis oświadczenia opublikowanego na Facebooku Rady Osiedla Smoczka:

Jako Rada Osiedla Smoczka od 4 lat organizujemy na terenach KS Smoczanka osiedlowy festyn rodzinny. Od 2 lat impreza odbywa się przy wsparciu Rady Osiedla Smoczka I, a od tego roku również dzięki pomocy Rady Osiedla Dziubków. Festyn na stałe wpisał się w kalendarz imprez na naszym osiedlu i rok rocznie organizowany jest we wrześniu, jako swoiste zakończenie lata. Przy organizacji tego typu imprez wszystkie mieleckie Rady Osiedlowe korzystają z dofinansowania UM w Mielcu. W związku z tym, że co roku wydatki na tą imprezę są coraz większe, a kwota dotacji miejskiej od lat pozostaje na niezmienionym poziomie organizatorzy dokładają wszelkich starań, aby pozyskać sponsorów. To dzięki sponsorom ta impreza w ogóle się odbywa-za co im wielka chwała. Dzięki temu możemy zaoferować darmowe kiełbaski, przekąski napoje, nagrody dla dzieci i rodzin oraz wspaniałe animacje.


W tym roku tak się szczęśliwie złożyło, że termin pikniku zbiegł się z terminem głosowania na projekty w ramach MBO. Jako Rada Osiedla Smoczka złożyliśmy projekt budowy profesjonalnego toru do jazdy na rowerach, wrotkach, hulajnogach. Tor taki nazywany Pumptrackiem jest w naszej opinii wspaniałym uzupełnieniem dla powstającego parku na terenach dawnego wysypiska śmieci. Dodatkowo inwestycja ta przyczyni się do rewitalizacji tej części miasta. Rada Osiedla Smoczka podczas wspomnianego festynu promowała projekt Pumptracka jako inwestycji dla wszystkich mieszkańców. Zachęcaliśmy do głosowania na wspomniany projekt, a jako, że festyn jest skierowany do mieszkańców naszego osiedla niejako naturalnym było, aby nasi mieszkańcy głosowali na projekty lokalne.


Z niemałym zdziwieniem przyjęliśmy fakt, że część osób nie związanych z naszym osiedlem i zgłaszających własne projekty w ramach MBO w sposób niedopuszczalny zarzuca nam kupowanie głosów, a miastu specjalną promocję naszego projektu. Miasto w żaden sposób nie przyczyniło się do promocji naszego projektu, a jedynie wsparło organizację imprezy. Logo miasta na plakatach festynów osiedlowych w całym mieście pojawia się od 4 lat, bo takie były wytyczne Ś.P Prezydenta Kozdęby i nie wiedzieliśmy nic o ich zmianie. Nadinterpretacją są stwierdzenia, że miasto w specjalny sposób zrobiło promocję naszego projektu. Takie działanie szkodzi całemu przedsięwzięciu i wszystkim, którzy przyczynili się do promocji MBO. Pomysłodawcy innych projektów do MBO promowali je min. w schronisku dla zwierząt, w szkołach czy na imprezach sportowych. Doszukiwanie się drugiego dna w działaniu Rad Osiedlowych jest wyrazem nieczystej walki politycznej, a nie taka jest idea MBO. Przygotowanie takiej imprezy oraz zmobilizowanie mieszkańców wymagało wiele pracy. Wszyscy pomysłodawcy mogą promować swoje projekty w dowolny sposób zgodny z regulaminem. Słowa, które padają pod naszym adresem odczytujemy jako wynik frustracji i nie chcemy więcej do nich wracać.
Życzymy wszystkim pomysłodawcom szczęścia w głosowaniu na ich projekty, a mieszkańcom dziękujemy za udział w kolejnej edycji naszego festynu osiedlowego.

Interwencję w tej sprawie podjął radny miejski Jarosław Szczarba, który złożył do Urzedu Miasta wniosek o zbadanie wszystkich wątpliwości, które zgłaszają mieszkańcy w sprawie formy głosowania w budzecie obywatelskim.

Mielecki Budżet Obywatelski który miał łączyć osiedla i mieszkańców miasta Mielca wzbudza coraz więcej kontrowersji o których podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej wspomniała Radna Pani Krystyna Kowalik oraz na swoim profilu Facebook Pan Sebastian Peret ze stowarzyszenia KLM.


Zastrzeżenia dotyczące zbierania głosów na projekty MBO zgłaszają również rodzice dzieci z mieleckich szkół. W związku z tym złożyłem dziś w Urzędzie Miejskim wniosek o sprawdzenie wszystkich wątpliwości związanych z regulaminem oraz głosowaniem na projekty zgłoszone w ramach Mieleckiego Budżetu Obywatelskiego - pisze Jarosław Szczerba.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE