Reklama

Reklama

Komunie… jednak mogą się odbyć

Opublikowano: 10 czerwca 2016 10:49
Autor: Monika Piątek

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

wiadomosci Dzieci z Ośrodka Rewalidacyjno-Wychowawczego z Pnia będą mogły w przyszłości przystąpić do komunii i powinny być do niej przygotowywane – głoszą najnowsze ustalenia kurii tarnowskiej. W tym roku, w kwietniu, sakramentu im odmówiono. Decyzja katechety i proboszcza ze Zgórska wywołała burzę w lokalnym środowisku.

Reklama

O komuniach, których odmówiono głęboko upośledzonym podopiecznym ORW z Pnia, głośno zrobiło się w połowie kwietnia. To właśnie wtedy do mediów trafił list Magdaleny Sikorskiej, dyrektorki placówki. Nie zgadzała się z decyzją księży o niedopuszczeniu dzieci do sakramentu Pierwszej Komunii Świętej.

Słowo przeciwko słowu
„Dlaczego w przypadku naszych wychowanków nauka Kościoła została zepchnięta na drugi plan?” – to pytanie, które w liście podpisanym przez dyrektorkę ośrodka wybrzmiewało najmocniej. Z pisma, a także rozmowy, jaką z pracownikami ośrodka przeprowadziliśmy kilka dni później, wynikało, iż ksiądz katecheta ze Zgórska obiecał dopuszczenie dzieci do sakramentu, następnie zaś, wraz z proboszczem, decyzję zmienił. Tę obwieszczono rodzicom podczas spotkania pierwotnie mającego mieć charakter przedkomunijnego zebrania organizacyjnego. – Dziś jest to słowo przeciwko słowu. My twierdzimy, że ksiądz obiecał komunię, a parafia, że źle zinterpretowaliśmy jego słowa – tłumaczyli wówczas nasi rozmówcy. Chcąc zripostować księdza Rawińskiego, który – jak twierdzą – szeregiem paragrafów odebrał rodzicom niepełnosprawnych uczniów nadzieję na przystąpienie ich dzieci do sakramentu, sami wgłębili się w temat. Potwierdzenie tego, iż również upośledzeni zasługują na przyjęcie komunii, znaleźli m.in. w wypowiedziach papieży Jana Pawła II i Pawła VI czy wytycznych Episkopatu Polski.

Więcej w 23 numerze Korso

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.