Na Polanie Niezłomnych w Szydłowcu został upamiętniony porucznik Henryk Atemborski ps. „Pancerny”. Przy pomniku poświęconym żołnierzom wyklętym został odczytany bogaty życiorys porucznika a następnie zostały złożone kwiaty i znicze. Natomiast na polanie Kazimierz Bąk, lokalny działacz solidarności odsłonił kolejny Dąb Niezłomych przy którym została umieszczona pamiątkowa tablica poświęcona żołnierzowi Brygady Świętokrzyskiej NSZ por. Henrykowi Atemborskiemu.
W latach 80-tych był członkiem Zarządu Regionu Rzeszowskiego NSZZ „Solidarność” i delegatem na I Zjazd Krajowy w Gdańsku w 1981 r., uhonorowany nagrodą IPN „Świadek Historii”. Przez pewien czas mieszkał w Mielcu i pracował na WSK Mielec.
W dniach 5 maja 2002 r. – 22 kwietnia 2003 r. w wieku 75 lat zrealizował samotną rowerową podróż dookoła Europy. Zmarł w wieku 93 lat w nocy z 29 na 30 grudnia 2021 r. Na uroczystości obecny był wójt gminy Mielec Józef Piątek.
Organizatorami uroczystości byli Klub Historyczny "Prawda i Pamięć" oraz Zmotoryzowana GRH im. gen. Stanisława Maczka.
Por. Henryk Władysław Atemborski
Urodził się 10 kwietnia 1928 r. w Łodzi. Był uczestnikiem obrony Warszawy we wrześniu 1939 r. W okresie wojny związany był z partyzantką ziemi kieleckiej, w 1944 r. pod ps. Pancerny był żołnierzem Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych. Latem 1944 r. został ranny w walce z Niemcami. Po wojnie był aresztowany i prześladowany. Ukończył studia na Politechnice, podjął pracę na WSK w Mielcu, a następnie w Zakładach Chemicznych w Nowej Sarzynie.Od 1954 r. rozpoczął działalność społeczną w dziedzinie sportu i turystyki. Był członkiem, założycielem PTTK WSK Mielec i później kontynuował tę działalność w Nowej Sarzynie. Był przewodnikiem i instruktorem krajoznawstwa PTTK. Od 1980 r. działał aktywnie jako członek Zarządu Regionu Rzeszowskiego NSZZ „Solidarność”, był delegatem na I Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność” w Gdańsku.
W dniach 5 maja 2002 r. – 22 kwietnia 2003 r. odbył samotną rowerową podróż dookoła Europy. Był autorem książki „Rowerem dookoła Europy”. Za rozsławienie imienia Nowej Sarzyny na drogach całej Europy w czasie samotnej wyprawy rowerowej Rada Miejska 4 czerwca 2003 r. nadała Henrykowi Atemborskiemu Honorowe Obywatelstwo Miasta i Gminy Nowa Sarzyna.
Był organizatorem i uczestnikiem setek spotkań z młodzieżą. Jako działacz PTTK organizował imprezy o tematyce patriotycznej i turystycznej. Cały czas aktywny społecznie, współpracował z rzeszowskim oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej, któremu udostępnił swoje zbiory. Wśród nich są nagrania wykonane w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku.
Por. Atemborski był wielokrotnie honorowany, otrzymał m.in. Krzyż Narodowego Czynu Zbrojnego (1955), Krzyż Partyzancki (1995). Krzyż Więźnia Politycznego (1997), Krzyż Semper Fidelis (1980), Order Przelanej Krwi za Ojczyznę (1997), Order Męczeństwa i Zwycięstwa (1997), Odznaka Weterana Walki o Niepodległość, Złoty Krzyż Zasługi RP (2001), Nagrodę Honorową IPN „Świadek Historii” (2013).
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.