Reklama

Kolejne miliony na podkarpacką kolej

Opublikowano:
Autor:

Kolejne miliony na podkarpacką kolej - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Prawie 22 miliony złotych dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego zostanie przeznaczone na realizację dokumentacji projektowej na trzy kolejowe inwestycje w Bieszczadach. Przedstawiciele PKP PLK i zarządu województwa podpisali w tej sprawie umowy.

Umowy dotyczą wykonania dokumentacji projektowych, niezbędnych do przeprowadzenia rewitalizacji linii kolejowej 108 Jasło – Zagórz, linii 107 Zagórz – Łupków oraz budowy łącznicy kolejowej Jedlicze – Szebnie.

 

W podpisaniu dokumentów samorząd województwa reprezentował wicemarszałek Piotr Pilch oraz przewodniczący sejmiku Jerzy Borcz. Ze strony PKP PLK obecni byli: Bożena Matałyga - zastępca dyrektora. ds. projektów krajowych PKP PLK, Andrzej Szydło - zastępca dyrektora Regionu Południowego ds. finansowych PKP PLK, Mateusz Wanat - zastępca dyrektora Regionu Południowego ds. projektów unijnych PKP PLK. W wydarzeniu uczestniczyli również posłowie: Bogdan Rzońca - przewodniczący Sejmowej Komisji Infrastruktury i Piotr Babinetz.

Cieszę się, że przystępujemy do tego etapu, który obejmuje na początku opracowanie dokumentacji technicznej. Tak to się zaczyna. W efekcie powstaną inwestycje, które będą służyć nie tylko Bieszczadom, ale całemu Podkarpaciu - podkreślał wicemarszałek Piotr Pilch.

To kolejne inwestycje realizowane na Podkarpaciu. Pierwszy etap tego ważnego zadania, którego szacunkowa wartość do zrealizowania robót w terenie będzie stanowiła kwotę powyżej 700 mln zł. netto - mówił dyr. Mateusz Wanat z PKP PLK

Mateusz Wanat przedstawił harmonogram prac projektowych na poszczególne zadania. W kwietniu PKP PLK chce podpisać umowę na realizację projektu na odcinek z Jasła do Zagórza. Dalej są prace dotyczące łącznicy, umowa z biurem projektowym już jest podpisana, odcinek  jest już projektowany. A w maju PKP PLK chce ogłosić przetarg na realizację odcinka od Zagórza do Łupkowa.

Poseł Bogdan Rzońca podkreślał, że nowe  inwestycje będą miały ogromny wpływ na poprawę ruchu turystycznego w Bieszczadach:

Cieszymy się, że w Zagórzu i na innych stacjach będą inwestycje związane ze wzrostem  komfortu podróży dla pasażera. Pasażer będzie w centrum uwagi. Inwestycje mają także znaczenie międzynarodowe, gdyż na pewno wywołają zainteresowanie ze strony Słowacji i Ukrainy i nawiązanie kolejnych relacji i połączeń kolejowych z południem Europy – mówił poseł Bogdan Rzońca, zapewniając, że cale Bieszczady cieszą się z tych inwestycji.

Poseł Piotr Babinetz podkreślał z kolei wymiar gospodarczy mającej powstać łącznicy Jedlicze-Szebnie:

Ta inwestycja będzie miała znaczenie dla rozwoju przemysłu naftowego na Podkarpaciu, gdyż w Rafinerii Jedlicze w ramach Orlen Południe będzie budowana instalacja do produkcji bioetanolu II generacji, a do tego potrzebny jest transport kolejowy – mówił poseł Babinetz.

Te inwestycje wpisują się znakomicie w strategię rozwoju województwa, szczególnie w zakresie rozwoju turystyki oraz równoważenia rozwoju gospodarczego – podkreślał z kolei przewodniczący sejmiku Jerzy Borcz.

Informacje dotyczące zakresu podpisywanych umów i wartości prac:

  1. Rewitalizacja linii kolejowej nr 108 na odcinku Jasło - Nowy Zagórz (dokumentacja projektowa + przedprojektowa)

Wartość ogółem: 13 585 156,15 zł,

Dofinansowanie UE: 9 024 741,04 zł,

Zakres prac obejmuje dokumentację przedprojektową, projektową, inwentaryzację przyrodniczą i studium wykonalności dla linii kolejowej nr 108 od km 44,990 do km 114,750

Zakończenie: 30.11.2020

  1.  Rewitalizacja linii kolejowej nr 107 Nowy Zagórz - Łupków (dokumentacja projektowa)

Wartość ogółem: 13 161 000,00 zł,

Dofinansowanie UE: 9 095 000,00 zł

Zakres prac obejmuje opracowanie dokumentacji projektowej wraz z elementami Studium Wykonalności dla linii kolejowej nr 107 Nowy Zagórz – Łupków km -0,201 do km 50,588

Zakończenie: 18.08.2022

  1. Budowa łącznicy kolejowej Jedlicze - Szebnie (dokumentacja projektowa + przedprojektowa)

Wartość ogółem: 5 535 000,00 zł,

Dofinansowanie UE: 3 825 000,00 zł

Projekt obejmuje swoim zakresem opracowanie dokumentacji przedprojektowej i projektowej dla budowy łącznicy kolejowej Jedlicze – Szebnie dla połączenia linii kolejowej nr 108 z linią nr 106

Zakończenie: 31.01.2020

Rewitalizacja tras Jasło – Nowy Zagórz (linia nr 108) i Nowy Zagórz – Łupków (linia 107) zapewni sprawniejsze oraz komfortowe podróże i dogodniejsze połączenia na Podkarpaciu.  Ważnym elementem projektowanych prac będzie przebudowa stacji i przystanków. Pasażerowie zyskają nie tylko większy komfort obsługi, ale również łatwiejszy dostęp do pociągów. Obiekty będą dostosowane do obsługi osób o ograniczonych możliwościach poruszania się.

Oprócz torów, rozjazdów i urządzeń sterowania ruchem kolejowym, planowane inwestycje obejmą również przebudowę/remont przejazdów kolejowo-drogowych i obiektów inżynieryjnych (wiaduktów, mostów, przepustów). Dzięki temu zapewnią większy poziom bezpieczeństwa na torach i drogach. Budowa łącznicy kolejowej Jedlicze – Szebnie, która ma  połączyć linie kolejowe Rzeszów – Jasło (nr 106) i Stróże – Krościenko (nr 108), umożliwi  bezpośrednią jazdę pociągów i krótszy czas podróży z Rzeszowa do Krosna i w Bieszczady.

Opracowanie dokumentacji projektowej na rewitalizację tras Jasło – Nowy Zagórz, Nowy Zagórz – Łupków oraz na budowę łącznicy kolejowej Jedlicze – Szebnie, wpisane jest w  Regionalny Program Operacyjny Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020.  Szacowana. Całkowita wartość trzech projektów to ponad 32 mln zł, a kwota dofinansowania w ramach RPO to prawie 22 mln złotych.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE