Reklama

Kolej bogatsza o nowe pociągi

Opublikowano: czw, 1 sie 2019 14:45
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W ramach powstającej w województwie Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej mają zostać przeprowadzone liczne inwestycje. Oprócz modernizacji przystanków, starych linii kolejowych i budowy zupełnie nowego połączenia do Jasionki, w ramach PKA samorząd województwa zamówił także nowe pociągi.

Podkarpacie zyska 8 trójczłonowych pojazdów kolejowych z napędem elektrycznym oraz 2 pociągi dwuczłonowe z napędem spalinowym.

Umowa na nowe pojazdy szynowe opiewa na kwotę 195,8  mln zł z czego 76 mln zł to dofinansowanie. Udział województwa podkarpackiego z budżetu województwa to 120 mln zł. .

    To bardzo duże przedsięwzięcie. Całość tego projektu, jakim jest Podkarpacka Kolej Aglomeracyjna opiewa na ok. 550 mln złotych. Mam na myśli całość inwestycji – zakup pociągów, ale też modernizację linii i budowę zaplecza technicznego dla pojazdów kolejowych. To  wszystko będzie w ramach projektu, który pozwoli na bezpieczny, szybki i komfortowy transport z takich miast jak Przeworsk, Kolbuszowa czy Dębic - mówił podczas podpisania umowy marszałek Władysław Ortyl

Marszałek podkreślał, że samorządowi województwa zależy na tym, aby transport kolejowy rozwijał się dynamicznie, ułatwiał dojazdy do pracy, szkoły, ale także pozwalał na podróże turystyczne po regionie.


    Dzisiejsza umowa jest początkiem budowania nowoczesnego systemu kolejowego transportu publicznego dla aglomeracji rzeszowskiej i dla mniejszych miast. Jest to niezwykle ważne dla dojazdów do pracy, do szkoły, które nasilają się z roku na rok. Rozwój naszego regionu jest bardzo dynamiczny, dlatego zależy nam, aby ten system funkcjonował jak najlepiej – mówiła z kolei wicemarszałek Ewa Draus.

Łącznie zakupione pojazdy będą mieć ponad 3 tys. miejsc dla pasażerów, w tym 1 314 miejsc siedzących. Nowe pociągi będą kursować na liniach PKA w relacjach:

  • Rzeszów – Dębica na linii 91;
  • Rzeszów - Przeworsk na linii 91;
  • Rzeszów – Kolbuszowa na linii 71;
  • Rzeszów – Strzyżów na linii 106.
  • Rzeszów – Port Lotniczy Rzeszów Jasionka

 
Dostawca zgodnie z umową ma dostarczyć pojazdy do końca III kwartału 2020 roku. Pierwsze pociągi ruszą na tory od stycznia 2021 r. - najpierw na wybranych liniach a później, po wybudowaniu w 2023 r linii kolejowej do lotniska Rzeszów-Jasionka, także na tej trasie

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE