Święto Trzech Króli również w Przecławiu miało swoje uroczyste obchody. Po mszy świętej o godzinie 11.30 orszak z wiernymi wyruszył na Rynek w Przecławiu. Do tego punktu o godz. 12. 30 dotarli Trzej Królowie, każdy z innej strony, spotykając sie przy żłóbku gdzie odspiewano kolędy. Dzieci z Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Tuszymie przygotowały jasełka, wiersze i kolędy. Wszyscy zebrani wraz z Trzema Królami oddali cześć i pokłon małemu Dzieciątku.
Pokłon Trzech Królów stanowi kulminacyjny moment każdego Orszaku Trzech Króli i odkrywa przed nami prawdę o tym, że Mędrcy uznali Chrystusa za swego Króla i Pana. Pokłon władców to temat przewodni w 2025 roku, ze względu na ogłoszony przez Papieża Franciszka Rok Jubileuszowy - 2025 lat od narodzenia Chrystusa oraz na przypadającą 1000 rocznicę koronacji pierwszego Króla Polski, Bolesława Chrobrego.
Ewangeliczny pokłon Mędrców, zwanych w tradycji królami, złożony Dzieciątku uznanemu za Króla wszystkich narodów, pobudza do refleksji nad znaczeniem tego aktu oddania i czci oraz nad rolą władców ziemskich, którzy swoją funkcję otrzymują z namaszczenia Bożego.
Ojciec Święty Benedykt XVI zwrócił uwagę:
"To co nas zawsze zdumiewa, gdy słuchamy słów o Mędrcach to fakt, że złożyli pokłon, padli na kolana przed zwykłym Dzieckiem trzymanym na ręku przez matkę, nie w komnatach królewskiego pałacu, lecz w Betlejemskiej stajni. I zadaje pytanie: Jak to możliwe? Co przekonało Mędrców, że Dziecię było Królem żydowskim i królem narodów. Gwiazda by nie wystarczyła, gdyby Mędrcy nie byli osobami otwartymi na prawdę. W odróżnieniu od Heroda pochłoniętego władzą i bogactwem, Mędrcy zmierzali do celu. Choć byli uczeni – pokornie oddali pokłon. Przykład Mędrców jest zaproszeniem dla dzisiejszych mędrców, by otwarli umysły i serca na Chrystusa i ofiarowali Mu swoje poszukiwanie".
Papież Benedykt pisze również w książce „Jezus z Nazaretu. Dzieciństwo” o tym, że:
" Przed królewskim Dzieckiem magowie padają na twarz. Jest to hołd oddawany Królowi – Bogu". Zaznacza, że złożone przez Mędrców dary są również znakiem oddania hołdu.
"Dary te są uznaniem królewskiej godności Tego, któremu są ofiarowane. Złoto i kadzidło są wzmiankowane przez Izajasza, jako dary będące wyrazem hołdu, składane w ofierze Bogu Izraela przez narody".
Z kolei św. Jan Paweł II wspominał fakt, że mędrcy upadli na twarz tłumacząc słowo Epifania jako Objawienie nie tylko zewnętrzne, czyli ukazanie się gwiazdy, ale również jako Objawienie wewnętrzne, które odbyło się w sercach Mędrców.
-Epifania każe nam myśleć o drodze wewnętrznej, u początku której znajduje się spotkanie umysłu i serca ludzkiego ze światłem samego Boga. Mędrcy odpowiedzieli wiarą na tę wewnętrzną moc Epifanii. Ona pozwala im rozpoznawać Mesjasza w Dziecięciu leżącym na sianie. Ona każe im upaść przed Nim na twarz – ofiarować dary: złoto, kadziło i mirrę. Trzej Mędrcy są jednocześnie zapowiedzią, że ta wewnętrzna moc Epifanii rozprzestrzeni się szeroko pośród narodów ziemi".
Hasło Orszaku Trzech Króli 2025 - „Kłaniajcie się królowie” to fragment pastorałki „Do szopy, hej pasterze”, która po raz pierwszy ukazała się w śpiewniku Ottona Mieczysława Żukowskiego pt. „Śpiewajmy Panu” w 1931 roku we Lwowie. W tekście utworu znajduje się fragment zapraszający Królów do pokłonu, a także słowa "Padnijmy na kolana, to Dziecię to nasz Bóg", które zachęcają nas wszystkich do oddania pokłonu Jezusowi.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.