Reklama

Kilku radnych wstrzymało się od głosu nad uchwałą budżetową Mielca

Opublikowano:
Autor:

Kilku radnych wstrzymało się od głosu nad uchwałą budżetową Mielca  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Radni miejscy Klubu Razem Dla Ziemi Mieleckiej wstrzymywali się od głosowania nad uchwałą budżetową na 2018 rok. Klub przesłał do naszej redakcji swoje oświadczenie w tej sprawie.

TREŚĆ OŚWIADCZENIA

Rada Miasta kadencji 2014 - 2018 po raz czwarty podejmuje procedurę uchwalenia budżetu miasta i po raz trzeci w wersji, przedłożonej przez Prezydenta Miasta Mielca po autopoprawkach Klubu Radnych Prawa i Sprawiedliwości w wersji zadaniowej. Dla wszystkich samorządowców jest to jeden z najważniejszych dokumentów regulujących i zabezpieczających od strony finansowej działalność miasta i jego instytucji oraz wyznaczających kierunki jego rozwoju. Analizę budżetu miasta należy dokonać więc z tej perspektywy. Umożliwia nam to również wspomniana tzw. forma zadaniowa, która daje przegląd konkretnych zaplanowanych zadań kryjących się za poszczególnymi kwotami ujętymi w budżecie.

Przeanalizowaliśmy więc wnikliwie projekt budżetu w którym dochody w łącznej kwocie miasta oszacowano na poziomie 293.587.941 - zł oraz wydatków w łącznej kwocie na poziomie 365.465.040 - zł co stanowi jedne z najwyższych kwot zaplanowanych w dotychczasowych budżetach miasta. Założony do zrealizowania budżet można by było więc określić jako bardzo ambitny, prorozwojowy i odpowiadający na potrzeby mieszkańców i ich oczekiwania odnośnie przeznaczonych do realizacji inwestycji. Budżet powinien również zapewniać ponadto funkcjonowanie i rozwój instytucji miejskich oraz kontynuowanie rozpoczętych jak i wdrażanie nowych.

Zaplanowany deficyt budżetu na poziomie 71.877.099 - zł to w głównej mierze deficyt związany z zaplanowanymi wydatkami inwestycyjnymi, które mają swoje uzasadnienie w perspektywie możliwych środków finansowych do pozyskania czy to z programów na szczeblu wojewódzkim, czy też ogólnopolskim, a zwłaszcza w ostatniej takiej perspektywie finansowej 2014-2020 z Unii Europejskiej. Ograniczenie zatem zadań inwestycyjnych ze środków pochodzących w całości z budżetu miasta jest naszym zdaniem niezbędne.

Analizując cały katalog wydatków musimy zauważyć zaplanowane środki w kwocie 50.612.180 – zł. na budowę hali sportowej MOSIR przy ul. Solskiego 1, które pozwolą na rozpoczęcie tej inwestycji, bo wszystkim nam wiadomo że koszty budowy będą na pewno znacznie wyższe.

Nie wnikając w konieczność realizacji innych zadań w zakresie infrastruktury transportowej (wszyscy wiemy jak ważna dla nas wszystkich ta dziedzina) nie możemy przejść obojętnie wobec nowej pozycji inwestycyjnej, która pojawiła się w budżecie na 2018 r. tj. „Budowa wodnego placu zabaw” w kwocie 2.830.795 - zł. W przypadku gdyby ta inwestycja była dofinansowana ze środków zewnętrznych w wysokości chociaż 50 czy też 70 procent - nie rodziła by pytań i wątpliwości. W przypadku finansowania jej w 100% ze środków budżetu miasta w obecnej sytuacji finansowej jest delikatnie mówiąc dużą nieodpowiedzialnością.

Uważamy że wniesienie tego zadania do budżetu miasta Mielca na 2018 r. podyktowane jest bardziej kalendarzem wyborczym, niż faktyczną potrzebą realizacji w/w zadania - tym bardziej, że obiekt ten będzie używany tylko przez ok. 3 miesiące w roku. Realizując w/w zadanie wszyscy musimy mieć świadomość faktu, iż wówczas o wyżej wymienioną kwotę blisko 3 mln zł musimy zwiększyć kredyt na budowę hali sportowej. W przypadku gdyby takie wolne środki w przyszłości wystąpiły nie jesteśmy przeciwni tej inwestycji ale na dzień dzisiejszy jest wiele innych zadań bardziej pilnych do realizacji np. budowa sal gimnastycznych przy szkołach podstawowych.

W związku z powyższym z uwagi na konieczność realizacji zapisanych zadań w budżecie na 2018 r. w tym bardzo ważnych m. in. rozbudowę i modernizację Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mielcu w kwocie 5.691.645 - zł czy też współfinansowanie budowy odcinka drogi wojewódzkiej (obwodnicy miasta) z budową mostu na rzece Wisłoka w kwocie 3.750.000 – zł. klub radnych Razem dla Ziemi Mieleckiej nie będzie głosował przeciw temu budżetowi. Jednak z uwagi na niektóre zaplanowane wydatki nie mające uzasadnienia finansowego i konieczności realizacji np. wspomniana już wcześniej budowa wodnego placu zabaw zmusza nas do wstrzymania się od głosu przy podejmowaniu uchwały budżetowej na 2018 r.

Klub Razem dla Ziemi Mieleckiej

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE