Reklama

Kara za nierozliczony PIT wynoszą nawet 14 tys. zł. Jak ich uniknąć?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: iStock

Kara za nierozliczony PIT wynoszą nawet 14 tys. zł. Jak ich uniknąć? - Zdjęcie główne

Kara za nierozliczony PIT wynoszą nawet 14 tys. zł. Jak ich uniknąć? | foto iStock

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Tylko do 2 maja podatnicy mogą składać deklaracje podatkowe za rok 2021. Niezłożenie ich w terminie może oznaczać mandat. Według nowych przepisów, obowiązujących od 1 maja 2021 roku, minimalna kara wynosić będzie 280 zł, natomiast maksymalna 14 tys. zł.

PIT do 2 maja

Deklaracje podatkowe można składać za pomocą elektronicznej platformy Twój e-PIT dostępnej na stronie internetowej www.podatki.gov.pl do 2 maja. W przypadku, gdy rozliczamy się z PIT-37, sytuacja jest prosta. To Urząd Skarbowy wypełnia za nas formularz. Wystarczy go jedynie sprawdzić i zaakceptować. Jeżeli tego nie zrobimy - US uczyni to automatycznie.

Należy jednak zweryfikować, czy nie istnieje konieczność dopłaty podatku. Nie dotyczy to osób, które prowadzą własną działalność. W tym przypadku formularz PIT trzeba wypełnić oraz wysłać samodzielnie. Jeżeli nie rozliczymy się ze skarbówką w czasie - możemy dostać karę.

Zmiany w przepisach 

W ubiegłym roku Ministerstwo Finansów ogłosiło zmiany w kodeksie karnym skarbowym. To nowelizacja ustawy o akcyzie. Od 1 maja 2021 roku podatnicy, którzy dopuścili się popełnienia wykroczenia skarbowego (np. niezłożenia deklaracji PIT w terminie), mogą zostać ukarani mandatem karnym, bez konieczności kierowania sprawy do sądu.

Najniższa kara grzywny, jaka może być nałożona w tej drodze, wynosi  280 zł, natomiast najwyższa 14 tys. zł (to pięciokrotna wysokość minimalnego wynagrodzenia).

„Zmiana wysokości górnej granicy kary grzywny za wykroczenie skarbowe nie będzie miała wpływu na wysokość mandatów za drobne wykroczenia skarbowe. Podwyższona stawka nie będzie stosowana np. w przypadku złożenia zeznania PIT po terminie. Wyższych mandatów mogą spodziewać się natomiast przemytnicy czy handlarze nielegalnymi wyrobami akcyzowymi oraz przemytnicy gotówki przez granicę Unii Europejskiej, którzy wbrew obowiązkowi nie zgłaszają jej przewozu przez granicę w kwocie powyżej równowartości 10 tys. euro” - informuje zastępca dyrektora Departamentu Zwalczania Przestępczości Ekonomicznej Ministerstwa Finansów Jakub Nagórski.

Czynny żal

Przed karą można się jednak uchronić. W przypadku popełnienia wykroczenia skarbowego, można skorzystać z instytucji tzw. czynnego żalu, czyli zawiadomienia właściwego organu ścigania o popełnieniu czynu zabronionego. Dobrowolne przyznanie się do naruszenia przepisów podatkowych np. do niezłożenia deklaracji podatkowej do ustalonej daty końcowej, pozwoli uniknąć konsekwencji karnych. Ministerstwo Finansów podkreśla, że czynny żal jest skuteczny, tylko gdy sprawca:

  • przyzna się do popełnienia przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego zanim naczelnik urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego samodzielnie udokumentuje ten fakt,
  • przyzna się do popełnienia przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego zanim organy ścigania rozpoczną czynności zmierzające do wykrycia tego przestępstwa lub wykroczenia (na przykład przeszukania, czynności sprawdzające czy kontrole).

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy