Reklama

Jest przełom w sprawie szczepionek na covid-19. Jednak na rychłe dopuszczenie jej do użytku w Polsce nie ma co liczyć

Opublikowano:
Autor:

Jest przełom w sprawie szczepionek na covid-19. Jednak na rychłe dopuszczenie jej do użytku w Polsce nie ma co liczyć - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości "To wspaniały dzień dla nauki i dla ludzkości" - ogłosił w poniedziałek (9 listopada) prezes i dyrektor naczelny Pfizera Albert Bourla. Według naukowców koncernu szczepionka przeciwko koronawirusowi ma ponad 90 proc. skuteczności. A kiedy mogłaby trafić do Polski?

Amerykański koncern farmaceutyczny Pfizer poinformował w poniedziałek, że rozwijany przez niego projekt szczepionki przeciwko Covid-19 ma ponad 90 proc. skuteczności. Firma ogłosiła, że w 2021 r. może wyprodukować do 1,3 mld dawek substancji.


Projekt szczepionki jest rozwijany we współpracy z niemiecką firmą biotechnologiczną BioNTech SE. Pfizer jest pierwszym koncernem farmaceutycznym, który opublikował dane o przeprowadzonych z sukcesem zakrojonych na szeroką skalę badaniach klinicznych nad szczepionką przeciw Covid-19 - informuje Reuters.

Według firmy nie stwierdzono nic, co rodziłoby obawy o bezpieczeństwo użycia szczepionki i w tym miesiącu koncern wystąpi o zezwolenie na jej awaryjne dopuszczenie do użytku w USA.

"To wspaniały dzień dla nauki i dla ludzkości" - powiedział prezes i dyrektor naczelny Pfizera Albert Bourla.

Jeden z głównych naukowców koncernu zajmujących się szczepionkami, Bill Gruber powiedział, że ta szczepionka pomoże nam wszystkim wydostać się z sytuacji, w której się teraz znajdujemy.


Koncern zawarł już z rządem USA wartą 1,95 mld dolarów umowę na 100 mln dawek szczepionki, której dostawy mają się rozpocząć jeszcze w tym roku.

Dlatego na szybkie wprowadzenie szczepionki do obrotu w Polsce nie ma co liczyć. Pierwsze partie trafią do USA. A później wiele krajów będzie chciało ją zdobyć. Do tego dochodzą bardzo rygorystyczne procedury, dlatego bardzo optymistycznym wariantem będzie rok 2021.

Polski rząd podpisze umowę

Jednak już w środę planowane jest podpisanie umowy z firmami Pfizer i BioNTech SE na dostawę szczepionek na koronawirusa - poinformował w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki.

Premier nazwał informacje dotyczące skuteczności szczepionki bardzo dobrymi, przełomowymi. - To jest bardzo dobra wiadomość, która niesie nadzieję - zaznaczył Morawiecki.


Szef rządu zastrzegł jednocześnie, że nie jest to szczepionka, "którą tu i teraz możemy dystrybuować", ale - dodał - jesteśmy bliżej do tego momentu, niż jeszcze wyobrażaliśmy sobie tydzień czy dwa tygodnie temu.

Przypomniał, że również Polska ma otrzymać szczepionki wyprodukowane przez firmy Pfizer i BioNTech SE.

- Chcę potwierdzić, że poprzez umowy, do których przystąpiliśmy latem tego roku mamy razem z innymi krajami Unii Europejskiej równe prawo do korzystania z tych szczepionek na zasadzie proporcjonalnej do wielkości populacji, a więc jesteśmy przy tej umowie również, którą - można powiedzieć - wczoraj Komisja Europejska zawarła z firmą Pfizer na badania nad szczepionką, a w środę planowana jest podpisanie umowy z tymi firmami właśnie już na dostawę konkretnych szczepionek - oświadczył Morawiecki.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE