Dokument na razie jest nieprawomocny. Otwiera on drogę do rozpoczęcia budowy. Planowane roboty mają zakończyć się jeszcze w tym roku. Zanim firma otrzymała decyzję środowiskową, musiała przygotować raport oddziaływania na środowisko, otrzymać pozytywną opinię sanepidu i Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Rzeszowie. Po uprawomocnieniu się decyzji firma złoży wniosek o pozwolenie na budowę w Agencji Rozwoju Przemysłu, która administruje terenem mieleckiej strefy ekonomicznej.
- Nasza decyzja środowiskowa obejmuje część technologiczną inwestycji Kronospanu. Określa warunki realizacji inwestycji. Zawarliśmy tam wymóg stałego monitoringu emitora E-5, czyli tego komina, który w opinii mieszkańców jest najbardziej szkodliwy. Nasz dokument określa ilość badań na emitorach wchodzących w skład tej modernizowanej instalacji. Decyzja określa zasady i ilość pomiarów hałasu na terenie zakładu. Tutaj warto zaznaczyć, że do tych badań będziemy wykorzystywać naszą mobilną stację - powiedział nam prezydent Daniel Kozdęba. W dokumencie znalazł się także zapis o obowiązkowej kontroli po realizacji inwestycji. Przedstawiciele magistratu będą sprawdzać wyniki kontroli zanieczyszczeń na kominach zakładowych.Warto przypomnieć, że Kronospan swój wniosek o wydanie decyzji środowiskowej złożył w czerwcu 2016 roku. Magistrat zapewnia, że cała procedura wydania decyzji została zrealizowana zgodnie z prawem. - Dwukrotnie informowaliśmy społeczeństwo o prowadzonej procedurze. Każdy mógł zapoznać się z dokumentacją i wnieść swoje uwagi. Do postępowania włączyła się i wniosła swoje uwagi fundacja ekologiczna "Eko Pro Bono" - wyjaśnił Lucjan Niziołek, z wydziału inwestycji i ochrony środowiska mieleckiego magistratu. Mija prawie jedenaście miesięcy od złożenia wniosku firmy Kronospan do magistratu w sprawie wydania decyzji środowiskowej. Dlaczego to tak długo trwało?
- Firma Kronospan ze swoim wnioskiem wystąpiła dwa miesiące później, niż deklarowała na początku. Dokumenty miały być złożone w kwietniu, a złożono je w czerwcu - dodaje Kozdęba. Technologia, którą zaproponował Kronospan, znacznie zmniejszy ilość emitowanych zanieczyszczeń i pyłów. Tego typu instalacje istnieją już w podobnych zakładach np. w Czechach i faktycznie zmniejszyły emisje. Do tematu będziemy wracać.