Reklama

Jest przełom w Kronospanie

Opublikowano:
Autor:

Jest przełom w Kronospanie - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Jeszcze w tym roku prawie całkowicie zniknie charakterystyczny dym emitowany z kominów zakładów Kronospan. Wszystko dzięki nowoczesnym filtrom, które już niedługo zostaną zainstalowane. Władze Mielca wydały decyzję środowiskową dla inwestycji, które mają zmodernizować zakłady Kronospan.

Dokument na razie jest nieprawomocny. Otwiera on drogę do rozpoczęcia budowy. Planowane roboty mają zakończyć się jeszcze w tym roku. Zanim firma otrzymała decyzję środowiskową, musiała przygotować raport oddziaływania na środowisko, otrzymać pozytywną opinię sanepidu i Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Rzeszowie. Po uprawomocnieniu się decyzji firma złoży wniosek o pozwolenie na budowę w Agencji Rozwoju Przemysłu, która administruje terenem mieleckiej strefy ekonomicznej. 

- Nasza decyzja środowiskowa obejmuje część technologiczną inwestycji Kronospanu.  Określa warunki realizacji inwestycji. Zawarliśmy tam wymóg stałego monitoringu emitora E-5, czyli tego komina, który w opinii mieszkańców jest najbardziej szkodliwy. Nasz dokument określa ilość badań na emitorach wchodzących w skład tej modernizowanej instalacji. Decyzja określa zasady i ilość pomiarów hałasu na terenie zakładu. Tutaj warto zaznaczyć, że do tych badań będziemy wykorzystywać naszą mobilną stację - powiedział nam prezydent Daniel Kozdęba. W dokumencie znalazł się także zapis o obowiązkowej kontroli po realizacji inwestycji.  Przedstawiciele magistratu będą sprawdzać wyniki kontroli zanieczyszczeń na kominach zakładowych.Warto przypomnieć, że Kronospan swój wniosek o wydanie decyzji środowiskowej złożył w czerwcu 2016 roku. Magistrat zapewnia, że cała procedura wydania decyzji została zrealizowana zgodnie z prawem. - Dwukrotnie informowaliśmy społeczeństwo o prowadzonej procedurze. Każdy mógł zapoznać się z dokumentacją i wnieść swoje uwagi. Do postępowania włączyła się i wniosła swoje uwagi fundacja ekologiczna "Eko Pro Bono" - wyjaśnił Lucjan Niziołek, z wydziału inwestycji i ochrony środowiska mieleckiego magistratu. Mija prawie jedenaście miesięcy od złożenia wniosku firmy Kronospan do magistratu w sprawie wydania decyzji środowiskowej. Dlaczego to tak długo trwało? 

- Firma Kronospan ze swoim wnioskiem wystąpiła dwa miesiące później,  niż deklarowała na początku. Dokumenty miały być złożone w kwietniu, a złożono je w czerwcu - dodaje Kozdęba. Technologia, którą zaproponował Kronospan, znacznie zmniejszy ilość emitowanych zanieczyszczeń i pyłów. Tego typu instalacje istnieją już w podobnych zakładach np. w Czechach i faktycznie zmniejszyły emisje. Do tematu będziemy wracać.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE