reklama
reklama

Jarmark wielkanocny w Mielcu. Wystawcy z regionu przyjechali na plac AK [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Emanuel Grzegorczyk-Zając

Jarmark wielkanocny w Mielcu. Wystawcy z regionu przyjechali na plac AK [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
47
zdjęć

Jarmark Wielkanocny w Mielcu przyciągnął wielu wystawców i zainteresowanych mieszkańców | foto Emanuel Grzegorczyk-Zając

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Wiadomości24 marca na placu AK w Mielcu odbył się jarmark wielkanocny. Wystawcy przyjechali z różnymi produktami, a mielczanie mieli okazję to kupienia oryginalnych rękodzieł, czy spróbowania regionalnych potraw.
reklama

Mielecki jarmark

Jarmark wielkanocny w Mielcu rozpoczął się o godzinie 9:00. Od początku wielu mielczan było zainteresowanych tym, co przywieźli regionalni wystawcy. Były to zarówno produkty spożywcze - miody, mięsa, ciasta i przetwory, jak i rękodzieło. Tu należy docenić niesamowite talenty, pracę i serce włożone w poszczególne dzieła, ponieważ efekt końcowy był niesamowity, co było widać chociażby po ilości osób oglądających i kupujących rzeczy na stoiskach. 

reklama

Tradycja jarmarków 

Tradycja jarmarków wielkanocnych w Polsce sięga wieków i jest ściśle związana z obchodami Świąt Wielkanocnych, będących jednym z najważniejszych momentów w kalendarzu liturgicznym. Jarmarki wielkanocne to nie tylko okazja do zakupu produktów spożywczych niezbędnych do świątecznego stołu, takich jak wędliny, ciasta czy baranki wielkanocne, ale także miejsc, gdzie można nabyć rękodzieło, dekoracje świąteczne oraz symbole związane z Wielkanocą, takie jak pisanki czy palmy wielkanocne.

reklama

W Polsce, każdy region ma swoje unikalne tradycje związane z jarmarkami wielkanocnymi. Na przykład, w Krakowie odbywa się jeden z najbardziej znanych jarmarków na rynku Głównym, gdzie oprócz handlu odbywają się warsztaty dla dzieci, występy zespołów folklorystycznych oraz konkursy, takie jak malowanie wielkanocnych pisanek. Jarmarki te są również okazją do degustacji regionalnych specjałów, takich jak oscypek czy kiełbasa lisiecka.

Tradycja jarmarków wielkanocnych nie jest wyłączną domeną Polski. Podobne wydarzenia można znaleźć w wielu krajach europejskich, z których każdy wnosi do tej tradycji coś unikalnego, odzwierciedlającego lokalną kulturę i obyczaje.

Na przykład w Niemczech, szczególnie w Bawarii, jarmarki wielkanocne (Ostermärkte) oferują szeroki wybór rękodzieła i lokalnych produktów. Jedną z unikatowych tradycji jest tworzenie Osterbrunnen, czyli dekorowanie publicznych fontann kwiatami, wstążkami i malowanymi jajami, co symbolizuje odrodzenie i nowe życie.

reklama

Innym interesującym przykładem jest Wielka Brytania, gdzie oprócz jarmarków wielkanocnych, obchodzi się również Easter Egg Roll – konkurs polegający na toczeniu jajek.

Porównując te tradycje, widać, jak święta wielkanocne i związane z nimi jarmarki są obchodzone w różnych krajach Europy, łącząc elementy chrześcijaństwa z lokalnymi zwyczajami i kulturą. Każde z tych miejsc wnosi do tradycji wielkanocnych coś unikalnego, tworząc barwną mozaikę obyczajów i świątecznych rytuałów.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama