Uczniowie klas VI, którzy uczestniczyli w konkursie, wykazali się dużą kreatywnością, wiedzą i umiejętnością odkrywania przeszłości swojej rodziny. Praca uczniów była interdyscyplinarna. Polegała na stworzeniu drzewa genealogicznego rodziny w specjalnie przygotowanej aplikacji "Cyfrowe Drzewo Genealogiczne". Umieszczone tam dane należało skonsultować z pracownikami Archiwów Państwowych.
Na wykonanie projektu były trzy miesiące.
Wspólny wysiłek ucznia pod opieką nauczyciela historii – Anny Kwiatkowskiej oraz po konsultacjach z archiwistami przyniósł wymierny efekt. 30 czerwca zostały ogłoszone ostateczne wyniki. Jakub został Laureatem, zajmując II miejsce w Polsce.
Dodać należy, że miesiąc wcześniej – na szczeblu wojewódzkim – był pierwszym z trzech finalistów Podkarpacia. Prace tych uczniów reprezentowały nasze województwo w Warszawie.
Dzięki udziałowi w konkursie młodzi ludzie lepiej poznali historie swoich przodków i na nowo odkryli rodzinne pamiątki, dokumenty oraz stare fotografie.
Uczniowie zdobyli oraz zastosowali w praktyce również wiedzę z zakresu genealogii. Podążając śladami przodków, korzystali z wielu źródeł i materiałów, w tym tych przechowywanych w Archiwach Państwowych. Utworzone drzewa genealogiczne były uzupełniane ciekawymi i merytorycznymi prezentacjami. Prace stanowią cenny materiał źródłowy.
Wśród laureatów konkursu znaleźli się: I miejsce – Jakub Boratyn II miejsce – Jakub Trela III miejsce – Marianna Konieczna |
- Dziękujemy wszystkim uczniom, którzy przesłali prace konkursowe. Mamy nadzieję, że dzięki udziałowi w przedsięwzięciu rodzinne historie i więzi zakwitły na nowo, a utworzone drzewa genealogiczne staną się ważnym świadectwem rodzinnej historii. - podsumowują organizatorzy.
Konkurs został zorganizowany przez Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Archiwa Państwowe we współpracy z Ośrodkiem Rozwoju Edukacji.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.