Reklama

Jakub Trela drugi w Polsce i pierwszy na Podkarpaciu! Wygrał konkurs „Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna”

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Uczeń klasy szóstej Jakub Trela ze Szkoły Podstawowej im. Leszka Deptuły w Wadowicach Górnych został Laureatem Ogólnopolskiego konkursu, zajmując w nim drugie miejsce. Gala wręczenia nagród odbędzie się we wrześniu w Warszawie, ale już teraz warto podzielić się tą jakże miłą wiadomością. Spośród 44 prac wyłonionych w I etapie konkursu kapituła wybrała 3 laureatów, wśród nich zaszczytne II miejsce zdobył Jakub.

Uczniowie klas VI, którzy uczestniczyli w konkursie, wykazali się dużą kreatywnością, wiedzą i umiejętnością odkrywania przeszłości swojej rodziny. Praca uczniów była interdyscyplinarna. Polegała na stworzeniu drzewa genealogicznego rodziny w specjalnie przygotowanej aplikacji "Cyfrowe Drzewo Genealogiczne". Umieszczone tam dane należało skonsultować z pracownikami Archiwów Państwowych. 

Na wykonanie projektu były trzy miesiące.

Wspólny wysiłek ucznia pod opieką nauczyciela historii – Anny Kwiatkowskiej oraz po konsultacjach z archiwistami przyniósł wymierny efekt. 30 czerwca zostały ogłoszone ostateczne wyniki. Jakub został Laureatem, zajmując II miejsce w Polsce.

Dodać należy, że miesiąc wcześniej – na szczeblu wojewódzkim – był pierwszym z trzech finalistów Podkarpacia. Prace tych uczniów reprezentowały nasze województwo w Warszawie.

Dzięki udziałowi w konkursie młodzi ludzie lepiej poznali historie swoich przodków i na nowo odkryli rodzinne pamiątki, dokumenty oraz stare fotografie.

Uczniowie zdobyli oraz zastosowali w praktyce również wiedzę z zakresu genealogii. Podążając śladami przodków, korzystali z wielu źródeł i materiałów, w tym tych przechowywanych w Archiwach Państwowych. Utworzone drzewa genealogiczne były uzupełniane ciekawymi i merytorycznymi prezentacjami. Prace stanowią cenny materiał źródłowy.

Wśród laureatów konkursu znaleźli się:
I miejsce – Jakub Boratyn
II miejsce – Jakub Trela
III miejsce – Marianna Konieczna
 

- Dziękujemy wszystkim uczniom, którzy przesłali prace konkursowe. Mamy nadzieję, że dzięki udziałowi w przedsięwzięciu rodzinne historie i więzi zakwitły na nowo, a utworzone drzewa genealogiczne staną się ważnym świadectwem rodzinnej historii. - podsumowują organizatorzy.

Konkurs został zorganizowany przez Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Archiwa Państwowe we współpracy z Ośrodkiem Rozwoju Edukacji.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy