Reklama

Jak się leczyć i zrobić test na koronawirusa. Wyjaśniamy krok po kroku

Opublikowano:
Autor:

Jak  się leczyć i zrobić test na koronawirusa. Wyjaśniamy krok po kroku - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Zrobienie testu na koronawirusa może zlecić lekarz Podstawowej Opieki Zdrowotnej. Kieruje się swoją wiedzą i przekonaniem, że są do tego podstawy, a pacjent nie musi mieć jak dotychczas czterech objawów jednocześnie takich jak gorączka, duszność, kaszel i utrata węchu lub smaku.

Tak zakłada rozporządzenie ministra zdrowia, które od dnia dzisiejszego (9 października) zaczyna obowiązywać.

Kolejne kroki w sytuacji podejrzenia koronawirusa.

Krok 1. Kiedy podejrzewamy u siebie infekcję kontaktujemy się z przychodnią  Podstawowej Opieki Zdrowotnej, do której jesteśmy przypisani, aby ustalić termin porady osobistej lub teleporady. W przypadku dzieci do 2 roku życia porada ma zawsze formę osobistą.   

Krok 2:  Jeśli to teleporada, lekarz może zlecić wykonanie testu na obecność koronawirusa. Jeśli uzna, że na razie taki test nie jest wymagany najczęściej ustala termin kolejnej teleporady za 3-5 dni.

Krok 3: Jeśli pacjent trafił do gabinetu, lekarz go przebada i na tej podstawie podejmie decyzję o przeprowadzeniu lub nie  testu.

Krok 4: Jeśli lekarz zleci wykonanie testu, a pacjent  jest w stanie samodzielnie się przemieszczać, przekazuje mu  informację o punktach pobrań, w których można wykonać badanie i informację o konieczności nieprzemieszczania się środkami publicznego transportu. Test należy wykonać  w mobilnym punkcie tzw. drive thru, , których aktualnie jest w kraju ponad 400.

Krok 5: Pacjent samodzielnie, samochodem udaje się on do punktu drive thru, by wykonać badanie. Lista punktów dostępna jest na stronie: https://www.pacjent.gov.pl/aktualnosc/test-w-mobilnym-punkcie-pobran. Udając się do punktu drive thru,  pacjent musi zabrać ze sobą dokument ze zdjęciem i podać nr PESEL. Na miejscu nie wysiada się z auta. Wymaz z nosogardzieli zostanie pobrany przez otwarte okno samochodu.  Test jest bezpłatny.

Krok 6: Pobrana próbka trafia do analizy do  laboratorium COVID. Informacja o wyniku testu zostaje wprowadzona do systemu.  Jest ona widoczna dla lekarza POZ w aplikacji  gabinet.gov.pl, dla pacjenta w Internetowym Koncie Pacjenta oraz w systemie EWP dostępnym dla Wojewódzkich i Powiatowych Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych.  

Krok 7: O pozytywnym wyniku testu powiadomi nas lekarz POZ. Następnie w czasie teleporady lub wizyty domowej, zdecyduje o tym, czy możemy przejść COVID-19 w warunkach domowej izolacji ( dotyczy to sytuacji, w których  nie ma objawów, lub są one niewielkie), czy też musimy zostać skierowani do szpitala (kiedy objawy są wyraźne).

Krok 8. Jeśli zostaniemy skierowani na izolację domową, nie wcześniej niż w ósmej dobie lekarz dokona kontroli stanu zdrowia. Może to być w formie teleporady lub wizyty domowej. W razie konieczności przedłużenia okresu trwania izolacji w warunkach domowych lekarz informuje pacjenta o tym fakcie  oraz o konieczności odbycia kolejnej porady albo teleporady w ostatnim dniu jej trwania. To lekarz też podejmuje decyzję o zakończeniu izolacji domowej.

Krok 9: W szpitalach przygotowanych będzie więcej łóżek dla pacjentów chorujących na COVID-19. Jeśli trafimy właśnie do szpitala, z powodu wyraźnych objawów choroby, lekarze zdecydują, czy będziemy tam leczeni, czy też będziemy mogli odbyć izolację w domu (lub w izolatorium).

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE