Reklama

Jak postępować w upały?

Opublikowano:
Autor:

Jak postępować w upały? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Pogoda nas wreszcie rozpieszcza. Słońce grzeje jak szalone, dzieci się cieszą, bo już czuć wakacje w powietrzu. Niestety, nie każdy takie temperatury znosi dobrze. Co robić, abyśmy czuli się komfortowo przy takich temperaturach? Poniżej przedstawiamy kilka porad.

Zalecenia dotyczące zachowania podczas upałów

Utrzymuj chłód w pomieszczeniach swego domu

W ciągu dnia zamykaj okna i żaluzje ( jeśli dostępne) szczególnie po stronie
nasłonecznionej; otwieraj okna i żaluzje nocą, kiedy temperatura na zewnątrz jest niższa, jeśli jest to bezpieczne.
Jeśli mieszkanie jest klimatyzowane, drzwi i okna należy zamykać.
Wentylatory elektryczne mogą dawać pewną ulgę, jednak jeśli temperatura zewnętrzna przekracza 35 ◦ C, wentylator nie jest w stanie zapobiec chorobom wywołanym działaniem upału; niezwykle ważne jest picie płynów.


Unikaj upałów

Przebywaj w najchłodniejszym pomieszczeniu mieszkania, szczególnie nocą.
Jeśli w miejscu zamieszkania nie można utrzymać chłodu , spędź 2-3 godziny dziennie w chłodnym miejscu ( np. klimatyzowanym budynku publicznym).
Unikaj wychodzenia na zewnątrz w najgorętszej porze dnia.
Unikaj forsownego wysiłku fizycznego.
Pozostawaj w cieniu.
Nie zostawiaj dzieci ani zwierząt w zaparkowanym pojeździe.


Dbaj o ochłodzenie i nawodnienie organizmu

Korzystaj z chłodnych pryszniców i kąpieli.
Zastępczo stosuj gotowe okłady i kompresy chłodzące, nasączone zimną wodą ręczniki czy gąbki, kąpiele stóp w zimnej wodzie, itp. noś lekką nie przylegającą do ciała odzież z tkanin naturalnych; wychodząc na zewnątrz załóż kapelusz z szerokim rondem lub czapkę z daszkiem i okulary przeciwsłoneczne.
Pij regularnie, przy czym unikaj napojów zawierających cukier lub alkohol.


Pomóż innym

Jeśli osoba, którą znasz jest zagrożona, pomóż jej w uzyskaniu fachowej porady i pomocy; samotnie mieszkające osoby starsze i chore należy odwiedzać co najmniej raz dziennie.
W przypadku osób przyjmujących leki, należy skonsultować z lekarzem prowadzącym, jaki wpływ dane leki mogą mieć na termoregulację i równowagę wodno-elektrolitową.


W przypadku problemów zdrowotnych

Utrzymuj leki w temperaturze poniżej 25◦C lub przechowuj w lodówce ( stosuj się do zamieszczonych na opakowaniu zaleceń odnośnie warunków przechowywania).
Stosuj się ściśle do zaleceń lekarza, jeśli cierpisz na chorobę przewlekłą lub zażywasz liczne leki.

Jeśli ty lub ktoś inny poczuje się źle

Jeśli odczuwasz zawroty głowy, osłabienie, niepokój lub dotkliwe pragnienie i ból głowy, staraj się jak najszybciej uzyskać pomoc, przenieś się do chłodnego miejsca i zmierz temperaturę ciała.
Nawadniaj organizm pijąc wodę lub soki owocowe.
W przypadku bolesnych skurczy mięśniowych, zwykle mięśni nóg, ramion lub brzucha, występujących często po długotrwałym wysiłku fizycznym podczas upału, bezzwłocznie odpocznij w chłodnym miejscu pijąc jednocześnie doustnie gotowe nawadniające płyny glukozowo-elektrolitowe. Jeśli związane z przegrzaniem organizmu kurcze nie ustępują przez dłużej niż godzinę, konieczne staje się skorzystanie z opieki medycznej.
Skorzystaj z porady lekarza jeśli zauważysz nietypowe symptomy lub jeśli dane symptomy nie ustają.
Jeśli któryś z członków twej rodziny lub osoba, którą się zajmujesz ma skórę gorącą i suchą, majaczy, ma drgawki oraz / lub traci przytomność, niezwłocznie wezwij lekarza lub pogotowie ratunkowe. Podczas oczekiwania na przybycie lekarza lub pogotowia, należy przenieść dotkniętą osobę w chłodne miejsce układając ją w pozycji leżącej na plecach, z nogami i miednicą ułożonymi wyżej niż tułów; zdjąć z niej ubranie i rozpocząć zewnętrzne chłodzenie ciała przez ułożenie kompresów chłodzących na szyi, w pachach i pachwinach, nieprzerwane wachlować i spryskiwać skórę wodą o temperaturze 25-30◦ C oraz mierzyć temperaturę ciała . Nie podawać aspiryny ani paracetamolu; osobę która straciła przytomność należy ułożyć na boku.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE