Reklama

Ilu mamy lekarzy w pow. mieleckim. Jak to wygląda na tle całego województwa

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Fot. Archiwum

Ilu mamy lekarzy w pow. mieleckim. Jak to wygląda na tle całego województwa - Zdjęcie główne

foto Fot. Archiwum

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Główny Urząd Statystyczny podała dane o liczbie lekarzy w Polsce, woj. podkarpackim i poszczególnych jego powiatach ( są to najświeższe dane dotyczą 2019 roku). Zobacz jak pod względem lekarzy wygląda pow. mielecki.

W danych GUS  ujęci są lekarze cywilnej służby zdrowia, bez lekarzy stomatologów, zatrudnieni w ośrodkach zdrowia, szpitalach, uzdrowiskach. Pod uwagę brane było tylko ich podstawowe miejsce prace.

Z danych tych  wynika, że w 2019 r. w Polsce było prawie 91 tys. lekarzy  zatrudnionych w cywilnych placówkach. W przeliczeniu na jeden tysiąc mieszkańców było to 2,36 lekarza.

Generalnie w Polsce pod względem liczby lekarzy  jest bardzo słabo.  Jest ich 2,4 na tysiąc mieszkańców. Jest  to najgorszy wynik w  Unii Europejskiej.  
 

Jeśli chodzi o województwo  podkarpackie to  lekarzy było prawie 4,7 tys., a w przeliczeniu na tysiąc mieszkańców 2,20. Najmniej  lekarzy było w województwach lubuskim, opolskim, podlaskim, świętokrzyskim i warmińsko-mazurskim. Najwięcej w województwach mazowieckim i śląskim.

Powiat mielecki w środku stawki

Jeśli chodzi po poszczególne powiaty woj. podkarpackiego to najgorzej sytuacja z lekarzami wygląda w pow. przemyskim  gdzie jest tylko 0,49 lekarza na tysiąc mieszkańców. Równie źle jest w pow. rzeszowskim  - 0,53 lekarza na tysiąc mieszkańców, pow. krośnieńskim i ropczycko- sędziszowskim  gdzie jest po  0,96 lekarza na tysiąc mieszkańców.
 

Z kolei najlepiej jest w stolicy województwa Rzeszowie, gdzie jest 8,13 lekarza na tysiąc mieszkańców oraz w trzech byłych miastach wojewódzkich – Krośnie – 5,33 lekarza na tysiąc mieszkańców, Przemyślu – 4,15 lekarza na tysiąc mieszkańców, Tarnobrzegu – 3,29 lekarza na tysiąc mieszkańców.

Powiat mielecki jest w środku stawki wojewódzkiej z liczbą 1,63 lekarza na tysiąc mieszkańców. Powiat mielecki ma 136 tys. mieszkańców czyli łatwo policzyć, że pracuje w nim 221 lekarzy.

Największą i najważniejszą  placówką medyczną w powiecie mieleckim jest Szpital Specjalistyczny w Mielcu. Według danych z połowy ubiegłego roku pracuje w nim 53 lekarzy na umowę o pracę i 163 na umowy cywilnoprawne.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy