Reklama

Ile naprawdę zarabiają nauczyciele? Mamy dane

Opublikowano: śr, 14 paź 2020 15:29
Autor:

Ile naprawdę zarabiają nauczyciele? Mamy dane - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Ministerstwo Edukacji Narodowej podaje, że od września tego roku pensje nauczycieli wzrosną średnio o 6 procent. Ale nawet ten wzrost niewiele zmienia w sytuacji nauczycieli, których zawód ulega ciągłej pauperyzacji. Ich wynagrodzenia są z jednej strony coraz dalej od średniej krajowej, z drugiej coraz bliżej płacy minimalnej.

Według ostatnich dostępnych danych GUS w Polsce pracowało 512 tys. nauczycieli, z czego 287 tys. dyplomowanych. Dyplomowani to ci, którzy są na najwyższym szczeblu nauczycielskiej drabiny zawodowej i zarabiają najwięcej.
Po wrześniowych podwyżkach nauczyciele dyplomowani mają zarabiać minimum 4 046 zł brutto  czyli na rękę ok. 2,9 tys. zł.  Młody nauczyciel rozpoczynający naukę w szkole dostanie nie mniej niż 2,9 tys. zł brutto co daje  na rękę   około 2,1 tys. zł.

MEN twierdzi, że średnia pensja polskich nauczycieli  dyplomowanych po wrześniowych podwyżkach będzie wynosić 6,5 tys. zł, choć są to dane z uwzględnieniem wszystkich dodatków, w tym za pełnienie funkcji np. dyrektora szkoły. ZNP twierdzi też,  że nie są to dane  prawdziwe, a większość nauczycieli takich pensji nie otrzymuje. Gdybyśmy nawet przyjęli, że średnia nauczyciela dyplomowanego jest gdzieś po środku i wynosi 5 tys. zł brutto miesięcznie, to do większości państw europejskich wciąż nam daleko.

Z wysokością zarobków za  polskimi nauczycielami w Europie są tylko takie kraje jak Rumunia i Bułgaria. Podobnie zarabiają nauczyciele w Grecji, Słowacji, Węgrzech. Litwie. Reszta jest przed nimi. Przykładowo roczne wynagrodzenia nauczyciela w Niemczech to według Eurostatu 5,5 tys. euro  brutto czyli ok. 24 tys. zł. W Szwajcarii nauczyciel  jest w stanie zarobić 8 tys.  euro miesięcznie czyli 35 tys zł. Podobnie w Liechtensteinie i Luksemburgu. Inne  nie tak bogate kraje też  przeganiają polskich nauczycieli 2-3 krotnie. W Hiszpanii nauczyciel zarabia 3 tys. euro brutto miesięcznie czyli 13,2 tys. zł., we Włoszech 2,6 tys. euro miesięcznie (11,4 tys. zł), w Portugalii 2,4 tys. euro miesięcznie (10,5 tys. zł).

Pensje polskich nauczycieli  słabo wyglądają też w stosunku do minimalnych i  średnich krajowych.

Jeśli w 2004 roku nauczyciel dyplomowany zarabiał l999 zł brutto miesięcznie, a w tym samym czasie pensja minimalna wynosiła 824 zł miesięcznie  co oznaczało, że dyplomowany zarabiał 242 proc. wynagrodzenia minimalnego.  Po 16 latach  i po wrześniowych podwyżkach dla nauczycieli   pensja nauczyciela dyplomowanego ma wynosić 4046 zł, a minimalne wynagrodzenie jest na poziomie 2600 zł, co oznacza, że jest to już tylko 155 proc. wynagrodzenia minimalnego.

Jeśli chodzi o średnie wynagrodzenie to w 2004 roku przeciętny Polak zarabiał 2368 zł brutto miesięcznie, co oznaczało, że nauczyciel dyplomowany był od niego gorszy o 369 zł. Dziś przeciętne wynagrodzenie to 5 169 zł brutto miesięcznie co oznacza, że dyplomowany odstaje już od przeciętnego Polaka aż o 1123 zł mniej.

Podane porównania dotyczą nauczycieli dyplomowanych czyli na najwyższym stopniu kariery zawodowej.  Gdybyśmy wzięli nauczycieli początkujących to ich wynagrodzenie jest niewiele wyższe niż  pensja minimalna.
 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (3)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • rok temu | ocena +1 / -2

  Inzynier

  Jak chca sie zblizyc do sredniej europsjskiej to prosze porównać ilość godzin lekcyjnych np.w UK gdzie tygodniowo maja 35a nie 18 jak u nas.

 • rok temu | ocena +2 / -1

  dziwne

  A to ciekawe bo znajomej rozliczalem PITa za 2019 i miala ok 90 tys za 1,5 etatu . jest nauczycielem dyplomowanym ze stazem 30 lat ma dodatek za j polski i za wychowawstwo.....

 • rok temu | ocena +1 / -1

  Aq

  Niech ZNP nie porównuje pensji polskich nauczycieli do europejskich , bo inni rodacy też zarabiają poniżej Europy. Co chcielibyście zarabiać jak Niemcy 24 000 zł , a potem jeszcze korki dawać, bo na lekcjach nie umiecie przekazać wiedzy . A do podstawy trzeba doliczyć wszystkie dodatki : premie, stażowe,bony świąteczne , 13-stki, 14-stki , itd. i ... Rozwiń