Reklama

Gospodarka komunalna miasta. Komentarz Mikołaja Skrzypca

Opublikowano:
Autor:

Gospodarka komunalna miasta. Komentarz Mikołaja Skrzypca - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Śmieci to dość złożony problem, nie tylko w Mielcu czy Polsce, ale globalnie. Ludzkość produkuje zatrważającą ilość odpadów, które zaczynają stanowić problem na skalę światową.

Niewiele osób wie, że na Oceanie Spokojnym dryfuje Wielka Pacyficzna Plama Śmieci, której wielkość szacuje się nawet na 15 milionów km², obszar równy mniej więcej granicom Rosji. To zjawisko występuje też na innych, mniejszych akwenach globu, a jego przyczynę stanowi stale zwiększająca się ilość wytwarzanych na całym świecie śmieci.

Mieszkańcy Europy, a w szczególności jej zachodniej części, produkują niemało odpadów, ale też wielka ich część jest poddawana recyklingowi. Statystyczny Polak produkuje rocznie prawie 300 kg odpadów komunalnych. Sporą część z tego stanowią odpady z tworzywa sztucznego. Choć recykling odpadów komunalnych w Polsce rośnie rokrocznie i nadganiamy ogromną przepaść do średniej unijnej w ilości odzyskiwanych surowców, to dzieje się to bardzo, bardzo powoli. W krajach skandynawskich, dla przykładu, problem odpadów praktycznie nie istnieje, co więcej, taka Szwecja importuje odpady z innych krajów, bo jej własny system odzysku odpadów jest tak kompleksowy i zoptymalizowany, że jest w stanie przyjąć nadwyżki śmieci od innych.

Okazuje się, że nawet wyklęci "szwedzcy socjaliści" potrafią na tym zarobić. Tymczasem w kraju nad Wisłą wciąż nie segreguje się powszechnie plastików według ich typu. Odzysk tworzyw sztucznych w dużej mierze dokonuje się przez ich palenie. Powstały kompostownie, ale wiele miast nie prowadzi uporządkowanego systemu zbierania tzw. "frakcji mokrej", czyli tego, co może być poddane naturalnemu odzyskowi, a jest tego sporo. Mielec od niedawna też uzupełnia przyblokowe śmietniki o brązowe kosze na odpady biodegradowalne. Zbiera szkło (niestety, nie dzieląc na kolorowe i białe), przyjmuje makulaturę. Tendencja pozytywna, ale bardzo brakuje edukacji mieszkańców, którzy wciąż palą  śmieci. A na naszych oczach, obok strefy, rośnie wielka hałda nieposegregowanych odpadów państwowej spółki.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE