reklama
reklama

Fotowoltaika na budynkach należących do starostwa: opłaci się czy nie?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Freepik

Fotowoltaika na budynkach należących do starostwa: opłaci się czy nie? - Zdjęcie główne

foto Freepik

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościPowiat Mielecki podejmuje kroki w kierunku zwiększenia wykorzystania odnawialnych źródeł energii w swoich budynkach użyteczności publicznej. Inicjatywa ta wzbudziła jednak pytania o jej opłacalność i efektywność, co skłoniło radną powiatową Marię Napieracz do złożenia szczegółowej interpelacji skierowanej do starosty, Kazimierza Gacka. W odpowiedzi na jej wątpliwości starosta wyjaśnił założenia projektu oraz przyjęte rozwiązania techniczne.
reklama

Projekt zakłada montaż instalacji fotowoltaicznych w budynkach Powiatu Mieleckiego, takich jak szkoły, internaty, przychodnie czy siedziby administracyjne. Starosta podkreślił, że celem jest zmniejszenie kosztów utrzymania tych obiektów poprzez wykorzystanie energii słonecznej. Powiat przystąpił do tego projektu w ramach współpracy z Miastem Mielec, które uczestniczy w Polsko-Szwajcarskim Programie Rozwoju Miast, finansowanym ze środków Szwajcarskiej Pomocy Finansowej.

Choć większość budynków objętych projektem to placówki oświatowe, które mają ograniczone zapotrzebowanie na energię poza godzinami zajęć oraz w trakcie przerw szkolnych, starosta zapewnił, że projekt został starannie przemyślany. Instalacje mają być wyposażone w magazyny energii oraz tzw. falowniki „zero eksport”, które zapobiegną oddawaniu nadwyżek energii do sieci.

reklama

W odpowiedzi na wątpliwości radnej dotyczące wykorzystania nadwyżek energii, starosta przyznał, że obecna umowa grupy zakupowej na dostawę energii elektrycznej nie przewiduje możliwości sprzedaży nadwyżek do sieci. Aby takie rozwiązanie było możliwe, konieczne byłoby podpisanie umowy prosumenckiej na zasadach net-billingu, co na razie nie zostało uwzględnione.

Dodatkowo w budynkach o ograniczonym zużyciu energii nadwyżki będą magazynowane, co pozwoli na ich wykorzystanie w okresach większego zapotrzebowania. Starosta podkreślił, że taki system, mimo początkowych kosztów, ma przynieść długoterminowe oszczędności i poprawić efektywność energetyczną budynków.

W ramach działań mających na celu zmniejszenie kosztów eksploatacji budynków Powiat Mielecki wdrożył Regulamin gospodarowania energią. Obejmuje on m.in. optymalizację systemów grzewczych, montaż programowalnych termostatów, ograniczenie zużycia urządzeń elektrycznych oraz działania edukacyjne skierowane do pracowników. Dzięki temu udało się osiągnąć oszczędności, choć zwiększone zapotrzebowanie na energię wynika m.in. z wprowadzenia nowych systemów cyfrowych w starostwie.

reklama

Kluczowym argumentem przemawiającym za realizacją projektu jest pełne pokrycie kosztów inwestycji ze środków zewnętrznych. Powiat ponosi jedynie koszty VAT, co czyni przedsięwzięcie szczególnie atrakcyjnym z punktu widzenia budżetu.

Czy to się opłaci?

Na pytanie, czy instalacje przyniosą największy efekt ekonomiczny na wskazanych obiektach, starosta odpowiedział, że każda inwestycja zmierzająca do ograniczenia zużycia energii nieodnawialnej jest uzasadniona ekologicznie i ekonomicznie. Dodatkowo wdrożenie magazynów energii pozwoli na lepsze wykorzystanie wyprodukowanej energii, minimalizując ryzyko strat.

Interpelacja radnej i odpowiedź starosty pokazują, że Powiat Mielecki aktywnie działa na rzecz zwiększenia efektywności energetycznej swoich budynków. Choć pewne aspekty, takie jak możliwość sprzedaży nadwyżek energii, pozostają do dopracowania, projekt zapowiada się jako krok w kierunku zrównoważonego rozwoju. Warto jednak śledzić jego realizację, by ocenić, czy przyjęte założenia rzeczywiście przyniosą oczekiwane korzyści.

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama