Kapituła wyróżnienia po rozmowach z przedsiębiorcami i prezydentem miasta Mielec postanowiła nie ograniczać osób wyróżnianych tylko do Mielca i okolic. Zakres działania to wyróżnianie twórców nowej techniki lotniczej, konstruktorów, projektantów nowych innowacyjnych rozwiązań.
Koncepcję wyrobów i usług oraz ich modernizacji tworzą ludzie, których kapituła chce wyróżniać i przedstawić społeczeństwu. Niezwykle ważną dziedziną jest też popularyzacja lotnictwa wśród młodzieży. Pierwsze mieleckie statuetki zostały przyznane w 2013 roku.
W odbiorze społecznym ta inicjatywa wyróżnienia DEDAL spotkała się z dużą akceptacją, wyrażającą się chociażby w liczbie zgłoszonych uwag oraz propozycji od osób i firm.
Uznając zasadność niektórych z nich wprowadzono trzy rodzaje wyróżnienia
- Statuetka DEDAL najwyższa forma wyróżnienia
- Tablica wyróżnienia DEDAL
- Dyplom wyróżnienia DEDAL
Celem wyróżnienia DEDAL jest wspieranie inicjatywnych ludzi oraz firm, które poprzez doskonalenie techniki, przyczyniają się do rozwoju szeroko pojmowanego polskiego lotnictwa, powstawania nowych konstrukcji lotniczych i rynków zbytu dla nich, symulowanie innowacji jako głównego czynnika rozwoju oraz popieranie działań prowadzących do wzrostu produkcji i usług lotniczych.
Kapituła w składzie: Kazimierz Szaniawski, prezes PROMLOT, Włodzimierz Adamski, SIMP PZL Mielec, Józef Roguz, prezes honorowy KML, Zbigniew Wicherski, prezes Klubu Miłośników Lotnictwa w Mielcu, Zdzisław Nowakowski, dyrektor CKPiDN, Marek Potapowicz, przedstawiciel prezesa PZL Mielec, Józef Smaczny, prezes FOPPM, Zdzisław Klonowski, Stanisław Tomza, przedstawiciel starosty powiatu, na posiedzeniu 22 lipca po przeanalizowaniu nadesłanych wniosków i w wyniku dyskusji jednogłośnie przyznała następujące wyróżnienia:
Statuetka Dedal 2016:
Wojciech Podkański
Janusz Michalcewicz
Tablica Dedal 2016:
Marek Dykas
EPML Spotters