Jak zauważa w mailu przesłanym do naszej redakcji pan Piotr z Mielca:
Rozumiem, że w Sylwestra o północy nie da się tego uniknąć, ale strzelanie na kilka dni przed? To głupota. Moje psy boją się wyjść na spacer, dzieci budzą się w nocy, a ja muszę tłumaczyć, dlaczego ktoś już teraz robi taki hałas. Czy naprawdę tak trudno poczekać do sylwestra? Nie chcę nikomu odbierać radości z fajerwerków w Sylwestra, ale apeluję do rozsądku. Zostawmy je na jedną noc, zamiast przez tydzień terroryzować sąsiadów.
Przedwczesne strzały to wykroczenie
Faktycznie, zgodnie z prawem, używanie wyrobów pirotechnicznych w miejscach publicznych poza 31 grudnia i 1 stycznia jest zakazane. Osoby łamiące ten zakaz mogą liczyć się z mandatami, które mogą wynieść nawet do 500 zł, a w bardziej poważnych przypadkach – do 5 tysięcy złotych.Przedwczesne odpalanie fajerwerków to nie tylko kwestia łamania prawa, ale także spokój innych mieszkańców. Huk wybuchów to stres dla zwierząt, które mogą nawet uciec w panice, a także dla ludzi – szczególnie dzieci i osób starszych.
Dodatkowo, niekontrolowane testowanie fajerwerków stwarza ryzyko wypadków. Co roku słyszymy o przypadkach poparzeń, utraty palców czy uszkodzenia wzroku, spowodowanych niewłaściwym obchodzeniem się z materiałami pirotechnicznymi.
Zanim zdecydujemy się na zakup fajerwerków, pamiętajmy:
- Zakaz sprzedaży niepełnoletnim – wyroby pirotechniczne mogą być sprzedawane tylko osobom dorosłym.
- Bezpieczeństwo przede wszystkim – sprawdźmy, czy produkty mają instrukcję w języku polskim i są wolne od wad mechanicznych.
- Odpalenie tylko w odpowiednim miejscu i czasie – w Sylwestra i Nowy Rok, z dala od budynków, drzew czy linii energetycznych.
Fajerwerki mogą być piękną tradycją, ale wymagają odpowiedzialności. Zanim sięgniemy po zapalniczkę, zastanówmy się, czy naprawdę warto odpalać je przedwcześnie i narażać się na mandat – a przede wszystkim na gniew sąsiadów. Niech sylwestrowa noc będzie wyjątkowa, bez zbędnych wystrzałów w dniach poprzedzających ją.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.