Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” jest obchodzony w Polsce od 2011 roku. Poświęcony jest bohaterom podziemia, którzy sprzeciwiali się narzuconemu siłą komunizmowi. Za walkę o niepodległość w latach 1944-63 byli prześladowani, torturowani i mordowani przez komunistyczne władze.
Data święta - 1 marca - jest nieprzypadkowa. 1 marca 1951 w mokotowskim więzieniu komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo konspiracji kontynuującej dzieło Armii Krajowej.
Pomnik Żołnierzy Wyklętych na Górce Cyranowskiej w Mielcu tworzą trzy elementy. Z prawej strony kompozycji dostrzec można sylwetki Hieronima Dekutowskiego „Zapory”, Wojciecha Lisa „Mściciela”, Aleksandra Rusina „Rusala”. Po drugiej stronie przedstawiona jest grupa osób, w której rozpoznajemy bohaterów narodowych, m.in. : Witolda Pileckiego ‘Witolda”, Waleriana Tumanowicza, Janinę Przysiężniak „Jagę”, Łukasza Cieplińskiego „Pługa”, gen. Augusta Emila Fieldorfa „Nila”. Prowadzi ich Leon Wanatowicz „Boruta”.
Górujący nad nimi orzeł – symbol państwa. W centralnym punkcie monumentu znajduje się ryngraf z Matką Boską, towarzyszącą aż do śmierci Niezłomnym. Całość uzupełniają trzy reliefy odlane z brązu, przedstawiające logotypy trzech największych organizacji niepodległościowych II konspiracji: Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych i Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.