Reklama

Pracownicy mieleckiego szpitala przeciwko szczepieniom. Dyrektor Kolendo komentuje

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Pracownicy mieleckiego szpitala przeciwko szczepieniom. Dyrektor Kolendo komentuje  - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Pracownicy Szpitala Specjalistycznego im. Edmunda Biernackiego zrzeszeni w Ogólnopolskim Związku Zawodowym Pielęgniarek i Położnych przekazali dyrektorowi szpitala, Jarosławowi Kolendo, pismo, w którym domagają się uchylenia zarządzenia w sprawie obowiązku szczepień ochronnych przeciw COVID-19.

Ponadto wezwali do natychmiastowego zaprzestania przez pracowników działu kadr "bezprawnego gromadzenia i przetwarzania wrażliwych danych osobowych pracowników Szpitala w postaci Unijnych Certyfikatów COVID".

Jak tłumaczy swój sprzeciw wobec szczepień część pracowników mieleckiego szpitala? Oto fragment ich pisma.

Działania Dyrekcji Szpitala, chociaż podjęte na podstawie wątpliwego prawnie rozporządzenia Ministra Zdrowia, w zakresie procedur związanych z weryfikowaniem certyfikatów są niezgodne z innymi przepisami prawa i w obecnym stanie prawnym ich wykonywanie przez Dział Kadr nosi znamiona czynu zabronionego.

O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy dyrektora Jarosława Kolendo.  Dyrektor Szpitala Specjalistycznego im. E. Biernackiego przesłał nam oświadczenie, w którym wyjaśnia swoje decyzje dotycząc szczepień. 

"W odpowiedzi na pismo Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych z dnia 30.01.2022r. w sprawie obowiązkowych szczepień ochronnych, Dyrekcja Szpitala Specjalistycznego im. Edmunda Biernackiego w Mielcu informuje, że działa w oparciu obowiązujące Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 22 grudnia 2021r. (Dz.U.2021.2398) zmieniające Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii (Dz. U. poz. 491 z późn. zm.) z dniem 23 grudnia 2021 r.

Rolą Szpitala nie jest określanie, czy ogłoszone rozporządzenie jest i w jakim zakresie zgodne z przepisami ustawy lub Konstytucji. Obowiązkiem Szpitala jest przestrzeganie obowiązujących przepisów prawa. Zgodnie z przepisami kodeksu pracy pracodawca, którym jest także Szpital, ponosi odpowiedzialność za stan bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładzie pracy. 

Wg Szpitala przepisy obowiązującego rozporządzenia są elementem obowiązków pracodawcy wchodzących w zakres bezpieczeństwa pracy, a ich realizacja lub brak wpływa na bezpieczeństwo nie tylko osób objętych tym obowiązkiem (pracowników Szpitala), ale także pacjentów.

 Brak realizacji przepisów rozporządzenia może stanowić przejaw bezprawności w działaniu Szpitala, a tym samym podstawę roszczeń odszkodowawczych pacjentów i pracowników Szpitala.

 Według Szpitala obowiązkowi szczepień odpowiadają uprawnienia Szpitala wobec osób podlegających szczepieniu w zakresie umożliwiającym realizację tego obowiązku i kontroli jego wykonania, w tym niedopuszczenie do pracy lub wypowiedzenie umowy o pracę.

 W świetle tego rozporządzanie czynności takie nie stanowią działania bezprawnego. Wszelkie kontrowersje wokół rozporządzenia natury prawnej i ich rozstrzygnięcie należy do sadów lub innych organów państwa. Szpital nie ma kompetencji do określenia zakresu mocy obowiązującego rozporządzenia i jego skuteczności prawnej. Do dnia uchylenia rozporządzenia lub wydania orzeczeń sądów dotyczących rozporządzenia, w tym jego wykładni, Szpital będzie realizował rozporządzenie zgodnie z jego treścią m.in. w oparciu o wydane zarządzenie Dyrektora Szpitala".

 

Jak na to oświadczenie zareaguje grupa pracowników szpitala? Będziemy śledzić dalszy rozwój sprawy. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy