Reklama

Dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa: Osocze można oddać również w Mielcu

Opublikowano:
Autor:

Dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa: Osocze można oddać również  w Mielcu - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Osoby, które wyzdrowiały po przechorowaniu COVID-19 lub przebyły bezobjawowe zakażenie wirusem SARS-CoV-2 potwierdzone testami przez lekarza mogą oddać osocze do celów klinicznych, aby uratować życie i zdrowie chorych na COVID-19. Mogą to zrobić również w Mielcu oddając krew.

Osocze ozdrowieńca zawiera przeciwciała do wirusa SARS-CoV-2, który powoduje COVID-19. Przetoczenie osocza wraz z przeciwciałami wspomaga leczenie chorych na COVID-19 z ciężkimi, zagrażającymi życiu objawami.
CZYTAJ TAKŻE: Podwyżka wynagrodzenia dla burmistrz Przecławia. Część mieszkańców jest oburzona

Za ozdrowieńca uznaje się osobę, która przechorowała COVID-19 bądź przeszła bezobjawowe zakażenie SARS-CoV-2 potwierdzone testem lub wpisem w aplikacji gabinet.gov.pl.

Osocze można oddać w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie lub w jednym z 8 terenowych oddziałów Centrum, z których jeden mieści się w Mielcu przy ul. Żeromskiego 17, tel. 17 583 69 52, godziny pracy 7.00-13.35, godziny rejestracji dawców 7.00 -11.00.

- W Rzeszowie pobieramy osocze przy pomocy specjalnych urządzeń metodą plazmaferezy
i uzyskujemy trzy jednostki osocza – powiedziała dr nauk o zdrowiu  Ewa Zawilińska, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie.

Jednocześnie dodała.

– Ale jeśli ktoś nie może przyjechać do Rzeszowa, ma status ozdrowieńca i chce oddać osocze to zapraszamy do naszych oddziałów terenowych, w tym do oddziału w Mielcu. Nie można tam wprawdzie oddać samego osocza, ale krew pełną, z której pozyskujemy nie tylko jedną jednostkę osocza ozdrowieńca, ale również niezwykle cenną dla nas  krew.

Jak stwierdziła dalej dyrektor dziennie do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie dzwoni około 200 osób, które chciałyby oddać osocze dla chorych na COVID-19. Około 60 procent z nich nie może jednak tego zrobić, bo nie spełnia warunków zdrowotnych lub związanych z wiekiem.
 

- Osocze może oddać osoba w wieku 18-65 lat, która została wyleczona  z Covid-19 i czuje się zdrowo, minęło co najmniej 28 dni od ustąpienia objawów lub 18 dni od zakończenia izolacji lub przechodziła bezobjawowo zakażenie SARS-CoV-2 potwierdzone badaniem przeciwciał. Ozdrowieniec powinien spełniać standardowe kryteria zdrowotne dla honorowego dawcy krwi m.in. waga, wzrost, dobry stan zdrowia. Ostateczną i wiążącą decyzję o oddaniu osocza do celów klinicznych podejmuje lekarz w dniu kwalifikacji zdrowotnej – zaznaczyła dyrektor Ewa Zawilińska.

Do tej pory Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie wytworzyło ponad 700 jednostek osocza.
 

- To jest duża ilość, co pozwala zrealizować zapotrzebowania szpitali na ten składnik - stwierdziła dyrektor.

Dzięki wsparciu finansowemu Zarządu Województwa Podkarpackiego  w najbliższym czasie RCKiK planuje uruchomić  dwa dodatkowe urządzenia do pobierania osocza w terenowych oddziałach Centrum w Krośnie i Przemyślu.

Na oddawanie osocza czy to w Regionalnym Centrum w Rzeszowie czy oddziałach terenowych najlepiej jest umawiać się wcześniej telefonicznie, choć dyrektor Zawilińska zapewnia, że jak ktoś przyjdzie bezpośrednio to też zostanie przyjęty.

– Do tej pory nikomu, kto spełnia warunki, nie odmówiono możliwości oddania osocza – podkreśliła.

Dawcom osocza przysługują takie same przywileje jak dawcom krwi  czyli zwrot kosztów dojazdów, ekwiwalent kaloryczny - czekolady, zwolnienie z pracy lub szkoły w dniu oddawania osocza,  bezpłatnie wyniki swoich badań, w tym oznaczenie grupy krwi, morfologii i badań wirusologicznych.
 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE