Reklama

Dyplomatyczna przygoda uczniów z Jaślan [FOTO]

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Jaślanach przekonali się, że nawet skomplikowane sprawy można przedstawić w prosty i ciekawy sposób. Odwiedzili Ambasadę Finlandii i Ministerstwo Sprawiedliwości.

5 listopada uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Jaślanach (z klas VI – VIII) mieli okazję wziąć udział w przygotowanym przez Ministerstwo Sprawiedliwości w Warszawie programie edukacyjnym - „Przygoda dyplomatyczna”. Wraz z wychowankami do siedziby Ministerstwa wybrali się nauczyciele: Agata Durda, Renata Madera i Jakub Wanatowicz.    

Po dotarciu do stolicy uczestnicy wyjazdu pierwsze kroki skierowali  do Ambasady Finlandii, gdzie zostali gościnnie powitani i zapoznani z prezentacją multimedialną dotyczącą Republiki Finlandii (były to głównie ciekawostki na temat omawianego państwa).

Następnie odbyło się spotkanie z panią ambasador z udziałem tłumacza. Po przedstawieniu się i krótkim wywodzie o pracy dyplomaty pani ambasador odpowiadała na pytania uczniów, którzy do tej rozmowy byli bardzo dobrze przygotowani. Wizytę w ambasadzie zakończyło wspólne pamiątkowe zdjęcie.


Następne spotkanie warsztatowe  odbyło się w Pokoju Dyplomatycznym w Ministerstwie Sprawiedliwości, gdzie uczniowie poznali zasady protokołu dyplomatycznego i mieli możliwość uczestniczenia w symulacji spotkania dyplomatycznego – podpisania umowy międzynarodowej.


Kolejnym punktem realizowanego programu był wykład sędziego i  pani prokurator  – pracowników  Departamentu Współpracy Międzynarodowej i Praw Człowieka pt. „O prawie międzynarodowym nieco inaczej”. Uzyskane informacje dotyczyły przede wszystkim zasad działania Trybunału Praw Człowieka i Rady Europy. Spotkanie to zakończyło się quizem znajomości poznanych treści i wyłoniło zwycięską drużynę dziewcząt, które otrzymały dyplomy.


  Na koniec „Przygody z Paragrafem” jej uczestnicy udali się na zwiedzanie Sejmu, gdzie dowiedzieli się, czym jest władza ustawodawcza i wykonawcza oraz jak funkcjonuje Parlament i administracja publiczna.


Podczas wizyty w stolicy w przystępny i atrakcyjny sposób przybliżono wychowankom szkoły w Jaślanach takie zagadnienia jak: prawo międzynarodowe, zasady dyplomacji, czy funkcjonowanie władzy państwowej. Uczniowie przekonali się, że nawet skomplikowane sprawy można przedstawić w prosty i zajmujący sposób. Taki właśnie był cel programu „Przygoda dyplomatyczna”.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE